Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Wszystkie pytania i odpowiedzi

Dział
Nick: Rafał Bruniecki
Pytanie:
czy mogę się ubiegać o stypendium unijne? do kiedy można składać wnioski i gdzie? w zeszłym roku akademickim pobierałem stypendium socjalne z uczelni, czy można te stypendia łączyć? z góry dziękuję za odpowiedź
Uczelnia: Akademia Rolnicza w Szczecinie
Wydział: Biotechnologia i Hodowla Zwierząt
Nick: Kowmar
Pytanie:
STUDIUJE ZAOCZNIE I CO SIE Z TYM WIAZE PRACUJE 5 DNI W TYGODNIU. WIDZIALEM SWOJ PLAN I PRZERAZIL MNIE. W PIATKI MAM OD 8 DO 17.30 Z KROTKIMI PRZERWAMI CWICZENIA!!!... I MOJE PYTANIE CZY UCZELNIA MOZE UKLADAC W TAKI SPOSOB PLAN STUDENTOWI ZAOCZNEMU ZE NIE MA ON MOZLIWOSCI STUDIOWANIA PONIEWAZ W TYCH GODZINCH W KTORYCH SA ZAJECIA JEST W PRACY?? PROSZE O ODPOWIEDZ Z GORY DZIEKUJE
Nick: Magdalena
Pytanie:
Mam 22 lata i jestem studentką IV roku informatyki studiów zaocznych. Nie pracuję i nie pracowałam zawodowo, jestem na wyłącznym utrzymaniu mojej mamusi. Mój ojciec mieszka z nami, bardzo dobrze zarabia, jednakże nie poczuwa się ponoszenia żadnych kosztów mojego utrzymania i studiów. Gdzie mogłabym zwrócić się o pomoc w tej sprawie. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Uczelnia: Politechnika Rzeszowska
Wydział: Elektrotechniki i Informatyki

Nick: Łukasz
Pytanie:
Czy jeśli studiuje dziennie na prywatnej uczelni i nagle moja Matka odmawia mi płacenia za nie i utrzymywania mnie to czy należą mi się jakieś alimenty? A ponieważ chciałbym pracować w weekend, żeby pokryć część szkoły to czy też bym mógł dostać jakieś alimenty? Szkoła jest bardzo droga, więc z samych alimentów na pewno bym nie wyżył chyba że bym dostawał z 1500 zł miesięcznie a to wiadomo jest niemożliwe.
Uczelnia: Polsko Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie
Wydział: Informatyka

Nick: Łukasz
Pytanie:
W tym roku zaczynam studiować na pierwszym roku studiów zaocznych. Chciałbym podjąć pracę lub pójść na staż ale boję się że mogę stracić zasądzone alimenty. Czy w tej sytuacji rzeczywiście mogę je stracić lub mogą one ulec zmniejszeniu.
Uczelnia: Wszechnica Mazurska
Wydział: Wydział administracji

Nick: Magda,24 lata
Pytanie:
Jestem studentką 4roku.Ojciec przestał płacić mi alimenty. Do kiedy ma obowiązek alimentacyjny? Czy podczas rozprawy, mogę powiedzieć, że ma dochody z wynajmowanego mieszkania? (wynajmuje nielegalnie, jest tam zameldowany, a mieszka faktycznie ze swoją kobietą).
Uczelnia: Uniwersytet Bydgoski
Wydział: Humanistyczny

Nick: Dorota
Pytanie:
Zwracam się z prośbą o określenie moich praw do alimentów studenckich. Sytuacja wygląda następująco: wyprowadziłam się z domu rodzinnego, gdyż nie mogłam dłużej znieść znęcania się psychicznego, a ostatnio również fizycznego matki. Pochodzę z rodziny marynarskiej-mama nie pracuje, zajmuje się domem. Ojciec jest zatrudniony za granica i nie płaci podatków w Polsce . Na chwile obecną jest w morzu, ale nawet jak jest na lądzie nie potrafi poradzić sobie z cała ta sytuacją. Cała rodzina jest pod presją matki.
Nie posiadam żadnych własnych środków utrzymania. Aktualnie zamieszkuje z siostrą, która nie jest w stanie utrzymać nas obu. Nadal jestem zameldowana pod adresem rodziców.
W jaki sposób wyegzekwować środki na moje utrzymanie?
Uczelnia: Politechnika Gdańska
Wydział: Architektura

