Studia - artykuły

Kierunek Biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku to unikatowy kierunek studiów licencjackich w Polsce. Adresowany jest do uczniów lubiących nauki przyrodnicze i ścisłe i myślących o wykonywaniu zawodów związanych z medycyną. Jest alternatywą z jednej strony dla kierunków ścisłych mających charakter czysto teoretyczny, takich jak matematyka czy informatyka, z drugiej strony dla kierunków praktycznych związanych z naukami medycznymi, farmaceutycznymi czy naukami o zdrowiu.
International Security and Development (ISAD) is an international MA programme of studies addressed to students from all over the world who are interested in security and development issues.
Studia w Instytucie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak zabezpieczyć się przed smogiem? Czy zażywamy za dużo leków? Czy dieta bez glutenu jest dla każdego? Jak zarządzać szpitalem lub przychodnią? Czy szczepić dzieci? Na te pytania odpowiada nauka, określana mianem zdrowia publicznego. Łączy ona w sobie wiedzę z zakresu wielu dyscyplin, służąc zapobieganiu chorobom, przedłużaniu życia i promowaniu zdrowia społeczeństwa. Medycyna skupia się przede wszystkim na zdrowiu i chorobie pacjenta, zaś zdrowie publiczne ukierunkowane jest na badanie tych zjawisk oraz działanie w skali populacyjnej, ponadjednostkowej.
Właśnie wystartowała rekrutacja do Szkoły Edukacji utworzonej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. To bezpłatne, roczne, dzienne studia podyplomowe dla osób, które chcą pracować w zawodzie nauczyciela języka polskiego lub matematyki. Na kandydatów czeka 60 miejsc.
13 grudnia wystartował nabór w ramach rekrutacji międzysemestralnej w Uniwersytecie SWPS. Do wyboru jest ponad 150 miejsc na kierunki studiów prowadzone przez uczelnię w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.
– Szczególną ogniwem łączności nauki z biznesem są wyższe szkoły zawodowe. To one doskonale znają potrzeby lokalnych rynków, potrafią współpracować z przemysłem dla rozwoju innowacji. Ten model szkolnictwa był jednak przez lata traktowany po macoszemu i zaniedbywany. My chcemy to zmienić – powiedział minister nauki Jarosław Gowin.
W ostatnich latach obserwuje się coraz większy udział studentów kształcących się w uczelniach publicznych, w których dominującą formą kształcenia były studiach stacjonarne – 78,7% (78,0% w 2015/2016 r.). Odwrotna sytuacja występuje w niepublicznych szkołach wyższych, w których dominują studia niestacjonarne. Z tej formy kształcenia korzystało 73,9% studentów tych uczelni (75,7% w 2015/2016 r.).
System szerokiego wsparcia dla uczelni regionalnych, pakiet na rozwój polskich czasopism, niewydłużanie studiów niestacjonarnych, czy urlopy rodzicielskie dla doktorantów – to jedne z kluczowych efektów czteromiesięcznych prac nad Konstytucją dla Nauki, które były kolejnym etapem prac legislacyjnych. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił efekt konsultacji społecznych reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Konsultowaną ustawę prezentował podczas Narodowego Kongresu Nauki we wrześniu minionego roku. Blisko dwa lata ścisłej współpracy ze środowiskiem akademickim zajęło wypracowanie projektu, którym niebawem zajmie się Rada Ministrów.
Z danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ostatnich kilkunastu latach lawinowo rósł popyt na studia doktoranckie, także pedagogiczne. Sprzyjają temu m.in. zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie awansów nauczycielskich. Tytuł doktora już wkrótce da pedagogom możliwość uzyskania wyższego stopnia zawodowego.
Zostań ekspertem od projektowania stron www i aplikacji! Zapisz się na studia w Collegium Civitas. Tylko teraz rabat 600 PLN!
W Collegium Civitas trwa rekrutacja na studia User Experience Design, dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Studenci pod okiem ekspertów zdobywają praktyczne umiejętności budowania globalnych strategii produktowych cross-media; projektowania aplikacji mobilnych oraz stron internetowych; wykorzystania mediów społecznościowych; a także zastosowania metod badawczych – ilościowych i jakościowych w projektowaniu.
Największą grupę stanowili studenci uniwersytetów – 403,7 tys. (spadek o 4,4% w stosunku do roku akademickiego 2015/2016) oraz wyższych szkół technicznych – 285,2 tys. (spadek o 5,4% w stosunku do roku poprzedniego). Nadal dużą popularnością cieszyły się wyższe szkoły ekonomiczne, chociaż liczba kształcących się w nich studentów systematycznie maleje. Na uniwersytetach medycznych kształciło się 62,3 tys. studentów (wzrost o 2,8% w stosunku do roku poprzedniego).
Nie przegap okazji! W Collegium Civitas trwa rekrutacja na studia Central and Eastern European Studies (International Relations). Tylko do końca stycznia 2018 roku – specjalny rabat – 600 zł! Studia dofinansowane z EFS.
Następne
Kanał RSS dla tej listy

Przegląd uczelni
w Polsce
wsf_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
EF_220.gif