Światowy Tydzień Mózgu w polskich miastach

Dlaczego ludzie bywają źli? Czy dźwięk potrafi ugasić płomienie? Czy środowisko zatruwa nasz mózg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Odbędzie się on między 16 a 22 marca.

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego działaniu w normie i patologii. W Polsce na najwięcej atrakcji w ramach "Tygodnia Mózgu" mogą liczyć mieszkańcy m.in.: Katowic, Łodzi, Warszawy, Szczecina, Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia i Lublina.

W tym roku warszawskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu nie odbędą się tradycyjnie w redakcji Polityki, ale w Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Przez cały tydzień będzie można wysłuchać darmowych wykładów, podczas których prof. Włodzisław Duch opowie o perspektywach nauk neurokognitywnych; dr n. med. Sławomir Murawiec wyjaśni, po co nam mózg, dlaczego się myli i jak działa psychoterapia; dr inż. Paweł Hottowy powie, jakie są perspektywy budowy zaawansowanego implantu dla niewidzących, a prof. Krzysztof Turlejski opowie o mitach i faktach związanych z eksperymentowaniem na zwierzętach.

W sobotę 21 marca mieszkańcy Warszawy będą mogli uczestniczyć już po raz dziesiąty w Dniu Mózgu organizowanym przez Koło Neuronauki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W programie wydarzenia znalazły się m.in. interaktywne pokazy oraz zajęcia poświęcone intuicji czy technologiom rzeczywistości wirtualnej w badaniach zdolności umysłowych.

W Krakowie przez cały tydzień o godzinie 17.00 będzie można wysłuchać wykładów w ramach cyklu: "Najnowsze osiągnięcia w badaniach mózgu". Wykłady będą odbywały się w Centrum dydaktyczno-konferencyjnym III-go Kampusu UJ. Na początek prof. Jerzy Vetulani opowie o neurobiologii śmierci i "zjawiskach okołośmiertnych". W kolejnych dniach będzie można wysłuchać prelekcji na temat: relacji między stresem a plastycznością mózgu, wpływu snu i gier wideo na mózg.

W Trójmieście Dni Mózgu odbędą się między 19 a 22 marca przy współpracy trzech instytucji partnerskich: Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Uczestnicy wydarzenia na Wydziale Biologii UG dowiedzą się np. dlaczego ludzie bywają źli?; czy przestępstwo tkwi w mózgu?; co dzieje się w mózgu przestępcy?; co współczesna neurobiologia wie, a co może jeszcze odkryć w ludzkiej pamięci?; jakie choroby psychiczne najczęściej pojawiają się na wielkim ekranie?. Z kolei uczestnicy warsztatów przekonają się którą półkulę mózgu mają mocniejszą?; czy dźwięk potrafi ugasić płomienie?; czy zawsze słyszymy dokładnie to co wypowiadają inni?; czy w nocy przedmioty wyglądają tak samo jak w dzień?.

Po raz ósmy Światowy Tydzień Mózgu odbędzie się w Poznaniu. Zajęcia będą zorganizowane w tamtejszym ośrodku nauki Polskiej Akademii Nauk. Wykłady pogrupowane będą w sesjach tematycznych: czy środowisko zatruwa nasz mózg?; o ingerencjach w pracę mózgu; czy można spowolnić starość?; neurologia a psychika. Ich uczestnicy wysłuchają prelekcji poświęconych np. niebezpiecznym związkom w mózgu, świadomości zwierząt, możliwości wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera.

Najpóźniej - bo dopiero 11 kwietnia - z obchodów Światowego Dnia Mózgu skorzystają mieszkańcy Szczecina. W ramach Dnia Mózgu odbędzie się cykl wykładów popularnonaukowych oraz spotkanie młodych naukowców "Burza Mózgów", któremu towarzyszy hasło "Mózg pod presją współczesności". Zajęcia odbywające się w ramach Dnia Mózgu są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Zgłoszenia na "Burzę" można nadsyłać do 10 marca. Organizatorami wydarzeń w Szczecinie są: Zakład Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczegółowy program obchodów Światowego Tygodnia Mózgu w kilku polskich miastach jest dostępny na stronie internetowej.


data ostatniej modyfikacji: 2015-03-11 16:30:41
Komentarze
 
Polityka Prywatności