Polacy w finałach zawodów łazików marsjańskich

Pięć studenckich zespołów z Białegostoku, Rzeszowa, Warszawy, Częstochowy i Wrocławia weźmie udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w 2015 roku. Odbędą się one między 28 a 30 maja na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Do tegorocznych finałów zgłosiły się 44 zespoły z ośmiu krajów. Do finału ostatecznie zakwalifikowały się 23 drużyny z sześciu krajów. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wystartuje siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych, pięć zespołów z Indii, cztery zespoły z Kanady, po jednej drużynie z Egiptu i Bangladeszu. Polskę będzie reprezentowało aż pięć studenckich zespołów.

Wśród nich znalazła się drużyna Politechniki Białostockiej. Studenci Wydziału Mechanicznego już po raz piąty podjęli się budowy łazika marsjańskiego na te międzynarodowe zawody. Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów z Białegostoku trzykrotnie zdobywały na nich tytuł mistrzowski: w 2011, 2013 i 2014 roku. Ich nowy łazik nazywa się #next.

"Ponownego przemyślenia oraz przeprojektowania wymagała podstawa jezdna. Zawieszenie poprzednich łazików sprawdzało się znakomicie w trudnym, kamienistym terenie oraz przy pokonywaniu tras wytyczonych po bardzo stromych zboczach. Niestety nie było ono w stanie pokonać uskoku - jednego z etapów zadania jazdy terenowej. Dlatego musieliśmy ponownie usiąść do desek kreślarskich, oczywiście wirtualnych i zmienić geometrię podwozia. Od początku zaprojektowaliśmy również manipulator. Mimo iż na pustyni nie sprawiał większych problemów, niestety nie przetrwał próby czasu. Teraz manipulator będzie bardziej wytrzymały, a zarazem zwiększymy zakres jego ruchów. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas w tym roku rozwiązania sprostają wszystkim wyzwaniom stawianym przed łazikiem przez organizatorów" - opowiada kierujący zespołem konstruktorów Maciek Rećko.

W Stanach Zjednoczonych wystartuje także zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej. "Z wielką satysfakcją informujemy, że pozytywnie przeszliśmy ostatni etap konkursowy przed zawodami University Rover Challenge 2015. Nie osiadamy jednak na laurach i zwiększamy tempo prac nad naszym projektem" - zapewniają na swoim profilu Facebookowym członkowie drużyny.

Kolejna polska drużyna zakwalifikowana do udziału w zawodach reprezentuje Politechnikę Wrocławską. Z konkursowymi zadaniami w USA zmierzy się ich łazik Scorpio, a w zasadzie jego kolejna, udoskonalona wersja. "Szukamy na razie nazwy lepszej niż Scorpio4.2" - powiedział członek zespołu Szymon Dzwończyk.

Do zawodów zakwalifikował się też zespół z Politechniki Warszawskiej. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wystartuje łazik ARES przygotowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego PW w ramach projektu ERIS. Piątego polskiego łazika na zawody przygotuje zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Zawody University Rover Challenge (URC) są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. W ekstremalnych warunkach zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.

Od 2009 roku w zawodach uczestniczą zespoły z polskich uczelni. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. W 2013 roku drugie miejsce zajęła drużyna Scorpio3 z Politechniki Wrocławskiej, z kolei w 2014 roku na trzecim miejscu znalazła się drużyna Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej.

W uznaniu zasług polskich zespołów pierwszą europejską edycję zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge - zorganizowano na początku września 2014 roku w województwie świętokrzyskim.



data ostatniej modyfikacji: 2015-04-13 07:38:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności