TURBINA WIATROWA Z ŁODZI WYGRAŁA W HOLANDII

Studenci z Politechniki Łódzkiej wygrali międzynarodowy konkurs turbin wiatrowych w Holandii. Zawody International Small Wind Turbine Contest 2017organizowane przez NHL University of Technology w Leeuwarden gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych.

Studenci z łódzkiej uczelni technicznej powtórzyli ubiegłoroczny sukces. GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt realizowany przez studentów i doktorantów z Wydziału Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE. Zespół składa się z 18 członków oraz 4 opiekunów merytorycznych.

- Udział w konkursie daje szerokie możliwości zdobycia doświadczeń z zakresu konstrukcji małych turbin wiatrowych i poznania różnych koncepcji projektowych prezentowanych przez naszych kolegów z europejskich uczelni technicznych, m.in. z Danii, Holandii a także Egiptu. Jest to także szansa rozwoju współpracy naukowo-badawczej z czołowymi europejskimi ośrodkami naukowymi - mówią studenci Politechniki Łódzkiej.

Zdaniem zespołu GUST istotnym efektem projektu jest przygotowanie kompleksowego rozwiązania technicznego w postaci prototypu turbiny wiatrowej, przeznaczonego do dalszych badań oraz ewentualnych wdrożeń. - Założenia konkursu obejmują zaproponowanie rozwiązania, wydajnego zarówno energetycznie jak i uzasadnionego ekonomicznie, które może zmienić sposób postrzegania i przyszłość energetyki wiatrowej - podkreślają.

Konkurs składał się z trzech części. Zadaniem drużyn było zaprojektowanie przydomowej turbiny wiatrowej i przygotowanie dokumentacji. Następnie należało ją zbudować oraz sporządzić raport techniczny. Bardzo ważnym etapem konkursu i praktycznym sprawdzianem konstrukcji jest seria testów w tunelu aerodynamicznym holenderskiego Uniwersytetu w Delft. Wszystkie zespoły muszą na koniec zaprezentować swoje projekty.

- Wszystkie elementy podlegały ocenie międzynarodowego jury, złożonego z przedstawicieli świata nauki i przemysłu- podkreślają studenci z zespołu GUST.

Projekt łódzkiej mikroturbiny wiatrowej zakłada wykorzystanie energii wiatru (zasobów wietrzności) na obszarze zurbanizowanym. To główne założenie wpisuje się w kontekst rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii. Wynikają one z założeń porozumienia COP21przyjętego podczas konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu w 2015 roku. - Rozwiązania konstrukcyjne opracowane w projekcie mogą pomóc w realizacji tych planów na terenie naszego kraju - mówią studenci Politechniki Łódzkiej.


data ostatniej modyfikacji: 2017-07-10 10:34:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności