Studia - artykuły

tag
Szkoły zawodowe, technika i studia wyższe powinny się kończyć nabyciem uprawnień do wykonywania zawodu – uważają przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Swoją propozycję przedstawiają w memorandum do resortów: nauki, rozwoju i edukacji.
Studentki i absolwentki, które chcą skorzystać z pomocy mentorek z dziedziny nowych technologii czy nauk ścisłych, mogą zgłosić się do udziału w programie "Lean in STEM". Czekają w nim 22 mentorki - kobiety o wyjątkowych dokonaniach, które chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 22 kwietnia.
Marcin Dziedzic, który w tym roku ukończył kierunek Aviation Management w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, za część swojej pracy licencjackiej otrzymał prestiżową European Prize in Aviation Management and Economics. Wręczono mu ją podczas Międzynarodowej Konferencji Lotniczej w Wielkiej Brytanii.
Polskie uczelnie będą miały szanse diametralnie zmienić swoje relacje z absolwentami! Program Absolwent, a szczególnie jego podstawowe narzędzie – specjalny portal, daje możliwość kontynuacji lub odbudowania bliskich relacji z byłymi studentami. W zamyśle ma zmienić relacje uczelni z absolwentami tak, aby obrona dyplomu nie kończyła związku z Alma Mater, ale przekształcała jego charakter, przynosząc nowe korzyści dla obu stron.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zajęła pierwsze miejsce w corocznym zestawieniu uczelni, których absolwenci zdali egzamin na wybraną aplikację. Jest to znaczący awans – w ubiegłym roku uczelnia uplasowała się na wysokiej czwartej pozycji. WSPiA znalazła się na najwyższym miejscu wśród uczelni, z których do egzaminów przystąpiło poniżej 300 zdających. Zestawienie przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Pasja, determinacja, wizja dokąd chce się zmierzać, udział w wolontariatach, praktyki, staże, znajomość języków obcych i umiejętność pracy w zespole – to głównie dzięki tym umiejętnościom i kompetencjom absolwenci nauk humanistycznych i społecznych odnoszą zawodowe sukcesy. Zgodnie podkreślali to eksperci podczas debaty „Szanse humanistów na rynku pracy”, która odbyła się w ramach akcji „Humaniści kontratakują”.
Jaka jest sytuacja zawodowa absolwentów nauk społecznych w Polsce? Jakie kompetencje są pożądane wśród pracodawców? Kto najczęściej wybiera takie kierunki studiów jak finanse, ekonomia, socjologia, pedagogika, psychologia czy prawo? Na te pytania odpowiedzi poszukiwała magistrantka socjologii SWPS, która dowiodła, że droga zawodowa tzw. „humanistów” na początku nie różni się wiele od kariery inżynierów.
Krzysztof Szczepański, absolwent informatyki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie tworzy animację do „Hobbita” – mega produkcji Petera Jacksona – zdobywcy Oscara w kategorii najlepszy reżyser! Wcześniej pracował u Stevena Spielberga!
Władze niektórych polskich miast przedstawiają różnorodne pomysły na zatrzymanie u siebie absolwentów uczelni. Są to m.in. staże zawodowe, specjalne programy dla młodych przedsiębiorców, mieszkania czy nagrody i stypendia.
Powstał innowacyjny program skierowany do wszystkich absolwentów polskich uczelni, stworzony przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Jego celem jest badanie potrzeb absolwentów uczelni, monitorowanie ich losów, a także budowanie więzi z uczelnią.
Zakończyła się dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sendlak & Sendlak. W badaniu brano pod uwagę wynagrodzenia absolwentów 25 polskich uczelni w 2012 r.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęły współpracę z SuperKsięgową. Od stycznia absolwenci tych uczelni mogą korzystać z 50 % rabatu na subskrypcję konta Premium do samodzielnego prowadzenia księgowości on-line. Akcja została zaplanowana na rok, z możliwością przedłużenia.
Wyłoniono laureatów konkursu na najlepsze prace dyplomowe z technologii JAVA. Pierwsze miejsce zajął absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, drugą nagrodę otrzymał absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W gronie laureatów znalazł się także absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów mogą się nasilić w 2013 r. Jeżeli sprawdzą się prognozy Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami bezrobocie wśród absolwentów może przekroczyć próg 30 procent.
Jak wynika z badań Instytutu Homo Homini, rynek weryfikuje ambicje absolwentów uczelni.
Co sprawia, że branża eventowa opiera się kryzysowi? Jakie możliwości zawodowe mają absolwenci, którzy ubiegają się o pracę przy organizacji konferencji, międzynarodowych spotkań, czy imprez masowych? Wrocławscy studenci Wyższej Szkoły Handlowej mogli przekonać się o kondycji, w jakiej znajduje się cała branża. Jako jedyni w Polsce uczestniczyli w targach spotkań i turystyki biznesowej EIBTM w Barcelonie – największym tego typu, elitarnym wydarzeniu w Europie.
Uczelnie mają za zadanie ujednolicenie metod monitoringu losów swoich absolwentów. Dzięki temu uzyskane dane pozwolą na stworzenie całościowego obrazu sytuacji polskich absolwentów.
Od 1 października uczelnie wyższe będą miały obowiązek śledzenia losów swoich absolwentów - wynika ze znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.
Badanie przeprowadzone prze Szkołę Główną Handlową, Amerykańską Izbę Handlową i Ernst & Young wykazało, że absolwentom brakuje umiejętności określania priorytetów, rozumienia własnych mocnych stron i ograniczeń, a także organizacji pracy - czyli tzw. umiejętności "miękkich".
Studenci i absolwenci po raz trzeci mogą dostać pieniądze na wymarzony cel związany z edukacją bądź z rozwojem kariery zawodowej w ramach Stypendium z Wyboru. Dotychczas Fundacji Absolvent.pl udało się spełnić 39 marzeń. Wśród nich były: kursy językowe, wyjazdy zagraniczne, biznes piwowarski, wolontariat w ośrodku dla słoni itd. W III edycji do rozdania mamy ponad 90 tysięcy złotych
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności