Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Studia - artykuły

Według ministra Gowina uczelnie będą miały czas na dostosowanie się do Ustawy 2.0

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

– Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym powinna zacząć obowiązywać od 1 października 2018 roku. Poszczególne rozwiązania będą wchodziły stopniowo. Uczelnie będą miały czas dostosować się do nowych regulacji – powiedział podczas spotkania z rektorami uczelni pomorskich wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Konsultacje ze środowiskiem

Wiceszef rządu kontynuuje serię konsultacji środowiskowych dotyczących nowej konstytucji dla nauki, której założenia poznamy we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki. Tym razem spotkał się w Gdańsku z przedstawicielami Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.

- Takie spotkania są z punktu widzenia poznawczego bardzo cenne. Dziś zwrócono mi uwagę na specyfikę uczelni morskich, na to, że trzeba wprowadzić nowe rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie takim uczelniom - mówił po rozmowach Gowin.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała zaznaczył, że do tej pory żaden minister nie konsultował tak dokładnie swoich koncepcji ze środowiskiem naukowym.

Nowy algorytm służy studentom

Przed kilkoma dniami uczelnie poznały kwotę dotacji podstawowej, jaką otrzymają na podstawie nowego algorytmu. - Masowy model kształcenia wyczerpał się. Przyniósł wzrost poziomu wykształcenia polskiego społeczeństwa. Z drugiej strony zbyt mały nacisk był kładziony na badania naukowe - tłumaczył potrzebę zmiany zasad finansowania uczelni minister nauki.

- Nie jest tak, że uczelnie regionalne z definicji tracą lub z definicji zyskują. Algorytm jest bardzo silnym bodźcem dla uczelni, żeby w jak najkrótszym czasie podnieść jakość kształcenia i tworzyć jak najlepsze warunki dla samych studentów. Relacja mistrz - uczeń, zajęcia w małych grupach, proporcja 12-13 studentów na jednego pracownika naukowego. To wszystko ma służyć przede wszystkim studentom - dodał Jarosław Gowin.


data ostatniej modyfikacji: 2017-04-21 07:37:37
Komentarze

Przegląd uczelni
w Polsce
UG_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyszkolenie strzeleckie - 1
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
EF_Education_First_220.jpg