Projekt Openstack

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu otworzyła pierwsze w Polsce podyplomowe studia z zakresu Openstack w Polsce. Kierunek ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na administratorów, deweloperów i operatorów systemów informatycznych znających Openstack.

Branża IT odnotowuje największy wzrost rozwoju. Na rynku pracy poszukiwani są eksperci wyspecjalizowani w wąskim zakresie, dlatego w odpowiedzi na zapotrzebowanie WSB we Wrocławiu postawiła m.in. na branżę IT w ofercie studiów podyplomowych.

Celem projektu Openstack jest dostarczenie otwartej platformy wirtualizacji dla prywatnych i publicznych chmur typu IaaS (Infrastructure-as-a-Service). IaaS jest to podstawowa usługa w chmurze udostępniająca zwirtualizowane zasoby hardware-u jak CPU, pamięć, przestrzeń dyskowa oraz możliwość tworzenia i administrowania sieciami, które łączą wirtualne maszyny - tłumaczy mgr inż. Wojciech Barczyński - wykładowca kierunku Openstack - konfiguracja, administracja i automatyzacja w WSB we Wrocławiu, System Architekt w Cloud&Heat.

Openstack w firmach często pojawia się w kontekście Quality Assurance IT. W firmach IT, będzie to dział testowania, a w innych firmach może być to zespół, który zajmuję się testowaniem uaktualnień przed przesłaniem ich do wszystkich stacji roboczych w firmie.

Dzięki dostępności pakietów Openstack-a w dystrybucjach Linux-a oraz niezależnych od platform instalatorów z użyciem Puppet, Ansible, czy Chef-a, łatwo i szybko można mieć działającą platformę w podstawowej konfiguracji. API pozwala w pełni zautomatyzować proces. Bez problemu można działać na kilkunastu maszynach wirtualnych utworzonych z obrazów maszyn z produkcji i przeprowadzić wszystkie niezbędne testy. Po testach, wirtualne maszyny mogą być zachowane do manualnej inspekcji albo usunięte. Bardzo często taka infrastruktura jest budowana na sprzęcie, który został wycofany i stał gdzieś w "piwnicy".

Studia podyplomowe na kierunku Openstack umożliwiają poznanie platformy Openstack z punktu widzenia administratora i integratora systemu oraz programisty. Program został przygotowany tak, aby poznać architekturę oraz wszystkie komponenty Openstack oraz API. Zajęcia obejmują instalację i konfigurację platformy Openstack, pisanie skryptów w językach programowania Python i Bash wykorzystujących API. Omawiana będzie m.in. konfiguracja monitoringu - zapowiada Barczyński.

Więcej szczegółów o kierunku można znaleźć na stronie internetowej.

O uczelni


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-26 09:52:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności