Pozwu o alimenty skierowany do ojca mojego 7-letniego dziecka

Dział: alimenty

Nick: Małgorzata
Pytanie:
Moje pytanie dotyczy pozwu o alimenty. Ojciec mojego 7-letniego dziecka ma udokumentowane dochody w kwocie ok.1500 zł miesięcznie jednak dużo większa kwotę otrzymuje z dochodów tzw. \"lewych\". Okazuje się iż ojciec dziecka jest stałym bywalcem agencji towarzyskich, na dowód tego posiadam 2 rachunki na łączną kwotę 450zł z jednego dnia podpisane osobiście przez niego, dodam tez ze ma on poważne problemy z alkoholem na który też wydaje ogromne kwoty. Niestety niektórych rzeczy nie jestem w stanie udokumentować. Uprzejmie proszę odpowiedzieć czy wypada ujawnić w sadzie rachunki z agencji aby uzyskać najwyższa kwotę alimentów (1000zł miesięcznie by mnie satysfakcjonowało)gdyż jestem obecnie osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Jeśli to możliwe proszę o pomoc w napisaniu pozwu alimentacyjnego.
z góry dziękuje
pozdrawiam /Małgorzata W.
Uczelnia: PWR
Wydział: informatyka i zarządzanie

W toku rozprawy sądowej można powoływać się na wszelkie dochody zobowiązanego rodzica (zarówno te opodatkowane, jak również „nielegalne”, nie zgłoszone do opodatkowania). Rachunki dotyczące zbytkownych wydatków ojca mogą służyć jako dowód tego, że ojciec jest w stanie ponosić wyższe koszty świadczeń alimentacyjnych.

 

Przed złożeniem pozwu o alimenty warto zwrócić się do zobowiązanego rodzica z pismem zawierającym (i) opis sytuacji finansowej uprawnionego, (ii) oświadczenie, że uprawniony nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i (iii) wezwanie do dobrowolnego opłacania alimentów w określonej wysokości pod rygorem wystąpienia na drogę sądową (pismo należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).

 

Pozew zwolniony jest z kosztów sądowych, wnosi się go do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego albo dla miejsca zamieszkania zobowiązanego rodzica. W pozwie przeciwko zobowiązanemu należy dowodzić, że uprawniony nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie oraz że alimenty w określonej wysokości są niezbędne do pokrycia kosztów utrzymania (należy przedstawić pełne wyliczenie kosztów utrzymania).


Pozew (w dwóch egzemplarzach) złożyć można w biurze podawczym w sądzie lub wysłać go do sądu listem poleconym. Przy formułowaniu pozwu i w toku sprawy konieczne może być korzystanie z pomocy prawnej radcy prawnego lub adwokata. Osoby, które nie mogą ponieść kosztów profesjonalnej pomocy prawnej (co należy udokumentować) mogą spróbować skorzystać z bezpłatnej pomocy studenckich poradni prawnych zlokalizowanych przy wydziałach prawa dobrych szkół wyższych. Pomoc taka świadczona jest przez studentów prawa pod ograniczonym nadzorem pracowników naukowych wydziałów prawa. Przykładem jest Klinika Prawa Uniwersytetu Warszawskiego  (www.klinika.wpia.uw.edu.pl). Adresy bezpłatnych poradni prawnych znaleźć można na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich (www.brpo.gov.pl/index.php?poz=230&id=7). Należy jednak pamiętać, że profesjonalnej pomocy prawnej można oczekiwać jedynie od wykwalifikowanych radców prawnych i adwokatów.


Wystąpienie z pozwem o przyznanie alimentów ma też tę zaletę, że w wypadku bezskutecznej egzekucji uzyskanego wyroku alimentacyjnego istnieje możliwość uzyskania zaliczki alimentacyjnej z funduszy publicznych (po spełnieniu warunków określonych ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej; wniosek składa się za pośrednictwem komornika, który prowadził bezskuteczną egzekucję).

 

 

Więcej informacji o obowiązku alimentacyjnym a także wzór pozwu o alimenty można uzyskać na stronach organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet, np. na stronie http://free.ngo.pl/samodzielne-matki/alimenty-FAQ.html. Warto również zapoznać się z opracowaniem dotyczącym obowiązku alimentacyjnego dostępnym na stronach internetowych Rzecznika Praw Obywatelskich http://www.brpo.gov.pl/index.php?poz=220&id=48 . (05-12-2005)

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.

 

 


 
Polityka Prywatności