Wolne miejsca na uczelniach w Łodzi

Na przyszłych studentów w Łodzi wciąż czekają miejsca w publicznych szkołach wyższych, m.in. Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Łódzkiej i Akademii Sztuk Pięknych.

Biotechnologia, ratownictwo medyczne, dietetyka, farmacja czy fizjoterapia – to studia, na które Uniwersytet Medyczny do 20 sierpnia przedłużył rejestracje. "Dodatkowy nabór to szansa na studia dla osób poprawiających maturę" – mówi rzecznik prasowy UMED Jolanta Orłowska.

Przypomina, że w tym roku największym powodzeniem cieszyły się kierunki: lekarski, farmacja oraz kierunek lekarsko-dentystyczny (19 osób na jedno miejsce). Natomiast najrzadziej wybieranymi kierunkami były położnictwo i pielęgniarstwo. "Mimo zapotrzebowania na rynku pracy, te profile nie cieszą się takim zainteresowaniem, jakim byśmy chcieli" – dodaje. Maturzyści coraz rzadziej idą także na kosmetologię – liczba chętnych z roku na rok maleje.

W czołówce najchętniej wybieranych kierunków na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi znalazły się: architektura i wzornictwo – w tym roku zgłosiło się na nie 13 osób na miejsce. Wciąż zostały jeszcze pojedyncze miejsca na malarstwie, na którym we wrześniu zostanie otworzona rekrutacja uzupełniająca – mówi rzecznik prasowy ASP Jarosław Skotnicki.

"Pomimo niżu demograficznego, nie narzekamy na liczbę kandydatów" – dodaje. Na początku września ruszy również pierwszy etap rekrutacji na edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, prowadzoną na Wydziale Sztuk Wizualnych.

W tym roku popularnym kierunkiem na Politechnice Łódzkiej była inżynieria biomedyczna, prowadzona w języku polskim (11 kandydatów na jedno miejsce). Dużym zainteresowaniem cieszyła się także logistyka oraz zarządzanie i inżynieria produkcji w języku angielskim.

Rzecznik prasowy PŁ Ewa Chojnacka mówi, że rekrutacja na kierunki, na których limit miejsc nie został wyczerpany, trwa nadal. Jeżeli nie będzie wystarczającej liczby chętnych, istnieje duża możliwość, że dany kierunek w tym roku nie ruszy – dodaje. I tak wciąż jeszcze można zostać studentem towaroznawstwa, automatyki i robotyki, chemii, papiernictwa i poligrafii, nanotechnologii, architektury lub włókiennictwa.

Do 15 września można składać dokumenty na archeologię, analitykę społeczną, etnologię, regionalistykę kulturową czy dziennikarstwo i komunikację społeczną z językiem i kulturą niemiecką na Uniwersytecie Łódzkim. Władze uczelni postanowiły przedłużyć nabór na tych kierunkach, które są dla niej istotne, a które cieszyły się małym zainteresowaniem wśród tegorocznych kandydatów na studia – mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik prasowy UŁ. Nadal trwa rejestracja na różne specjalności na kierunkach.

O studentów nie musi się martwić Szkoła Filmowa w Łodzi. Jej oferta dydaktyczna, jak co roku, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. „Od lat najwięcej chętnych jest na wydział aktorski. W tym roku na jedno miejsce przypadało 31 osób, a przyjętych zostało 25 kandydatów” – mówi rzecznik prasowy łódzkiej filmówki, Marzena Bomanowska. Równie popularnym kierunkiem w tym roku była reżyseria (14 osób na 1 miejsce), sztuka operatorska (120 osób na 7 miejsc) oraz fotografia (102 kandydatów na 12 miejsc).


data ostatniej modyfikacji: 2014-08-14 16:54:44
Komentarze
 
Polityka Prywatności