Rekrutacja na Śląsku - oblegane kierunki medyczne, reżyseria, filologia angielska

W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach po pierwszej turze rekrutacji system internetowy odnotował ponad 17 tys. zapisów, co jest podobnym wynikiem jak w ubiegłym roku. Ogółem uczelnia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I oraz II stopnia przygotowała 17 tys. 350 miejsc.

„Na ten moment liczba kandydatów w porównaniu z ubiegłoroczną rekrutacją jest podobna, będziemy na bieżąco analizować zapisy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia” – powiedział rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik–Kozaczko. Dodał, że nie ma kierunku, który uczelnia planowałaby zamknąć ze względu na niewielką liczbę zainteresowanych.

Kandydaci mogli teoretycznie zapisywać się na dowolną liczbę kierunków. Nowości to m.in. muzyka użytkowa, sztuka pisania, doradztwo polityczne i publiczne, animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną, oligofrenopedagogika z arteterapią, mediteranistyka, informatyka stosowana, studia regionalne, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe.

Najwięcej maturzystów zgłosiło chęć studiowania na prawie – 1582 osób, psychologii – 838, administracji – 605, pedagogice – 469, dziennikarstwie i komunikacji społecznej – 467, bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym – 408, informatyce - 391.

Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w czołówce plasują się: reżyseria – 11,13 osoby na jedno miejsce, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 11, filologia angielska specjalność tłumaczeniowa z językiem japońskim – 9,48, filologia angielska z językiem chińskim – 8,48, filologia angielska kultura-media-translacja – 7,66, filologia angielska specjalność język biznesu – 7,60.

Według stanu na czwartek, liczba kandydatów na Politechnice Śląskiej w pierwszym naborze wyniosła 7453 - na 10 tys. 55 przygotowanych miejsc.

„Do końca przyszłego tygodnia trwa jeszcze pierwszy nabór. Ostateczna liczba biorących w nim udział kandydatów będzie znana dopiero po 25 lipca” – podkreśliła kierownik Działu Spraw Studenckich i Kształcenia Grażyna Maszniew.

Najwięcej chętnych chciało studiować na gliwickiej politechnice: informatykę - 474 osoby, budownictwo - 388, architekturę i urbanistykę - 370, automatykę i robotykę - 312, transport - 306.

W przeliczeniu na 1 miejsce największą popularnością cieszyły się: architektura i urbanistyka - 3,7 kandydata na 1 miejsce, filologia angielska w Kolegium Języków Obcych - 3,1, informatyka – 3, zarządzanie i inżynieria produkcji - 2,5, logistyka - również 2,5.

Jak zaznaczyła Maszniew, nie sposób na razie określić, czy zbyt mała liczba kandydatów spowoduje zamknięcie któregoś z kierunków. "Ewentualne decyzje mogą zapaść dopiero po zakończeniu rekrutacji – z dniem 26 września. Studentom, którzy znaleźliby się na liście przyjętych na taki kierunek, zaproponowano by kierunek pokrewny w ramach wydziału lub uczelni” – wyjaśniła.

Podczas tegorocznej rekrutacji kandydaci mogli wybrać na politechnice 3 nowe kierunki: teleinformatykę, energetykę i informatykę przemysłową. Pojawiły się też 3 nowe specjalności: aplikacje napędowe na Wydziale Mechanicznym Technologicznym oraz zarządzanie hotelem i obiektem hotelarskim na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Te dwie ostatnie będą realizowane we współpracy z siecią hoteli Diament, a najlepsi absolwenci będą mieli możliwość podjęcia pracy w hotelach tej sieci. Łącznie chcący studiować na Politechnice Śląskiej mogli aplikować na 55 kierunków.

Na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zgłosiło się prawie 12,5 tys. kandydatów. Miejsc jest niecałe 1900.

„Na razie problem niżu demograficznego nie dotyka uczelni medycznych w takim stopniu, jak chociażby placówek niepublicznych. Liczba kandydatów jest nieco większa niż w ubiegłym roku” – powiedziała  rzeczniczka uczelni Agata Kalafarska.

Najwięcej chętnych było na kierunek lekarski - ponad 5800 osób. Najwięcej kandydatów na miejsce było na kierunku lekarsko-dentystycznym - 23 osoby, na lekarskim - 11, na farmacji - ponad 6. Dużym zainteresowaniem cieszył się również nowy kierunek - elektroradiologia - 6 kandydatów na miejsce. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się kierunek zdrowie publiczne, na który uczelnia planuje drugi nabór. Łącznie Śląski Uniwersytet Medyczny prowadzi 13 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich.

Na studia stacjonarne pierwszego stopnia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zgłosiło się blisko 3,7 tys. kandydatów. Łącznie na wszystkich kierunkach uczelnia oferuje 2,3 tys. miejsc. „W porównaniu do ubiegłorocznej rekrutacji spadek liczby kandydatów nie jest bardzo zauważalny i mieści się w granicach niespełna 450 osób” – podkreślił rzecznik uczelni Marek Kiczka.

Od lat najbardziej oblegany kierunek to finanse i rachunkowość. Chcących kandydować na tym kierunku było w tym roku ponad 1300. O jedno miejsce ubiegało się blisko 2,5 kandydata. Dużą liczbę chętnych odnotowano logistyce inżynierskiej oraz ekonomii – w obu przypadkach ponad 400 kandydatów. Najtrudniej jednak – podobnie jak w zeszłym roku – było dostać się na ten pierwszy, tj. logistykę inżynierską, gdzie o jeden indeks starało się ponad 4,5 kandydata.

Uniwersytet Ekonomiczny nie planuje likwidacji żadnego kierunku. Pojawiły się natomiast 2 nowe: finanse menedżerskie oraz przedsiębiorczość i finanse. Łącznie kandydaci mogli aplikować na 17 kierunków studiów.


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 19:59:15
Komentarze
 
Polityka Prywatności