Rekrutacja na studia na przykładzie największych uczelni Białegostoku

Najbardziej oblegane kierunki studiów na największych publicznych wyższych uczelniach w Białymstoku, to: Kryminologia, prawo, logistyka i medycyna. Na wydział lekarski właśnie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zarejestrowano ponad 4,1 tys. zgłoszeń, a o jeden indeks ubiegało się blisko 26 osób. Natomiast najwięcej chętnych było na jedno miejsce na wydziale lekarsko-dentystycznym - 30 osób.

Dużym powodzeniem cieszą się też farmacja, fizjoterapia, analityka medyczna, pielęgniarstwo i techniki dentystyczne.

W sumie Uniwersytet Medyczny przygotował 974 miejsca, a chęć studiowania zadeklarowało ponad 10 tys. osób.

Uniwersytet Medyczny  prowadzi także rekrutację na studia lekarskie w języku angielskim. Taka rejestracja zwykle kończy się w połowie sierpnia. Co roku z oferty tej korzystają przede wszystkim studenci zagraniczni.

Na 26 kierunków przygotowanych przez Uniwersytet w Białymstoku zarejestrowało się ponad 5,7 tys. kandydatów, a uczelnia przygotowała dla nich 2715 miejsc mówi rzeczniczka uniwersytetu Katarzyna Dziedzik.

Dodaje, że tegorocznym hitem okazała się kryminologia, która jest nowością wśród propozycji uczelni. W sumie przygotowano 50 indeksów; o jedno miejsce ubiega się 12 kandydatów. Natomiast najwięcej osób chce studiować prawo, na które zarejestrowało się ponad 700 chętnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też takie kierunki jak ekonomia, pedagogika czy bezpieczeństwo narodowe.

Cieszy ją fakt, iż sporo osób zarejestrowało się także na nowe kierunki w ofercie uczelni, jak język francuski od podstaw z angielskim (profil tłumaczeniowy), język angielski stosowany z rosyjskim czy na studia wschodnie. Wśród nowych specjalizacji znalazła się m.in. na wydziale biologicznym - agrobiologia i biologia sądowa, na wydziale chemicznym - chemia żywności i chemia medyczna, a na fizyce - inżyniera nowoczesnych materiałów.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się m.in. fizyka, przyroda i filozofia, gdzie jest mniej chętnych niż przewidują limity.

Uniwersytet w Białymstoku przygotował też nowe kierunki studiów w językach obcych - głównie z myślą o kandydatach z zagranicy. To m.in. informatyka w języku angielskim i rosyjskim, fizyka medyczna i ochrona środowiska w języku angielskim. Nowością jest też oferta edukacyjna "Studia 40+", czyli propozycja "dla osób nieco starszych, realizowana w grupach wiekowych".

Na największej uczelni technicznej w regionie Politechnice Białostockiej na blisko 2,8 tys. miejsc, zarejestrowało się prawie 5,5 tys. kandydatów.

Rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka mówi, że najwięcej chętnych zgłosiło się na logistykę - 616 osób, informatykę - 458 osób oraz budownictwo - 449 osób. Natomiast najwięcej chętnych na jedno miejsce odnotowano na kierunku biotechnologia, gdzie o jeden indeks ubiega się prawie 5 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także kierunki: zarządzanie i inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn, gospodarka przestrzenna oraz automatyka i robotyka. Zainteresowanie maturzystów było też wśród nowych kierunków uczelni: ekoinżynieria i ekoenergetyka.

Natomiast słabiej niż w latach ubiegłych przebiegła rejestracja na matematykę, gdzie na 120 miejsc zgłosiło się 77 kandydatów. Sawicka uważa, że może być to efekt problemów z kształceniem matematycznym w szkołach.


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 19:41:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności