Staż we Francji i podatki

Dział: podatki, praca

Dzień dobry,
Piszę do Pana z prośbą o radę i ewentualną pomoc w ocenie mojej sytuacji.
Jestem studentem studiów dziennych i mam 24 lata. Nigdy nie podejmowałem pracy zarobkowej w Polsce i nie rozliczałem PIT-u. Jestem zameldowany w Polsce. Nie posiadam nr NIP mimo, iż zgłosiłem się do urzędu skarbowego z prośbą o wystawienie takiego - uzyskałem informację, że w momencie, gdy osiągnę przychody podlegające opodatkowaniu i będę miał obowiązek się z nich rozliczyć, zostanie mi przyznany NIP.
W roku 2005 odbyłem 3,5 miesięczną praktykę (staż) we Francji i otrzymywałem wynagrodzenie. Od tej kwoty został odprowadzony podatek przez pracodawcę i łączna kwota NIE przekroczyła progu kwoty wolnej od podatku we Francji. Nie starałem się jeszcze o zwrot tej kwoty.
W tym samym roku odbyłem 6 miesięczną praktykę w Wielkiej Brytanii i otrzymywałem wynagrodzenie. Od tej kwoty został odprowadzony podatek przez pracodawcę i łączna kwota PRZEKROCZYLA próg kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii. Nie starałem sie jeszcze o zwrot tej kwoty.

A teraz mam kilka pytań:
1) Czy mam obowiązek rozliczenia się z podatku w Polsce jeżeli cały ten rok spędziłem za granica (ale nie przemeldowałem się)?
2) Czy jako studentowi przysługują mi jakiekolwiek ulgi?
3) Czy powinienem się starać o zwrot podatku we Francji i W. Brytanii jeżeli będę go musiał zapłacić w Polsce? (w Polsce będzie prawdopodobnie wyższa stopa podatkowa)
4) Czy starać się o możliwość rozliczenia w systemie podatku liniowego?
Będę bardzo wdzięczny za jakakolwiek pomoc (w szczególności odpowiedz na 1 pytanie).
Pozdrawiam
ŁK

1)      Obowiązku rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym można uniknąć jedynie zostając rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, co oznacza przeniesienie tam centrum swoich interesów życiowych. Świadectwem tego jest np. stałe zamieszkanie, praca, założenie rodziny. Jednak w przypadku tymczasowego wyjazdu na staż lub do pracy wakacyjnej dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii należy wykazać w polskim zeznaniu podatkowym i proporcjonalnie odjąć od podatku, który przypada do zapłacenia w Polsce, podatek już zapłacony w Wielkiej Brytanii. Niestety w większości przypadków będzie to oznaczało dopłatę podatku w Polsce, ponieważ w Wielkiej Brytanii kwota wolna od opodatkowania jest wielokrotnie wyższa niż u nas. Warto zapoznać się w tym zakresie z postanowieniami Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 16.12.1976 r. Dla kontrastu, od zarobków uzyskanych w Irlandii zapłacimy podatek co do zasady jedynie w irlandzkim urzędzie skarbowym - dochód ten będzie zwolniony od podatku w Polsce.

2)      Studentowi nie przysługują ulgi jeśli chodzi o opodatkowanie wynagrodzenia za pracę (inaczej jest jednak np. w przypadku opodatkowania stypendiów).

3)      Należy oczywiście ubiegać się o zwrot podatku wynikającego z opłacania za granicą zaliczek na poczet podatku. Nie traci się na tym przy rozliczeniu w Polsce. Przy pracy w Wielkiej Brytanii należy w tym celu zawsze zachowywać dokumenty „payslip”.

4)      Przy opodatkowaniu pracy najemnej wykonywanej przez osoby fizyczne nie ma w Polsce możliwości rozliczenia w systemie podatku liniowego. (29-01-2006)

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.

 


 
Polityka Prywatności