Prawo do alimentów

Dział: alimenty

Nick: Magdalena
Pytanie:
Mam 22 lata i jestem studentką IV roku informatyki studiów zaocznych. Nie pracuję i nie pracowałam zawodowo, jestem na wyłącznym utrzymaniu mojej mamusi. Mój ojciec mieszka z nami, bardzo dobrze zarabia, jednakże nie poczuwa się ponoszenia żadnych kosztów mojego utrzymania i studiów. Gdzie mogłabym zwrócić się o pomoc w tej sprawie. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Uczelnia: Politechnika Rzeszowska
Wydział: Elektrotechniki i Informatyki

Nick: Łukasz
Pytanie:
Czy jeśli studiuje dziennie na prywatnej uczelni i nagle moja Matka odmawia mi płacenia za nie i utrzymywania mnie to czy należą mi się jakieś alimenty? A ponieważ chciałbym pracować w weekend, żeby pokryć część szkoły to czy też bym mógł dostać jakieś alimenty? Szkoła jest bardzo droga, więc z samych alimentów na pewno bym nie wyżył chyba że bym dostawał z 1500 zł miesięcznie a to wiadomo jest niemożliwe.
Uczelnia: Polsko Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie
Wydział: Informatyka

Nick: Łukasz
Pytanie:
W tym roku zaczynam studiować na pierwszym roku studiów zaocznych. Chciałbym podjąć pracę lub pójść na staż ale boję się że mogę stracić zasądzone alimenty. Czy w tej sytuacji rzeczywiście mogę je stracić lub mogą one ulec zmniejszeniu.
Uczelnia: Wszechnica Mazurska
Wydział: Wydział administracji

Nick: Magda,24 lata
Pytanie:
Jestem studentką 4roku.Ojciec przestał płacić mi alimenty. Do kiedy ma obowiązek alimentacyjny? Czy podczas rozprawy, mogę powiedzieć, że ma dochody z wynajmowanego mieszkania? (wynajmuje nielegalnie, jest tam zameldowany, a mieszka faktycznie ze swoją kobietą).
Uczelnia: Uniwersytet Bydgoski
Wydział: Humanistyczny

Nick: Dorota
Pytanie:
Zwracam się z prośbą o określenie moich praw do alimentów studenckich. Sytuacja wygląda następująco: wyprowadziłam się z domu rodzinnego, gdyż nie mogłam dłużej znieść znęcania się psychicznego, a ostatnio również fizycznego matki. Pochodzę z rodziny marynarskiej-mama nie pracuje, zajmuje się domem. Ojciec jest zatrudniony za granica i nie płaci podatków w Polsce . Na chwile obecną jest w morzu, ale nawet jak jest na lądzie nie potrafi poradzić sobie z cała ta sytuacją. Cała rodzina jest pod presją matki.
Nie posiadam żadnych własnych środków utrzymania. Aktualnie zamieszkuje z siostrą, która nie jest w stanie utrzymać nas obu. Nadal jestem zameldowana pod adresem rodziców.
W jaki sposób wyegzekwować środki na moje utrzymanie?
Uczelnia: Politechnika Gdańska
Wydział: Architektura

Nick: Procik
Pytanie:
Czy obowiązek płacenia alimentów jest konieczny w przypadku, gdy dziecko nie dostało się na studia publiczne i rozpoczyna studia w wyższej szkole prywatnej w systemie dziennym?
Uczelnia: Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach
Wydział: Germanistyka

Nick: Robert G
Pytanie:
Czy mogę się ubiegać o alimenty od swojego ojca? Gdy jestem studentem studiów zaocznych ,lecz obecnie nie pracuje i nie mam żadnych dochodów i czy ma racje bytu otrzymywanie alimentów gdy rozpocznę prace lub gdy pójdę staż? I w jaki sposób wygląda droga do otrzymania takiego świadczenia?
Uczelnia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wydział: Wydział Prawa i Administracji

Nick: kasik
Pytanie:
Witam! Jestem studentką zaoczną i pracuję ( 800zl netto) otrzymuje alimenty od ojca w wysokości 260 zl. Ojciec próbuje uchylić się od obowiązku płacenia alimentów. Czy w takiej sytuacji sąd może uchylić ten obowiązek?
Uczelnia: WSB
Wydział: Finanse I Bankowość