Nick: Procik
Pytanie:
Czy obowiązek płacenia alimentów jest konieczny w przypadku, gdy dziecko nie dostało się na studia publiczne i rozpoczyna studia w wyższej szkole prywatnej w systemie dziennym?
Uczelnia: Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach
Wydział: Germanistyka

Nick: Robert G
Pytanie:
Czy mogę się ubiegać o alimenty od swojego ojca? Gdy jestem studentem studiów zaocznych ,lecz obecnie nie pracuje i nie mam żadnych dochodów i czy ma racje bytu otrzymywanie alimentów gdy rozpocznę prace lub gdy pójdę staż? I w jaki sposób wygląda droga do otrzymania takiego świadczenia?
Uczelnia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wydział: Wydział Prawa i Administracji

Nick: kasik
Pytanie:
Witam! Jestem studentką zaoczną i pracuję ( 800zl netto) otrzymuje alimenty od ojca w wysokości 260 zl. Ojciec próbuje uchylić się od obowiązku płacenia alimentów. Czy w takiej sytuacji sąd może uchylić ten obowiązek?
Uczelnia: WSB
Wydział: Finanse I Bankowość

Nick: Madzia
Pytanie:
Mam 23 lata jestem studentką IV roku . Jestem pozamałżeńską córką , ojciec ma swoją rodzinę żonę i 2 córki . On uznał ojcostwo i mam po nim jego nazwisko. W wieku 13 lat zmarła moja Mama i opiekę sprawował ojciec (jak również nad mieszkaniem mojej Mamy które wynajmował obcym ludziom , mieszkanie zostało zdewastowane ). W wieku 18 lat wyprowadziłam się do mieszkania Mamy i do dnia dzisiejszego utrzymuję się sama z renty po Mamie jaką otrzymuje w kwocie 560,- PLN miesięcznie . Rentę do czasu mojej pełnoletniości odbierał ojciec plus pieniądze za wynajem mieszkania które miał niby odkładać na moją przyszłość , ale nic takiego nie zrobił a pieniądze przeznaczał na swoje wydatki . Chcę pozwać jego o alimenty płatne wstecz do 3 lat proszę o pomoc jakie złożyć pisma i w jakim sądzie. Dodam jeszcze że w tym roku poważnie zachorowałam i wymagam stałej kontroli medycznej i leczenia farmakologicznego .
Uczelnia: Uniwersytet Szczeciński
Wydział: Biologia

Nick: Loretta
Pytanie:
Mam 22 lata. Skończyłam właśnie 3-letnie Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. W chwili obecnej nie studiuję, ale zamierzam od lutego kontynuować naukę na studiach magisterskich. Pech chciał, że moi rodzice będą rozwodzić się właśnie teraz, kiedy ja nie studiuję. Czy uda mi się zdobyć alimenty? Prawo mówi, że alimenty mogę dostać tylko jeżeli się uczę. Czy potem, kiedy już pójdę do szkoły, dostanę te alimenty?
Uczelnia: NKJO Chrzanów
Wydział: anglistyka

Nick: Kasia
Pytanie:
witam mam pytanie dotyczące alimentów. Albowiem mój ojciec stara się o uchylenie alimentów na mnie i na moja siostrę ( obie studiujemy zaocznie)moje pytanie jest związane z tym czy studentom zaocznym przysługują alimenty?? jednocześnie pracuje gdzie zarabiam 800zł. z czego oplata za studia wynosi 300zł miesięcznie, również dokładam się do opłat bo mieszkamy z dziadkami.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Bankowa (prywatna)
Wydział: Chorzów
Nick: Sylwia
Pytanie:
Jestem studentką 2 roku UR studia dzienne. Mam 21 lat. Znajduje się na utrzymaniu mamy. Mam tez młodsze rodzeństwo z drugiego związku mojej mamy (konkubinat). Moj ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich. Dopóki byłam w liceum otrzymywałam parę groszy co miesiąc z funduszu alimentacyjnego. W ostatnim czasie został on zlikwidowany. Czy w związku z tym mam prawo ubiegać się o jakąś inna pomoc materialna?
Uczelnia: Uniwersytet Rzeszowski
Wydział: Ekonomia

18. Nick: mgiełka2
Pytanie:
Mam 22 lat. Studiuję w systemie dziennym. Mój ojciec uchyla się płacenia alimentów. Czy wg nowych zasad mogę wystąpić z wnioskiem o alimenty.

