Srebrny medal mistrzostw świata w programowaniu zespołowym dla studentów UW

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, plasując się w sumie na piątym miejscu. Brązowy medal zdobyli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Wygrał zespół z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego.

Tegoroczne finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym odbyły się w tajskim Phuket. O tytuł mistrza walczyło 128 drużyn z najlepszych uczelni świata, wyłonionych w eliminacjach regionalnych. Region środkowoeuropejski reprezentowało sześć drużyn, z czego trzy drużyny z Polski - z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

W zawodach zwyciężył zespół z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego. Kolejne trzy miejsca i złote medale otrzymały drużyny z: chińskiego Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju, amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda i Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii.

Na piątym miejscu uplasował się zespół studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski. Studenci znaleźli się więc wśród czterech zespołów nagrodzonych srebrnym medalem. Oprócz nich srebrne medale zdobyli studenci z: Massachusetts Institute of Technology (USA); St. Petersburg ITMO University (Rosja); Uralskiego Uniwersytetu Federalnego (Rosja).

Kolejne miejsca i brązowe medale zdobyły drużyny z: Uniwersytetu Wrocławskiego; rosyjskiego Nizhny Novgorod State University; Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (Ukraina); Fudan University (Chiny).

Rozgrywane po raz 40. Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata.

Polska po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie w 1994 roku. Nasze drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills (USA) i 2007 roku w Tokio. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego.