Studiowanie się opłaca

Według analizy przewodnika „Pracodawcy 2014/2015” student, pracujący w IT, potrafi zarobić więcej niż doświadczony i wykształcony przedstawiciel administracji biurowej. Analiza pokazuje jeszcze jedno: wyższe wykształcenie się opłaca!

Jak praca na studiach to najlepiej w IT

Najlepiej zarabiają specjaliści z obszaru IT - zarówno doświadczeni pracownicy z wyższym wykształceniem, jak i studenci. Pracownicy w tym obszarze już na starcie dostają atrakcyjne wynagrodzenie, a perspektywa na przyszłość również jest bardzo obiecująca. Od studenta IT mniej zarabiają np. doświadczeni przedstawiciele sektora publicznego, opieki zdrowotnej czy administracji biurowej - czytamy w przewodniku "Pracodawcy 2014/2015".

Wyższe wykształcenie? To się opłaca!

Doświadczenie i wyższe wykształcenie bardzo często gwarantują najwyższe wynagrodzenie. W takich obszarach, jak sprzedaż, produkcja, prawo, nieruchomości, badania i rozwój najlepiej wiedzie się osobom, które mają za sobą już lata pracy i skończyły studia. W sprzedaży doświadczony specjalista, ale bez wyższego wykształcenia nie zarobi dużo więcej niż student - czytamy w przewodniku "Pracodawcy 2014/2015". Mimo, że wykształcenie wyższe nie gwarantuje awansu często jest jednak podstawowym, formalnym wymogiem, bez którego niemożliwe jest staranie się o fotel kierowniczy czy dyrektorski. - Najmniejsze szanse na zajęcia stanowiska zarządczego bez wyższego wykształcenie są w obszarach BHP/ochrona środowiska oraz prawa. Wyższe wykształcenie jest również bardzo ważne w bankowości, rozwoju oprogramowania, marketingu, HR czy finansach - analizuje Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.

Zarobki nie zawsze zależą od doświadczenia i dyplomu

W niektórych obszarach wykształcenie i doświadczenie są jednak mało istotne. Nie ma znaczących różnic w zarobkach między osobami z wyższym wykształceniem i bez niego w administracji biurowej czy w obszarze zdrowia/uroda/rekreacja. W obszarze reklama/grafika/kreacja/fotografia doświadczony pracownik z wyższym wykształceniem zarabia podobnie, co doświadczony pracownik bez wyższego wykształcenia. To zawody, gdzie wykształcenie praktycznie nie ma znaczenia, a liczy się np. kreatywność, doświadczenie i umiejętności pracownika. Duży odsetek osób bez wyższego wykształcenia a na kierowniczych stanowiskach widoczny jest w hotelarstwie, gastronomii i turystyce oraz transporcie i spedycji. - Są branże, w których połowa (np. produkcja, hotelarstwo) lub większość (praca fizyczna) zatrudnionych pracowników posiada wykształcenie średnie. Nic więc dziwnego, że i na stanowiskach kierowniczych często nie jest wymagany wówczas dyplom uczelni. - tłumaczy Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.


data ostatniej modyfikacji: 2014-10-20 12:06:40
Komentarze
 
Polityka Prywatności