ALK w gronie Asia-Pacific Business Schools

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie znalazła się w składzie Association of Asia-Pacific Business Schools z siedzibą w Seulu. Jest jedyną polską uczelnią, stowarzyszoną w tej organizacji. Na 218 umów międzynarodowych podpisanych przez ALK - 30 dotyczy współpracy z uczelniami azjatyckimi.

Przyjęcie Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) w skład Association of Asia-Pacific Business Schools to kolejny element zacieśniania relacji tej uczelni z dynamicznie rozwijającym się azjatyckim rynkiem edukacyjnym. "Tam znajdują się w tej chwili najdynamiczniej rozwijające się ośrodki naukowe i bardzo dobre uczelnie biznesowe, które przebojem wchodzą na coraz wyższe pozycje w globalnych rankingach szkół biznesu publikowanych przez Financial Times" - mówi rektor ALK, prof. Witold T. Bielecki.

Rzecznik ALK, Ewa Barlik informuje, że uczelnia ma już podpisane umowy o współpracy z 30 azjatyckimi uczelniami - na 218 umów międzynarodowych łącznie. W tym gronie najliczniej reprezentowane są szkoły wyższe z Korei Południowej i Chin. Studenci z krajów azjatyckich też coraz częściej wybierają Koźmińskiego, jako swoją alma mater i przejeżdżają na studia do Warszawy. W tej chwili uczy się tu 125 osób z Azji (na 1120 studiujących cudzoziemców), z czego tylko w br. na pierwszy rok nauki przyjęto aż 56 osób z Azji, w tym 30 z Indii.

"Wybierają Polskę głównie z tego powodu, że jest to kraj Unii Europejskiej, relatywnie niedrogi, oferujący wysoką jakość kształcenia. ALK posiada najważniejsze akredytacje międzynarodowe: EQUIS, AACSB, AMBA. Wybór Polski jest uznawany za dość oryginalny i nie tak powszechny jak np. Wielkiej Brytanii" - informuje rzecznik prasowy ALK.

Natomiast studenci ALK chętnie wyjeżdżają też do Singapuru i Hong Kongu. Chwalą zajęcia m.in. na Singapore Management University i Hong Kong University of Science i Technology. W ramach wymiany nie płacą oni za naukę w partnerskiej uczelni, a jedynie pokrywają koszty przejazdu i pobytu. Czasem uzyskują dodatkowe stypendium, jak np. Katarzyna Stefaniak, studentka trzeciego roku Prawa ALK, która otrzymała stypendium Ministerstwa Edukacji Korei Południowej na podstawie wysokich osiągnięć akademickich, co pozwoliło jej na półroczny pobyt w Korei i studia w Kongju National University. W tym roku kolejne dwie studentki ALK dostały stypendia organizacji ASEM Duo za szczególne osiągnięcia akademickie na pobyt w uniwersytetach Korei Południowej - Sookmyung Women's University i Soongsil University.

W 2015 r. wszedł w życie projekt Erasmus+, w ramach którego studenci i wykładowcy uczelni europejskich mogą sfinansować staże i studia także na uczelniach spoza Unii Europejskiej. Akademia Leona Koźmińskiego jest jednym z pierwszych i prawie największym - tuż po Uniwersytecie Wrocławskim - beneficjantem tego programu. Uzyskała dofinansowanie na wymianę zagraniczną studentów, wykładowców i pracowników uczelni w wysokości ponad 617 tys. euro, czyli ponad 2,5 mln zł.

Jak zapewnia prof. Grzegorz Mazurek, prorektor ds. współpracy z zagranicą, środki te zostaną wykorzystane m.in. na dalsze rozwijanie współpracy ALK z azjatyckimi uczelniami. Pozwolą na szybsze sfinalizowanie prowadzonych projektów badawczych dotyczących japońskich przedsiębiorstw czy prawa indyjskiego, ale też pojawią się nowe efekty w postaci publikacji, konferencji, wspólnych badań, a może nawet wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

"W Azji istnieje dziś duży popyt na edukację biznesową na najwyższym globalnym poziomie, ze względu na potrzeby wciąż rosnących wielkich gospodarek narodowych" - mówi prof. Mazurek. "Najlepsze uczelnie amerykańskie są tam obecne już od kilku lat tworząc bardzo dobre szkoły biznesu z lokalnymi partnerami. My nie mamy kompleksów, jeśli chodzi o jakość kształcenia, więc docelowo chcielibyśmy również wykorzystać szanse, jakie pojawiają się tym kontynencie" - dodaje.


data ostatniej modyfikacji: 2015-10-13 13:49:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności