Przewodnik po studiach za granicą

Każdy obywatel Unii Europejskiej może podjąć studia na wybranym uniwersytecie na takich samych warunkach jak mieszkańcy danego kraju, chociaż zasady rekrutacji różnią się w poszczególnych państwach. Istnieje również możliwość odbycia części studiów za granicą lub praktyki zawodowej w ramach programu Erasmus+. Niniejszy przewodnik zawiera opis dostępnych możliwości oraz wszelkie informacje, które mogą okazać się przydatne przed wyjazdem.

Uniwersytety za granicą - warunki rekrutacji, opłaty i stypendia

Warunki rekrutacji znacznie różnią się pomiędzy państwami UE, dlatego przed wyjazdem na studia warto zasięgnąć informacji o systemie wyższej edukacji w wybranym kraju. Chociaż dostęp do szkoleń i edukacji na terenie całej UE jest gwarantowany dla obywateli wszystkich państw członkowskich, to w niektórych krajach przed rozpoczęciem studiów wymagane są testy językowe.

Studia wyższe w niektórych krajach są bezpłatne, w innych z kolei mogą wiązać się ze znacznymi kosztami. Jeżeli wybrana uczelnia w państwie członkowskim UE nie pobiera opłat, również studenci zza granicy będą tam studiować za darmo. W pozostałych przypadkach koszty na pewno nie będą wyższe niż te ponoszone przez obywateli danego kraju. Przyjezdni studenci mają również prawo ubiegania się o te same stypendia na pokrycie kosztów czesnego.

W przypadku stypendiów i pożyczek na pokrycie kosztów utrzymania to w niektórych krajach przyznawane są one również studentom zagranicznym, ale prawo do ubiegania się o nie nie jest automatycznie przyznawane (nie dotyczy to osób mieszkających w państwie docelowym przez okres pięciu lat lub dłużej). Szczegółowych informacji udzielą odpowiednie ministerstwa edukacji.

Dodatkowe informacje o opłatach i dofinansowaniach

Studia za granicą w ramach programu Erasmus+

Studenci, którzy chcieliby odbyć część studiów za granicą, powinni najpierw dowiedzieć się na swojej uczelni, jakie opcje wymiany studenckiej są dla nich dostępne. W programie Erasmus+ bierze udział ponad 4000 wyższych uczelni w 33 krajach (we wszystkich państwach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinie, Turcji i Macedonii).

Studenci studiujący za granicą w ramach programu Erasmus+ nie ponoszą opłat za rejestrację i nauczanie na rzecz swojego uniwersytetu w kraju. Uczestnicy programu otrzymują dodatkowo stypendium unijne na pokrycie kosztów podróży i kosztów utrzymania. Studia za granicą w ramach wymiany, objęte ustalonym programem nauczania, są wliczane przez rodzimy uniwersytet w całkowity okres nauki wymagany do uzyskania dyplomu w kraju studenta.

Dodatkowe informacje o studiowaniu za granicą w ramach programu Erasmus+

Studia podyplomowe w ramach programu Erasmus+

Program Erasmus+ umożliwia podjęcie studiów podyplomowych na jednym z kierunków oferowanych przez uczelnie w wielu krajach, czasami także poza Europą. Stypendia są również przyznawane na podstawie umów zawartych z uczelniami na całym świecie, co umożliwia studentom z państw członkowskich podjęcie nauki poza obszarem Unii Europejskiej i vice versa.

Dodatkowe informacje o studiach podyplomowych w ramach programu Erasmus+

Praktyki, kształcenie i szkolenia zawodowe oraz badania naukowe

Praktyki zawodowe i staże stanowią doskonałą szansę na wzbogacenie swojego CV. Staż za granicą może być wspaniałą okazją do nauki języka obcego i do zdobycia unikalnych umiejętności zawodowych. W ramach programu Erasmus+ studenci mają możliwość odbycia praktyk zawodowych na zasadzie wymiany.

Osoby odbywające kształcenie i szkolenia zawodowe lub które niedawno zakończyły naukę i chciałyby dalej rozwijać swoje umiejętności za granicą, mogą otrzymać dofinansowanie ze środków programu Erasmus+. Naukowcy z krajów UE również mogą wziąć udział w szkoleniu lub podjąć pracę, korzystając z dofinansowań i stypendiów oferowanych w państwie docelowym, nawet jeśli nie są jego obywatelami.

Dodatkowe informacje o praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+

Praca za granicą

Absolwenci i studenci tuż przed zakończeniem nauki mogą być zainteresowani możliwością podjęcia pracy w innym państwie członkowskim. Zapoznaj się z tym przydatnym przewodnikiem (link do artykułu o pracy za granicą) po pracy za granicą.

Dodatkowe informacje na temat studiów i pracy za granicą są dostępne na stronie Twoja Europa.


data ostatniej modyfikacji: 2014-11-14 12:02:50
Komentarze
Ostatnie:
21.12.2014 15:37
Dodał(a): ~hyu
[url]http://korkowniaogłos.pila.pl[/url]
 
Polityka Prywatności