Mam 19 lat i mieszkam z mamą, która nie pracuje

Dział: alimenty

Nick: anita adamiec
Pytanie:
Mam 19 lat i mieszkam z mamą, która nie pracuje i niema żadnych dochodów tak jak i ja, ponieważ jeszcze się uczę. Niedawno wyprowadził się od nas ojciec i zostaliśmy bez środków do życia. Proszę mi powiedzieć, co mogę zrobić i jakie pieniądze mam szanse uzyskać ja i moja mama od ojca. Bardzo liczę na odpowiedz i ewentualnie wzory dokumentów, jakie musze złożyć. Dziękuje, Anita.
Uczelnia: AE Jelenia Góra

Może Pani ubiegać się o przyznanie alimentów. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. (Art. 133. § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinnego i opiekuńczego). Alimenty przysługują tak długo jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, więc w szczególności w sytuacji, gdy dziecko nadal się uczy.

 

Pozew o alimenty zwolniony jest z kosztów sądowych, wnosi się go do sądu właściwego dla Pani miejsca zamieszkania albo dla miejsca zamieszkania Pani ojca. Zanim złoży Pani pozew, warto zwrócić się do ojca z pismem zawierającym opis Pani sytuacji finansowej, oświadczenie, że nie jest Pani w stanie utrzymać się samodzielnie i z oficjalnym wezwaniem do dobrowolnego wypłacania alimentów w określonej wysokości pod rygorem wystąpienia na drogę sądową (należy zrobić to w prostych, jasnych słowach, pismo należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). W pozwie przeciwko Pani ojcu, skierowanym do sądu, powinna Pani udowodnić, że alimenty w określonej wysokości są niezbędne, aby mogła Pani się utrzymać (należy przedstawić pełne wyliczenie kosztów utrzymania).


Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wysokość należnych miesięcznych alimentów można spróbować obliczyć odejmując od niezbędnych kosztów miesięcznego utrzymania wszelkie uzyskiwane przez Panią dochody. Pod uwagę należy oczywiście brać również sytuację finansową ojca. Pozew (w dwóch egzemplarzach) złożyć można w biurze podawczym w sądzie lub wysłać go do sądu listem poleconym. Przy formułowaniu pozwu i w toku sprawy nieodzowne może stać się skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata (sąd ukształtuje wysokość alimentów na długi okres czasu, wiec należy rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy).


Należy również rozważyć, czy matka nie powinna ubiegać się o alimenty od ojca np. w wypadku rozwodu czy separacji. W określonych przypadkach pomiędzy małżonkami po rozwodzie czy separacji powstaje obowiązek płacenia alimentów. Małżonek żyjący w niedostatku może żądać od drugiego alimentów pod warunkiem, że nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W przypadku orzeczenia rozwodu czy separacji sąd orzeka również, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

 

Więcej informacji o obowiązku alimentacyjnym a także wzór pozwu o alimenty można uzyskać na stronach organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet, np. na stronie http://free.ngo.pl/samodzielne-matki/alimenty-FAQ.html . Warto również zapoznać się z opracowaniem dotyczącym obowiązku alimentacyjnego dostępnym na stronach internetowych Rzecznika Praw Obywatelskich

http://www.brpo.gov.pl/index.php?poz=220&id=48 .
(28-11-2005)

 

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.

 

 

 


 
Polityka Prywatności