"Odjechane" studia

data dodania: 2005-04-08


Wszyscy Twoi znajomi studiują zarządzanie i marketing prawo lub ekonomię? Masz dość sztampowych kierunków? Chcesz wybrać coś innego, coś co wyróżni cię z tłumu? Nie ma sprawy, pokażemy ci dziesięć ciekawych, „odjechanych” kierunków do studiowania.

 

1) Konserwacja i restauracja dzieł sztuki – studia organizowane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Trwają 6 lat - nie mogą być więc łatwe :). Po ukończeniu jednej ze specjalności będziesz mógł się oddać konserwacji malarstwa, rzeźby polichromowej, papieru i skóry oraz rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych. Pracy w naszym pięknym kraju jest wiele a i zagranica stoi otworem.

2) Oceanografia – Temu kierunkowi możesz się poświęcić na Uniwersytecie Gdańskim. To pięcioletnie studia zawodowe, na których uczyć się następujących specjalności: biologia morza, oceanografia fizyczna. Studenci w swojej naukowej karierze mogą również wylądować na Stacji Morskiej na Helu lub na kutrze hydrograficznym „Oceanograf-2”.

3) Lotnictwo i kosmonautyka - magisterskie studia dzienne z tego kierunku od roku akademickim 2003/2004 istnieją na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej. Tutaj zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną, bo po wykładach studenci uczą się podstaw pilotażu w ośrodku pod Rzeszowem.

4) Prawo kanonicze – dla wszystkich prawników, którym „zwykłe” prawo się nudzi. Studia te są prowadzone na  Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na KUL-u. Choć nazwa kierunku brzmi jak wyjęta ze średniowiecza, to jednak wiedza tam zdobyta może się przydać we współczesnym świecie. Pamiętajmy że ponad 90 proc Polaków to katolicy, którzy od czasu do czasu mogą chcieć rozwiązać jakiś spór prawny bedący w jurysdykcji Kościoła (warto zwrócić uwagę na zwiększenie się liczby tzw. Kościelnych rozwodów).

5) Muzyka kościelna – studia na tym kierunku wprowadziła Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Studia kształcą studentów na wykwalifikowanych organistów, dyrygentów chórów, animatorów życia muzycznego w parafiach i muzycznych ośrodkach kultury. W programie studiów są m.in. historia organów i muzyki organowej, chorał gregoriański: historia, teoria, paleografia, semiologia, harmonia modalna; praktyka muzyki kościelnej, a także...nowoczesne muzyczne programy komputerowe.

6) Lobbing – tym kierunkiem kusi warszawskie Collegium Civitas. Jako, że największy polski lobbysta Marek D. Aktualnie zawiesił działalność, dla absolwentów istnieją spore szanse na znalezienie sobie miejsca na lobbystycznym rynku. Studia te będą miały na celu nauczyć metod i technik etycznego lobbingu i walczyć ze stereotypem wiążącym taką działalność z korupcją. Uczelnia proponuje nauczanie w trzech specjalnościach: lobbing – metody i techniki, lobbing w Polsce oraz lobbing w Unii Europejskiej.

7) Eksploatacja pojazdów samochodowych i ciągników – na ten „eksperymentalny”, jedyny w swoim rodzaju kierunek zdecydowała się Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, Turystyki i Rekreacji w Krakowie. Niestety nie udało nam się uzyskać bliższych informacji na temat programu studiów. Wydaje się wszak, że bardzo mało osób w Polsce może pochwalić się dyplomem po takim kierunku, dlatego szanse na pracę mogą być spore (choć jeszcze nie wiemy w jakim charakterze).

8) Kosmetologia – również w ramach takiego kierunku możesz uzyskać dyplom magisterski. Od kilku lat ten kierunek pojawia się na Akademiach Medycznych czy prywatnych uczelniach zajmujących się promocją zdrowia. Po tych studiach będziesz miał wiedzę powalającą na fachową pomoc pacjentowi zarówno ze skórą zdrową jak i z defektami. Absolwenci kosmetologii znajdują zatrudnienie w zakładach kosmetycznych, zakładach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych.

9) Rybactwo – ten kierunek możesz studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Choć wydaje się, że aby zostać rybakiem niekoniecznie potrzebne są studia, to jednak „rybactwo” to nie tylko pływanie łodzią i łowienie ryb. Specjalizacja rybactwo śródlądowe daje możliwość uzyskania wiedzy jak w zgodzie z wymogami współczesnej gospodarki i ochrony środowiska prowadzić nowoczesne gospodarstwo rybackie.

10) Ochrona Odgromowa i Przepięciowa – to ciekawa propozycja studiów na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektronicznym. Ciekawsze przedmioty do studiowania to: zagrożenie piorunowe obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, ryzyko szkód piorunowych, ochrona odgromowa zewnętrzna i wewnętrzna. Potencjalnych studentów zaciekawić może już sama nazwa jednostki dydaktycznej – Instytut Wielkich Mocy i Wysokich Napięć.

 

Przedstawione powyżej kierunki studiów to tylko niewielka próba potencjału twórczego polskiej kadry naukowej. Pamiętaj wszakże, że ciekawe, oryginalne studia to nie tylko nazwa, ale przede wszystkim to czym wypełnisz ich program. Stosowany już powszechnie system punktowy daje olbrzymie możliwości stworzenia sobie naprawdę "fajnych" studiów.


data dodania: 2005-04-08
 
Polityka Prywatności