Znajdź nas na    

Szkolnictwo wyższe to inwestycja, nie należy ograniczać środków

Przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś. Foto. Agnieszka Sikora
Przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś. Foto. Agnieszka Sikora

Mimo kryzysu gospodarczego nie należy wprowadzać cięć w szkolnictwie wyższym, gdyż jest ono inwestycją w przyszłość - podkreśla przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś.

Profesor zaznacza, że KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) – wspólnie z rektorami innych europejskich uczelni – „chce zdecydowanie przekonywać nie tylko rządy naszych krajów, ale także Komisję Europejską i PE, że pieniądze przekazywane do szkolnictwa wyższego muszą być traktowane jak inwestycje”. „I jako takie nie powinny być nawet w czasach kryzysu przedmiotem cięć, a przeciwnie – traktowane jako coś, co przyniesie odpowiedni skutek, niekoniecznie finansowy” – wyjaśnia Banyś.

Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Ryszard Zimak zwraca uwagę na szczególnie trudną kondycję finansową uczelni artystycznych. „Środki wszystkich 19 uczelni artystycznych w Polsce są równe budżetowi jednego uniwersytetu. Te uczelnie są dość bezbronne w kwestii zarabiania pieniędzy i powinny być dotowane, jeśli chcemy zachować poziom kultury wysokiej” – zauważa.

Natomiast prof. Banyś podkreśla, że nie należy wrzucać wszystkich szkół wyższych do „jednego worka”. Jego zdaniem, politechniki powinny przede wszystkim komercjalizować wyniki swoich badań, a zadaniem uniwersytetów jest w pierwszej kolejności – „kształcenie światłych obywateli”, a dopiero potem – komercjalizacja. „I politechniki, i uniwersytety obie te funkcje łączą, tylko z różnymi akcentami” – mówi przewodniczący KRASP.

Na znaczenie ściślejszych związków przedsiębiorstw z uczelniami zwraca też uwagę wiceprzewodniczący KRASP, rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Stanisław Bielecki. Np. w październiku 2014 r. odbędzie się organizowany razem z pracodawcami kongres „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”.

Profesor Banyś podkreśla, że KRASP chce większy nacisk położyć na umiędzynarodowienie polskiej nauki i szkolnictwa. „Mamy już podpisane porozumienia z Konferencją Rektorów z Brazylii. W maju na nasze zaproszenie przyjedzie delegacja naszego odpowiednika z Ukrainy, z którą podpiszemy podobną umowę. Będziemy rozmawiać także z Kanadą” – informuje prof. Banyś. Precyzuje, że umowy te dotyczą m.in. wymiany kadry naukowej i studentów.

Pytany o możliwość przyjęcia studentów ukraińskich przez polskie uczelnie, Banyś odpowiada: „jesteśmy absolutnie przygotowani na przyjęcie wszystkich studentów z zagranicy, w tym z Ukrainy, natomiast potrzebujemy odpowiednich ram prawnych i finansowych”.

Innym tematem jest zapewnienie jakości kształcenia, w tym kwestia akredytacji, czyli udzielania uczelniom uprawnień do prowadzenia określonych kierunków studiów.

„Powinniśmy zdecydowanie starać się opracować jeden paneuropejski system akredytacji, absolutnie niezależny od innych instancji, w tym ministerialnych i rektorskich. Nad tym będziemy właśnie pracować w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego (wspólnie z rektorami uczelni francuskich i niemieckich)” – mówi prof. Banyś.


opublikowano: 2014-04-19
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności