Studia za granicą alternatywą dla studiowania w Polsce

Studia za granicą alternatywą dla studiowania w Polsce

Stając przed wyborem: studia w kraju czy za granicą trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Studia poza granicami kraju są nie tylko alternatywnym wyjściem, ale też szansą dla osób, którym nie udało się zdobyć indeksu wymarzonego kierunku na polskiej uczelni. Do studiowania w Holandii zachęca Polaków Uniwersytet w Maastricht.

W ofercie Uniwersytetu w Maastricht są interesujące kierunki studiów, prowadzone w języku angielskim, nowatorski sposób nauczania w małych grupach i zachęcające czesne.

Termin składania podań o przyjęcie na wybrane studia licencjackie upływa 1 sierpnia 2013 r.

Studia za granicą stają się coraz popularniejsze. Już 30 000 polskich studentów kształci się w szkołach wyższych poza granicami Polski. Do wyjazdu skłaniają nowatorskie programy nauczania, międzynarodowe kontakty, konkurencyjność na rynku pracy oraz chęć przeżycia przygody.

- Po maturze aplikowałam na trzy uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Maastricht  i do Szkoły Głównej Handlowej. Dostałam się na każdą z nich i wybór stał się niezwykle trudny. Postanowiłam spróbować studiów za granicą z założeniem, że po roku mogę wrócić na polską uczelnię. Ten spontaniczny wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Od pierwszego dnia pobytu w Holandii zdobywam cenne umiejętności współpracy i prowadzenia dialogu z ludźmi z całego świata – mówi Monika Hulewicz z Warszawy, studentka I roku International Business na Uniwersytecie w Maastricht.

Dla osób, które wolały studiować w Polsce, lecz niestety nie udało im się dostać na wybrany wydział, studia zagraniczne są doskonałą szansą na realizację założonych celów i studiowanie na wymarzonym kierunku pomimo wcześniejszych niepowodzeń.

Rekrutacja on-line: bez opłat i zbędnych procedur

Na wybrane kierunki oferowane przez Uniwersytet w Maastricht cały czas można aplikować. Dokumenty należy składać do 1 sierpnia. Są to:

  • Arts & Culture
  • Econometrics and Operations Research
  • European Public Health
  • European Studies
  • Knowledge Engineering

Rekrutacja na holenderską uczelnię prowadzona jest na zasadach egalitarnych, odmiennych od systemu przyjętego w Polsce. Oznacza to, że wszyscy kandydaci, którzy przejdą formalną procedurę i zostaną zakwalifikowani na podstawie kwestionariusza osobowego, będą przyjęci na studia. Osoby ubiegające się o przyjęcie są zobowiązane złożyć podstawowe dokumenty: świadectwo dojrzałości, świadectwo ukończenia liceum, kopię paszportu i zdjęcie paszportowe.

Niektóre wydziały dodatkowo wymagają wypełnienia kwestionariusza osobowego - na jego podstawie uczelnia konfrontuje oczekiwania studenta względem wybranego programu studiów z jego faktycznym zakresem. Nie jest konieczny dokument poświadczający znajomość języka angielskiego. Kandydat nie ponosi żadnych kosztów, a cała procedura aplikacji odbywa się on-line.

Rejestracja krok po kroku:

1.    Rejestracja na portalu studielink.nl.

2.    Złożenie dokumentów poprzez portal MyUM

3.    Rozpatrzenie aplikacji przez uniwersytet

4.    Rejestracja na uniwersytecie - złożenie świadectwa matury, płatność czesnego (możliwe rozłożenie na raty)

Koszty

Koszty studiowania za granicą różnią się w zależności od kraju i uczelni. Czesne na Uniwersytecie w Maastricht jest porównywalne z opłatami za studia na renomowanej uczelni niepublicznej w Warszawie. Roczna opłata dla studentów z krajów położonych w Europejskim Obszarze Gospodarczym, w tym z Polski, w roku szkolnym 2013/2014 wynosi 1 835 euro rocznie (ok. 7 800 zł).

Studenci mogą liczyć na bezzwrotne stypendium holenderskiego rządu. Warunkiem jest zatrudnienie na miejscu w wymiarze co najmniej 32 godzin miesięcznie, co oznacza np. 2 dni pracy w tygodniu po 4 godziny dziennie (np. w restauracji czy biurze na uczelni).

Dobra lokalizacja uniwersytetu sprzyja podjęciu decyzji. Kilka linii lotniczych oferuje tanie połączenia z Gdańska, Katowic, Warszawy i Wrocławia do Eindhoven, oddalonego od Maastricht o godzinę drogi. Bilet w dwie strony można kupić już za 70 euro.

Kontakt dla studentów:

w j. angielskim: Information Desk, (+31) 43 388 5388,

study@maastrichtuniversity.nl

w j. polskim: info-poland@maastrichtuniversity.nl

Maastricht University na Facebooku


data ostatniej modyfikacji: 2013-07-03 11:29:08
Komentarze
 
Polityka Prywatności