Jesteś fachowcem bez dyplomu? Zmień to z programem PEU

Od nowego roku akademickiego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania stwarza możliwość potwierdzenia efektów uczenia się i krótsze studia dla osób z doświadczeniem zawodowym. To odpowiedź uczelni na nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym, które daje możliwość ubiegania się o zaliczenie niektórych przedmiotów po wykazaniu, że posiada się już wymaganą wiedzę i umiejętności.

Nowe przepisy to szansa dla osób z co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym, które chcą podjąć albo uzupełnić studia. Dr inż. Izabela Cichocka, Pełnomocnik programu PEU w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania wyjaśnia: - Potwierdzenie efektów uczenia się, najogólniej mówiąc, polega na weryfikacji przez specjalnie powołaną komisję, zasobu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych uzyskanych przez daną osobę poza systemem studiów, np. przez wykonywanie pracy, uczestnictwo w kursach i szkoleniach, samodoskonalenie, itp. Dodaje, że to szansa przede wszystkim dla tych osób, które z różnych życiowych powodów nie mogły podjąć studiów, lecz musiały szybko rozpocząć pracę. Takie osoby często posiadają wiedzę praktyczną, którą wykorzystują na co dzień niezwykle sprawnie, ale nie mają szans na awans ze względu na brak dyplomu. Jeśli zdecydują się na przystąpienie do programu i udowodnią swoje kompetencje, dzięki czemu zostanie im zaliczona duża część przedmiotów, mogą uzyskać tytuł licencjata już w półtora roku, tytuł inżyniera - w dwa lata, a tytuł magistra - zaledwie w ciągu jednego roku.

Kierunki dostępne we WSIiZ w ramach programu Potwierdzania Efektów Uczenia, to: Administracja, Ekonomia, Media cyfrowe i komunikacja wizerunkowa, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Logistyka, Informatyka oraz Grafika komputerowa i produkcja multimedialna. Dodatkowo, Ekonomia i Informatyka mogą być realizowane w języku angielskim. Na wszystkich kierunkach przewidziana została indywidualna organizacja studiów.

Kto może ubiegać się o przyjęcie na studia w trybie PEU?

  • na studia I stopnia - osoba posiadająca świadectwo dojrzałości i co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego,
  • na studia II stopnia - osoba posiadająca tytuł zawodowy licencjata/inżyniera i co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów I stopnia,
  • na kolejny kierunek studiów I lub II stopnia - osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra i co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów magisterskich.

Jak wygląda postępowanie rekrutacyjne?

Etap I - Analiza dokumentów

  • Komisja analizuje dokumentację poświadczającą umiejętności i ustala listę przedmiotów, które można zaliczyć na poczet przyszłych studiów: na podstawie dokumentacji lub przystępując do egzaminów.

Etap II - Egzaminy z wybranych przedmiotów

  • Nie jest on obowiązkowy, jest to jednak szansa na zmniejszenie liczby egzaminów w trakcie studiów.

Co ważne, w semestrze, w którym realizowane są przedmioty zaliczone w wyniku procedury potwierdzania efektów uczenia się, czesne pomniejsza się o wartość punktów ECTS przypisanych zaliczonym przedmiotom. W przypadku zaliczenia dużej puli przedmiotów można realizować jednocześnie dwa semestry nauki (np. drugi z czwartym, trzeci z piątym) i zarazem zmniejszyć wysokość czesnego.

Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych dokumentów, opłat oraz ulg studenckich znajdują się na stronie internetowej WSIiZ, pod adresem:

http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/pl/krotsze-studia-dla-osob-z-doswiadczeniem-zawodowym/opis-studiow

O WSIiZ



data ostatniej modyfikacji: 2016-05-10 12:30:11
Komentarze
 
Polityka Prywatności