Nabór na studia na przykładzie największych uczelni poznańskich

Filologia norweska i duńska miały największe wzięcie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na innych uczelniach publicznych w mieście oblegane były m.in. logistyka, weterynaria i kierunek lekarski. Na UAM o każde miejsce na filologii norweskiej starało się 28 osób, na filologii duńskiej 13 osób, zaś na lingwistyce stosowanej ponad siedem osób. Co ciekawe, ponad siedem osób walczyło o miejsce na reżyserii dźwięku.

Studia na katedrze skandynawistyki cieszą się ogromnym powodzeniem od wielu lat. „Nigdy nie mieliśmy kłopotów z naborem. Przyszłych studentów przyciąga egzotyczność naszych kierunków. Poznań jest jedynym ośrodkiem w kraju, w którym oferowane są wszystkie języki skandynawskie” – mówi kierownik katedry Grzegorz Skommer.

Najwięcej osób, ponad 1,5 tys., zgłosiło się na prawo, ponad 1,4 tys. - na psychologię, 1,1 tys. - filologię angielską.

Na UAM w rekrutacji 2014/2015 na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym zgłosiło się ponad 23 tys. kandydatów. Przygotowano dla nich 8,8 tys. miejsc. W sumie w rekrutacji uczestniczyło 30 tys. kandydatów. Uczelnia przygotowała dla kandydatów wszystkich stopni i rodzajów studiów łącznie 23,2 tys. miejsc.

Wśród nowych kierunków studiów są: humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie, polonistyka w kontekstach kultury oraz zarządzanie środowiskiem. Nowymi specjalnościami są m.in. chemia sądowa oraz profilaktyka i interwencja kryzysowa.

Iwona Cieślik z Uniwersytetu Ekonomicznego podaje, że najwięcej kandydatów uczelnia odnotowała na kierunkach: prawno-ekonomicznym - 6 osób na miejsce, finanse i rachunkowość – ponad 5 kandydatów na miejsce.

Na rok akademicki 2014/2015 na I stopień studiów stacjonarnych zgłosiło się 6,2 tys. kandydatów na 2100 miejsc. W tym roku na Wydziale Zarządzania powstała innowacyjna specjalność: operacje finansowe funduszy inwestycyjnych.

„Jednym z najszybciej rozwijających się działów w sektorze finansowym w Polsce są globalne centra międzynarodowych operacji finansowych. Żaden z polskich uniwersytetów nie przygotowuje do pracy w takich miejscach. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu podjął to wyzwanie” – dodaje Iwona Cieślik.

Przyszli studenci Politechniki Poznańskiej chcą studiować m.in. logistykę i inżynierię biomedyczną. Każdym miejscem na tych kierunkach zainteresowanych było ponad 12 osób. Ponad 10 kandydatów walczyło o miejsce na kierunku inżynieria materiałowa.

Na studia stacjonarne I stopnia zgłosiło się prawie 24 tys. kandydatów. Przygotowano dla nich ponad 4 tys. miejsc. Najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunki: logistyka, budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn.

W nowym roku akademickim Politechnika poszerzyła ofertę studiów o kierunek mechanika i budowa maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania.

Jerzy Lorych z Uniwersytetu Przyrodniczego podaje, że zgłosiło się prawie 6 tys. kandydatów, w tym prawie 5,2 tys. na studia stacjonarne.

Najbardziej obleganym kierunkiem jest weterynaria, na jedno miejsce zgłosiło się 15 chętnych. Na każde miejsce na kierunku dietetyka zgłosiło się ponad siedem osób.

Nowe kierunki oferowane przez uczelnię to inżynieria biotworzyw na Wydziale Technologii Drewna, inżynieria rolnicza na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii, turystyka przyrodnicza na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt oraz od semestru letniego ochrona przyrody na Wydziale Leśnym.

Uniwersytet Medyczny wprowadził w nowym roku akademickim kierunek protetyka słuchu, studia drugiego stopnia stacjonarne 2-letnie. Jak poinformowała Dominika Bazan z biura prasowego uczelni, największym zainteresowaniem cieszy się, podobnie jak w poprzednich latach, kierunek lekarski. Na 220 miejsc zgłosiło się prawie 4,1 tys. osób. O przyjęcie na kierunek lekarsko-dentystyczny z 72 miejscami stara się prawie 2 tys. osób.

Na AWF nowym kierunkiem w tym roku jest dietetyka. Szczególny nacisk na tym kierunku położony będzie na kwestie żywienia sportowców.

Na AWF na kierunek wychowanie fizyczne na 250 miejsc zgłosiło się ponad 400 osób, na fizjoterapię, gdzie limit wynosi 150 miejsc, ponad 300 chętnych, na kierunku sport - ponad 300 chętnych walczy o 115 miejsc. Kierunek turystyka i rekreacja z ponad 250 miejscami ma niespełna 230 chętnych.

Do Akademii Muzycznej zgłosiło się 440 kandydatów, dla których przygotowano ok. 270 miejsc. Anna Czajkowska-Zimnicka informuje, że najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowano na wokalistyce, najwięcej chętnych zgłosiło się na instrumentalistykę.


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-16 19:55:35
Komentarze
Ostatnie:
30.10.2014 15:09
Dodał(a): ~keno
Na wyższej szkole bezpieczenstwa są super promocje, można studiowac i łaczyc to z warsztatami i innymi kursami. rekrutracja trwa
20.07.2014 20:24
Dodał(a): 
Witam! Rekrutacja na studia trwa także w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Z tego miejsca serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych studiami magisterskim właśnie do naszych szkół. Nasza oferta jest bardzo atrakcyjna; znajduje się w niej wiele ciekawych kierunków czy też nowa opcja - studia magisterskie połączone ze studiami podyplomowymi. Prowadzimy również promocję, w której zapisując się na studia do 11 sierpnia można zaoszczędzić aż 700zł. Po szczegóły odsyłam na nasza stronę internetową, gdzie można zapoznać się ze szczegółami.

Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
Online Ekspert WSB II stopnia
 
Polityka Prywatności