Studia - artykuły

Tylko trzy polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w Internecie szkół wyższych na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu "Web of Universities". Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski - uplasowała się na 337. miejscu.
Rozwój badań z medycyny i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie to niektóre z celów nowego klastra „Technologia w medycynie”, założonego przez Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnikę Rzeszowską (PRz).
Darmowe internetowe kursy online (tzw. MOOC), prowadzone niekiedy przez wybitnych dydaktyków, stają się wyzwaniem zwłaszcza dla edukacji podyplomowej. Warto, by wykładowcy na uczelniach stawali się przewodnikami studentów po ogólnodostępnych zasobach - mówi etyk biznesu prof. Bolesław Rok.
Krótszy czas ubiegania się o kredyt studencki, szybsza wypłata kredytu, możliwość składania wniosków przez kandydatów na studia - to zmiany w udzielaniu kredytów studenckich, które wprowadza rozporządzenie ministra nauki. Zmiany wejdą w życie 15 sierpnia.
Bez większych nakładów finansowych na naukę i szkolnictwo nie ma szans na rozwój Polski, nie powieść może się też plan Morawieckiego - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji prof. Wiesław Banyś. Komisja zaapelowała do premier o zwiększenie tych nakładów.
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki będzie działał w zmienionej formule. Pojawi się nowy moduł Fundamenty, który będzie w gestii ministra nauki. Na ten moduł resort nauki przeznaczy dodatkowe 7 mln zł - ogłoszono na konferencji w Warszawie.
Szkoły zawodowe, technika i studia wyższe powinny się kończyć nabyciem uprawnień do wykonywania zawodu – uważają przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Swoją propozycję przedstawiają w memorandum do resortów: nauki, rozwoju i edukacji.
Senat przyjął nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma ograniczać biurokrację na uczelniach. Wprowadza ona m.in. rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich i przyspiesza proces przyznawania kredytów studenckich.
Środki na naukę i uczelnie to nie koszty, a inwestycja. Konieczna jest długofalowa polityka dotycząca zwiększania krajowych środków na naukę - mówili przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na posiedzeniu sejmowej podkomisji.
Polscy studenci, którzy już uczą się w Wielkiej Brytanii - nawet jeśli opuści ona Unię Europejską - będą mogli dokończyć studia na dotychczasowych zasadach. Nie wiadomo jednak, czy opłaty za studia i system studenckich pożyczek nie ulegną zmianie w kolejnych latach.
Zmiany dot. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także reformy instytutów badawczych - to niektóre działania, które mają pomóc we współpracy nauki i przemysłu. Mówił o nich wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Wymiana kadry akademickiej i współpraca uniwersytetów w ramach programu Horyzont 2020 to zagadnienia, które omawiali ministrowie nauki z Polski i Ukrainy. Zapowiedzieli podpisanie nowej umowy między ministerstwami i wspólną pracę nad jej treścią.
Od roku akademickiego 2018/2019 uczelnie będą używały Jednolitego Systemu Antyplagiatowego do sprawdzania prac dyplomowych - nowelizację ustawy z tym związanej podpisał prezydent.
Jesteśmy przychylni pomysłowi zniesienia habilitacji, ale taki krok oznaczałby kompleksowe zmiany w szkolnictwie - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Piotr Dardziński. Rezygnacja z habilitacji oznaczałaby np. wprowadzenie nowej siatki płac na uczelniach.
Przedstawiciele dziewięciu największych organizacji studenckich podpisali Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Studenckich - poinformował rzecznik Niezależnego Zrzeszenia Studentów Tomasz Leś.
Piętnaście uczelni - w roku akademickim 2016/2017 - będzie mogło posługiwać się certyfikatem "Dobra Uczelnia - Dobra Praca", przyznawanym przez Akademickie Centrum Informacyjne. Otrzymują je uczelnie wyróżniające się kreatywnymi działaniami na rzecz tworzenia perspektyw zawodowych.
Absolwenci kierunków filologia polska i matematyka mogą odbyć roczne przygotowanie do zawodu nauczyciela w innowacyjnej formie - na bezpłatnych studiach podyplomowych Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczelnie zyskają 4 lata - do końca czerwca 2020 roku - by dostosować swoje nazwy do przepisowych wymogów - zakłada nowela, którą w czwartek bez poprawek przyjął Senat. Chodzi o możliwość stosowania w nazwach np. słów "uniwersytet" czy "akademia".
Rewizja ustroju uczelni, uelastycznienie ich struktury czy przegląd kadr to niektóre pomysły rozważane przez zespoły badawcze, które rozpoczynają prace nad założeniami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Pomysły są, teraz trzeba je zweryfikować - mówią liderzy trzech zespołów.
Słowackie "habilitacje" nie będą automatycznie uznawane na polskich uczelniach. Wchodzi w życie umowa zmieniająca zasady wzajemnego uznawania wykształcenia pomiędzy Polską a Słowacją.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności