Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Studia - artykuły

Studenci SGH znaleźli się w czołówce konkursu Google

Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dotarli do półfinału konkursu Google Online Marketing Challenge, sięgając po tytuł Google AdWords Business Semi-Finalist. Oznacza to miejsce w pierwsze światowej trzydziestce konkursu oraz miejsce na liście 15 najlepszych drużyn z Europy. Dwa kolejne zespoły z SGH zmieściły się na liście 25 najlepszych drużyn w Europie.

Wszystkie trzy zespoły przygotowały się do udziału w konkursie GOMC pod opieką dr. Tymoteusza Doligalskiego z Instytutu Zarządzania Wartością (Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie), który jest kierownikiem studiów podyplomowych marketing internetowy i współtwórcą kierunku e-biznes na studiach magisterskich w SGH.

GOMC jest jednym z największych międzynarodowych konkursów organizowanych dla środowiska akademickiego, angażujący tysiące zespołów studenckich z całego świata. Każdy zespół ma za zadanie przygotować i przeprowadzić trzytygodniową kampanię promocyjną dla wybranej firmy. Studenci prowadzą działania marketingowe z wykorzystaniem systemu Google AdWords - zaawansowanego systemu zarządzania kampaniami reklamowymi w Internecie. Uczestnicy opracowują również dwa raporty - przed i po kampanii. Konkurs wymaga od uczestników znajomości marketingu internetowego, metod optymalizacji oraz zarządzania strategicznego. Niezwykle ważne są również umiejętności miękkie związane z pracą w grupie. Zaletą konkursu jest umożliwienie studentom zmierzenia się w rzeczywistej przestrzeni rynkowej z konkurentami promowanej firmy.
Najlepszy zespół z SGH wystartował w składzie: Magda Posłuszny (kapitan), Michał Kloczkowski (oboje studiują międzynarodowe stosunki gospodarcze), Mateusz Lozowicki (zarządzanie), Jakub Dylewicz (metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne) oraz Konrad Sczygieł (student informatyki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). W zespole było więc trzech przedsiębiorców, studentów SGH prowadzących własne firmy, webdesigner, specjalista e-commerce oraz ekonometryk.

"Początkowy etap polegał na wyborze firmy. Proces trwał ponad miesiąc, ponieważ nie każda firma rozumiała zalety płynące z uczestnictwa w projekcie. Kiedy dzwoniłam do jednej z firm i słyszeli, że otrzymają kampanię reklamową w Google Adwords o wartości 250 dolarów, dzięki której prawdopodobnie zarobią około 20 tys. zł, a nad kampanią czuwać będzie grupa zdolnych studentów, a całość za darmo to odkładali słuchawkę" - przypomina Magda Posłuszny, kapitan zespołu. Ostatecznie studenci wybrali do współpracy firmę młodych designerów z Krakowa, prowadzących internetowy butik odzieżowy MISBHV.

W ciągu 3 tygodni kampania wygenerowała 20 tys. zł dla firmy, czyli ponad 1200% zwrotu z inwestycji oraz ponad 2000% ROAS (zwrot z nakładów na reklamę). Kampania zawierała aż 700 słów kluczowych i 1828 negatywnych słów kluczowych. Reklamę sklepu zobaczyło w internecie aż pół miliona osób, a 4 tysiące kliknęło w reklamę. "W sumie miało miejsce 645 konwersji, w tym 120 z nich stanowiło sprzedaż bezpośrednią na łączną wartość ponad 20 tys. zł. Ruch na stronie wzrósł o 145,7%, z czego 89% ruchu stanowili nowi klienci. Nasza kampania dowodzi, że duża część ruchu które firmy mogłyby pozyskiwać ginie bezpowrotnie, jeśli nie wykorzystują dodatkowych możliwości oferowanej przez wyszukiwarkę w postaci Paid Search" - podsumowuje kapitan zespołu. "W ciągu 3 tygodni do bazy mailingowej dołączyło ponad 600 osób. A kampania jeszcze po jej zakończeniu generowała sprzedaż, o czym poinformowała nas właścicielka marki" - dodaje.

Dwa pozostałe zespoły reprezentujące SGH startowały z kampaniami sklepu internetowego Unbroken oferującego suplementy diety i odzież dla bywalców siłowni i klubów fitness (kapitan zespołu Weronika Bowżyk) oraz firmy Starling, producenta eleganckich czapek dla kobiet (kapitan zespołu Łucjan Kierczak).

W tegorocznym Google Online Marketing Challenge startowało 26 drużyn z Polski. Drugą drużyną z naszego kraju, która również zdobyła tytuł Semi-Finalist w kategorii AdWords Business, byli studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod opieką dr. Wojciecha Czarta. Pozostałe zespoły z innych uczelni w Polsce sklasyfikowano na niższych poziomach (Strong, Good, Need Improvement, a kilka zdyskwalifikowano).

Każdego roku SGH wystawia w konkursie silną reprezentację. W minionych edycjach konkursu nasi studenci sięgali po najwyższe trofea na poziomie europejskim i światowym i to kilka razy pod rząd - rok po roku. Studenci SGH na osiem edycji konkursu pięciokrotnie zostawali jego laureatami. W latach 2012 i 2014 byli najlepsi, pokonując ponad 3 tys. zespołów z całego świata i zdobywając tytuł Global Winner. W trzech wcześniejszych edycjach zajmowali pierwsze miejsca w Europie, zdobywając tytuł regionalnego zwycięzcy.

W pierwszych latach GOMC studenckie zespoły z SGH uczestniczyły w konkursie poza programem nauczania. Od 2014 r. odbywa się to w ramach przedmiotu "Marketing z wykorzystaniem wyszukiwarek internetowych". Zajęcia te należą do nowego kierunku studiów e-biznes. "Są to studia magisterskie, których celem jest dostarczenie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania organizacji na rynku internetowym i w gospodarce cyfrowej. Studia służyć mają m.in. nauczaniu projektowania przedsięwzięć e-biznesowych, w szczególności w zakresie modelu biznesu i strategii ukierunkowanych na rozwój relacji z klientami i innymi interesariuszami" - mówi dr Tymoteusz Doligalski.

Oficjalne wyniki na stronie Google

O SGH


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:03:44
Komentarze

Przegląd uczelni
w Polsce
UG_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyszkolenie strzeleckie - 1
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
EF_Education_First_220.jpg