Prawo w Koźmińskim z uprawnieniami habilitacyjnymi

Wysoki poziom obronionych doktoratów oraz bardzo dobra ocena badań naukowych miały decydujący wpływ na decyzję Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, która przyznała Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. ALK jest pierwszą polską uczelnią niepubliczną, która uzyskała takie uprawnienie.

Decyzja Centralnej Komisji stanowi ukoronowanie piętnastolecia działalności Kolegium Prawa ALK i jego szybkiego rozwoju. Jest także zwieńczeniem krótkiego - siedmioletniego - ale bogatego dorobku uczelni w zakresie prowadzenia opieki naukowej nad doktoratami, realizowanego po uzyskaniu w maju 2009 roku uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo.

W ciągu 15 lat od powołania Kolegium Prawa Akademia Leona Koźmińskiego stała się wiodącym ośrodkiem naukowym w tej dyscyplinie w kraju, a sieć kontaktów międzynarodowych zaowocowała porozumieniami z ważnymi centrami edukacji prawniczej za granicą. Znakomita kadra profesorska - Kolegium zatrudnia na pierwszym etacie 25 profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych - oraz silnie zmotywowana i zorientowana na szybki rozwój naukowy grupa adiunktów i asystentów stanowią mocne zaplecze intelektualne dla rozkwitu badań w obszarze prawa.

Realizowane w Kolegium Prawa badania, w tym prowadzone w ramach prac nad doktoratami, obejmują bardzo szerokie spektrum zagadnień prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i Unii Europejskiej, prawa handlowego, prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa karnego postępowania karnego i kryminalistyki, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego, prawa finansów publicznych, prawa podatkowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa własności intelektualnej. W obronionych w ALK doktoratach w dyscyplinie prawo dostrzec można wspólny komponent gospodarczy wynikający z prawnobiznesowego profilu uczelni, stanowiący dodatkową wartość teoretyczno-praktyczną.

Możliwość przeprowadzania przewodów habilitacyjnych jest uwieńczeniem naszych wysiłków zmierzających do uczynienia z Kolegium Prawa jednostki mogącej konkurować z najlepszymi wydziałami prawa, bo posiadającej pełnię praw akademickich. Jest także szansą dla naszej młodszej kadry na rozsądne poprowadzenie kariery naukowej w ramach alma mater aż do uzyskania samodzielności naukowej - mówi prorektor ds. studiów prawniczych dr hab. Monika Całkiewicz. - Takie uprawnienia jeszcze bardziej zdynamizują naukowe aspiracje osób związanych z Kolegium Prawa ALK, a uczelni dają możliwość stania się prawdziwą kuźnią kadry naukowo-dydaktycznej.

Kolegium Prawa od początku wpisywało się w misję Akademii Leona Koźmińskiego powołanej do wszechstronnego kształcenia ludzi biznesu, przedsiębiorców i prawników - przedstawicieli klasycznych zawodów prawniczych, prawników korporacyjnych czy partnerów-finansistów czy ekonomistów.

Kształcimy ludzi biznesu z wysoką kulturą prawną ale też prawników z dogłębną znajomością biznesu - mówi Rektor ALK prof. Witold Bielecki. Jednym z nowych pomysłów dydaktycznych jest połączenie studiów prawniczych i finansowych. Absolwenci uzyskają wówczas dwa dyplomy: prawa na specjalności prawo gospodarcze oraz finansów i rachunkowości na specjalności doradztwo podatkowe, inwestycyjne i rachunkowe.

W Kolegium Prawa ALK na jednolitych studiach magisterskich kształci się 1200 osób. Niewielkie grupy ćwiczeniowe i bezpośredni kontakt studentów z profesorami to unikatowa cecha studiów prawniczych w Koźmińskim, które zyskały dzięki temu opinię kameralnych i elitarnych. Realizowany program studiów prawniczych opiera się nie tylko na dorobku polskich uczelni, ale także amerykańskich szkół prawa. Uwzględnia standardy kształtowane przez organizacje międzynarodowe zrzeszające jednostki kształcące prawników: International Association of Law Schools (IALS) oraz European Law Faculties Association (ELFA). Prawo jako kierunek kształcenia w ALK posiada ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2012 r.).

Indywidualną opieką naukową są też otoczeni słuchacze Prawniczego Seminarium Doktorskiego, przygotowujący własne dysertacje. W seminarium uczestniczy ponad 200 osób, najczęściej praktyków prawa, którzy piszą doktoraty by podsumować pewien etap swojej kariery zawodowej.

Nie jesteśmy nastawieni na masową "produkcję" doktorów prawa. Satysfakcjonuje nas w zupełności gdy broni się, jak dotychczas, około dziesięciu osób rocznie, bowiem tematyka prac, ich poziom i ogólne przygotowanie doktorantów stawiają nas w czołówce krajowej - mówi dr hab. Monika Całkiewicz.

Akademia Leona Koźmińskiego jest wyższą uczelnią o szerokim profilu biznesowym, posiadającą pełne uprawnienia akademickie. Jest jedyną uczelnią w Polce, która posiada akredytacje międzynarodowe: AACSB, EQUIS, AMBA i CEEMAN; ma ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków zarządzanie, prawo i administracja. Według rankingów krajowych oraz międzynarodowych "Financial Times" jest najlepszą polską uczelnią biznesową i liderem kształcenia menedżerskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest też najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce - studiuje w niej tysiąc obcokrajowców reprezentujących ponad 60 narodowości. Na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych kształci 8000 osób.

Uprawnienia doktorskie:

Akademia Leona Koźmińskiego posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu (od 1998 r.), doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia (od 2008 r.), doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo (od 2009 r.), doktora nauk społecznych w dyscyplinie socjologia (od 2013 r.), doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse (od 2013 r.).

Uprawnienia habilitacyjne:

Akademia Leona Koźmińskiego posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu (od 2003 r.), doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia (od 2011 r.), doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo (od 2016 r.).

Więcej informacji o studiach prawniczych w Akademii Leona Koźmińskiego:

www.kozminski.edu.pl/prawo/

www.kozminski.edu.pl/kolegiumprawa/

O ALK


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:01:13
Komentarze
 
Polityka Prywatności