Nick: Madzia
Pytanie:
Mam 23 lata jestem studentką IV roku . Jestem pozamałżeńską córką , ojciec ma swoją rodzinę żonę i 2 córki . On uznał ojcostwo i mam po nim jego nazwisko. W wieku 13 lat zmarła moja Mama i opiekę sprawował ojciec (jak również nad mieszkaniem mojej Mamy które wynajmował obcym ludziom , mieszkanie zostało zdewastowane ). W wieku 18 lat wyprowadziłam się do mieszkania Mamy i do dnia dzisiejszego utrzymuję się sama z renty po Mamie jaką otrzymuje w kwocie 560,- PLN miesięcznie . Rentę do czasu mojej pełnoletniości odbierał ojciec plus pieniądze za wynajem mieszkania które miał niby odkładać na moją przyszłość , ale nic takiego nie zrobił a pieniądze przeznaczał na swoje wydatki . Chcę pozwać jego o alimenty płatne wstecz do 3 lat proszę o pomoc jakie złożyć pisma i w jakim sądzie. Dodam jeszcze że w tym roku poważnie zachorowałam i wymagam stałej kontroli medycznej i leczenia farmakologicznego .
Uczelnia: Uniwersytet Szczeciński
Wydział: Biologia

Nick: Loretta
Pytanie:
Mam 22 lata. Skończyłam właśnie 3-letnie Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. W chwili obecnej nie studiuję, ale zamierzam od lutego kontynuować naukę na studiach magisterskich. Pech chciał, że moi rodzice będą rozwodzić się właśnie teraz, kiedy ja nie studiuję. Czy uda mi się zdobyć alimenty? Prawo mówi, że alimenty mogę dostać tylko jeżeli się uczę. Czy potem, kiedy już pójdę do szkoły, dostanę te alimenty?
Uczelnia: NKJO Chrzanów
Wydział: anglistyka

Nick: Kasia
Pytanie:
witam mam pytanie dotyczące alimentów. Albowiem mój ojciec stara się o uchylenie alimentów na mnie i na moja siostrę ( obie studiujemy zaocznie)moje pytanie jest związane z tym czy studentom zaocznym przysługują alimenty?? jednocześnie pracuje gdzie zarabiam 800zł. z czego oplata za studia wynosi 300zł miesięcznie, również dokładam się do opłat bo mieszkamy z dziadkami.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Bankowa (prywatna)
Wydział: Chorzów

PRAWO DO ALIMENTÓW

 

Alimenty od rodziców przysługują tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Możliwość samodzielnego utrzymania się stanowi podstawowy wyznacznik prawa do alimentów dla dziecka. Obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony przez żaden sztywny termin. W odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, brać należy pod uwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki (orzeczenie Sądu Najwyższego, SN III CKN 217/97). Wiek dziecka nie jest tu więc decydujący, co nie znaczy jednak, że sądy zgadzają się na długoletnią alimentację „wiecznych studentów”.

 

W przypadku studentów przyjmuje się, co do zasady, że rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych do czasu ukończenia studiów przez dziecko, czyli do daty złożenia egzaminu dyplomowego. Nie jest przy tym istotne, czy są to studia dzienne czy wieczorowe, jeżeli ze względu na ilość czasu potrzebną na studia, student nie jest w stanie pracować. Obowiązek alimentacyjny rodziców (jeśli w danej sytuacji opiera się na tym, że dziecko jeszcze studiuje) może jednak ustać w razie braku pozytywnych wyników studiów (orzeczenie SN I CKN 499/97).

 

ALIMENTY A STUDIA ZAOCZNE

 

Jeśli charakter studiów pozwala na pracę (a tak jest zwykle przy studiach zaocznych), rodzice mogliby oczekiwać, że student podejmie pracę i świadczenia alimentacyjne rodziców ulegną odpowiedniemu zmniejszeniu.

 

ALIMENTY A DOCHODY Z PRACY, ZASIŁKU I STYPENDIÓW

 

Także dochody uzyskiwane przez dziecko z innych źródeł, np. ze stypendium, ograniczają zakres świadczeń alimentacyjnych rodziców. Osobny problem stanowi to, czy rodzice są zobowiązani do pokrywania kosztów studiów zaocznych dziecka. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, w sytuacji, gdy studia wyższe wymagają poważnych nakładów finansowych, nie można abstrahować od możliwości majątkowych rodziców. Nie można więc wymagać od nisko kwalifikowanego i mało lub średnio zarabiającego rodzica, żeby opłacał kosztowne studia zaoczne pełnoletniego dziecka (orzeczenie SN III CZP 59/95).

 

Jeżeli dotychczasowe kwalifikacje dziecka nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu życia i w związku z tym zamierza ono podnieść te kwalifikacje, podejmując np. studia wyższe, okoliczność, że przed tymi studiami dziecko już pracowało i pobierało wynagrodzenie za pracę, nie zwalnia rodziców od alimentacji na tej podstawie, że dziecko jest już w stanie utrzymać się samodzielnie (orzeczenie SN II CRN 439/85). Otrzymywanie przez dziecko zasiłku dla bezrobotnych może jednak, w zależności od okoliczności sprawy, być podstawą do uznania, że jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie (uchwała SN sygn. III CZP 59/95).

