Nie jestem ojcem

Dział: różne

Pytanie:
Prawnie jestem ojcem dziecka (w akcie urodzenia są podane moje dane), po roku okazało się, że biologicznym ojcem dziecka jest ktoś inny (byliśmy jeszcze wtedy małżeństwem). Zostałem brutalnie oszukany i przez jakiś czas myślałem, że to moje dziecko. Po tym fakcie postanowiłem się rozwieść, w tym tez czasie żona (zanim otrzymaliśmy rozwód) ponownie zaszła w ciążę z innym mężczyzną. Dziecko to urodziło się przed upływem trzystu dni od rozwodu w związku z czym wystąpiło domniemanie, ze tego dziecka również ja jestem ojcem. Domniemanie to zostało obalone na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Moje pytanie brzmi, czy można coś zrobić aby zmienić dane aktu urodzenia tego pierwszego dziecka, ponieważ nie chcę być prawnie ojcem dziecka, które nie jest moje??? Może również zaznaczę, że jestem w trakcie sprawy o unieważnienie małżeństwa. Chciałbym to wszystko wyprostować i mieć czystą kartę na wypadek jakbym kiedyś znów chciał zawrzeć małżeństwo i mieć dzieci.
Uczelnia: WSGN
Wydział: Ekonomia

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa jedynie w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę (Art. 63 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z późniejszymi zmianami, dalej KRO). Powództwo należy wytoczyć przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku (Art. 66 KRO).

 

Termin sześciu miesięcy jest terminem zawitym i po jego upływie mąż matki nie może już samodzielnie wytoczyć powództwa o zaprzeczenia ojcostwa. Pomimo upływu tego terminu powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może jednak zawsze wytoczyć prokurator, gdy wymaga tego ochrona praworządności. Jeżeli więc sprawą uda się zainteresować prokuratora, może jeszcze istnieć szansa zaprzeczenia ojcostwa. Zaprzeczenia ojcostwa ma prawo żądać matka dziecka w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka oraz samo dziecko po osiągnięciu pełnoletniości (nie później jednak niż w ciągu 3 lat od jej osiągnięcia).  Z ojcostwem związane są określone w KRO wzajemne prawa i obowiązki rodziców względem dzieci, np. władza rodzicielska, obowiązek alimentacyjny, prawo dziedziczenia itp. (30-12-2005)

 

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.


 
Polityka Prywatności