 

ZAKRES OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO

 

Podstawę ustalenia zakresu obowiązku alimentacyjnego stanowią usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka oraz możliwości (zarobkowe i majątkowe) zobowiązanego rodzica. Dziecko ma prawo do korzystania z tego samego standardu życia, co zobowiązany rodzic (do czasu, kiedy dziecko będzie już w stanie utrzymać się samodzielnie). Zakres obowiązku alimentacyjnego nie może być ustalony w takim rozmiarze, który by doprowadził zobowiązanego rodzica lub jego najbliższych do niedostatku. Trudna sytuacja materialna rodziców nie zwalnia ich jednak od obowiązku świadczenia na potrzeby dzieci. Zmuszeni są oni dzielić się z dziećmi nawet bardzo szczupłymi dochodami, chyba że takiej możliwości są pozbawieni w ogóle. W sytuacjach skrajnych, zwłaszcza o charakterze przejściowym, sprostanie obowiązkowi alimentacyjnemu wymagać nawet będzie poświęcenia części składników majątkowych (orzeczenie SN I CKN 1538/99). Wysokość należnych miesięcznych alimentów można spróbować obliczyć odejmując od niezbędnych kosztów miesięcznego utrzymania uprawnionego dziecka wszelkie uzyskiwane przez nie dochody, z odpowiednią poprawką (na plus lub minus), w zależności od sytuacji majątkowej zobowiązanego rodzica. W toku rozprawy sądowej można powoływać się na wszelkie dochody zobowiązanego rodzica (zarówne te opodatkowane, jak również „nielegalne”, nie zgłoszone do opodatkowania).

 

POZEW O ALIMENTY

 

Przed złożeniem pozwu o alimenty warto zwrócić się do zobowiązanego rodzica z pismem zawierającym (i) opis sytuacji finansowej uprawnionego do alimentów, (ii) oświadczenie, że uprawniony nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i (iii) wezwanie do dobrowolnego opłacania alimentów w określonej wysokości pod rygorem wystąpienia na drogę sądową (pismo należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).

 

Pozew zwolniony jest z kosztów sądowych, wnosi się go do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego dziecka albo dla miejsca zamieszkania zobowiązanego rodzica. W pozwie przeciwko zobowiązanemu należy dowodzić, że uprawniony nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie oraz że alimenty w określonej wysokości są niezbędne do pokrycia kosztów utrzymania (należy przedstawić pełne wyliczenie kosztów utrzymania).


Pozew (w dwóch egzemplarzach) złożyć można w biurze podawczym w sądzie lub wysłać go do sądu listem poleconym. Przy formułowaniu pozwu i w toku sprawy konieczne może być korzystanie z pomocy prawnej radcy prawnego lub adwokata. Osoby, które nie mogą ponieść kosztów profesjonalnej pomocy prawnej (co należy udokumentować) mogą spróbować skorzystać z bezpłatnej pomocy studenckich poradni prawnych zlokalizowanych przy wydziałach prawa dobrych szkół wyższych. Pomoc taka świadczona jest przez studentów prawa pod ograniczonym nadzorem pracowników naukowych wydziałów prawa. Przykładem jest Klinika Prawa Uniwersytetu Warszawskiego  (www.klinika.wpia.uw.edu.pl). Adresy bezpłatnych poradni prawnych znaleźć można na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich (www.brpo.gov.pl/index.php?poz=230&id=7). Należy jednak pamiętać, że profesjonalnej pomocy prawnej można oczekiwać jedynie od wykwalifikowanych radców prawnych i adwokatów.


Wystąpienie z pozwem o przyznanie alimentów ma też tę zaletę, że w wypadku bezskutecznej egzekucji uzyskanego wyroku alimentacyjnego istnieje możliwość uzyskania zaliczki alimentacyjnej z funduszy publicznych (po spełnieniu warunków określonych ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej; wniosek składa się za pośrednictwem komornika, który prowadził bezskuteczną egzekucję).

 

Więcej informacji o obowiązku alimentacyjnym a także wzór pozwu o alimenty można uzyskać na stronach organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet, np. na stronie http://free.ngo.pl/samodzielne-matki/alimenty-FAQ.html. Warto również zapoznać się z opracowaniem dotyczącym obowiązku alimentacyjnego dostępnym na stronach internetowych Rzecznika Praw Obywatelskich http://www.brpo.gov.pl/index.php?poz=220&id=48. (05-12-2005)

 


 
Polityka Prywatności