12. Nick: kasjut
Pytanie:
Czy jeśli odbywam staż zawodowy i zamierzam iść na studium to dalej będę otrzymywać alimenty? Zaznaczam ze otrzymywałam alimenty z ZUS a nie od ojca?
Nick: Wera
Pytanie:
Jestem studentka I roku. Dwa lata temu zmarł mój ojciec. Cale życie przebywał on w USA. Miał nawet obywatelstwo amerykańskie. Jednak do około 30 roku życia mieszkał w Polsce i pracował. Ktoś powiedział mi kiedyś ze renta w Polsce na nie należy mi się, bo mogła ja dostawać tylko dzieci tych obywateli którzy ostanie pięć lat życia pracowali w Polsce. Czy to prawda? Czy nie mam żadnych podstaw żeby ubiegać się o rentę po ojcu, mimo, że nadal się uczę? Czy maja tu znaczenie dochody mojej matki? Czy jeśli przekraczają średnią krajową to nie przysługuje mi renta? z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam
Witam serdecznie, zauważyłem że pomaga Pan w cięższych sprawach studentom i absolwentom.
Mam mianowicie taki problem, studiuje na Politechnice ale od kilku lat myślę o zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej. Obecnie istnieje wg nowego prawa możliwość opłacania niższych składek dla nowo powstających firm , a także możliwość udzielenia bezzwrotnej pożyczki w kwocie 12,5 tys. zł .
Niestety by skorzystać z tego drugiego przywileju muszę być zarejestrowany jako bezrobotny.
czy istnieje możliwość takiej rejestracji jeśli ja nadal studiuję?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Z poważaniem Robert Grochowalski
Nick: Gosiak
Pytanie:
Mam następujący problem. Jestem technikiem fizjoterapeutą oraz studentką studiów zaocznych. Od stycznia 2005 r. jestem zatrudniona na umowę zlecenie w przychodni rehabilitacyjnej. Umowę tą podpisałam na okres 12-tu miesięcy. W tym momencie otrzymałam wiadomość o zwolnieniu mnie z pracy z powodu problemów finansowych przychodni, nie dostałam jednak wypowiedzenia na piśmie, a okres umowy jeszcze się nie skończył. Z tą kwestią wiąże się moje pierwsze pytanie: czy wyżej opisany układ spraw jest zgodny z prawem, czy umowa zlecenie też powinna być zerwana w sposób bardziej oficjalny niż tylko \"dziękujemy za współpracę\" usłyszane z ust dyrektora?
Mój drugi problem jest następujący. Wcześniej (w okresie od sierpnia do grudnia 2004 r.) byłam zatrudniona jako przedstawiciel handlowy. Miałam wówczas umowę o pracę, z której zrezygnowałam na rzecz pracy w zawodzie. Czy w związku z tym, że przepracowałam już po szkole płynnie rok czasu przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych? Czy fakt, że pracowałam w tym okresie na umowę zlecenie dyskwalifikuje tą formę transferu? Jeśli tak to czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie może być jednocześnie zarejestrowana jako bezrobotna? Będę wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna
Wydział: Wydział Humanistyczny
Nick: msl
Pytanie:
Czy mogą być jakieś okoliczności, które mogą uniemożliwić biologicznemu ojcu skuteczne wystąpienie z pozwem o sądowe ustalenie ojcostwa i przyznanie praw rodzicielskich (np. wyjście za mąż matki dziecka - w kilka lat po jego urodzeniu)
Uczelnia: umcs
Nick: misiakl
Pytanie:
Mam skończone 27 lat, w lipcu obroniłam się. Czy przysługuje mi status absolwenta, czy to prawda, że nie mogę już skorzystać ze stażu absolwenckiego?
Uczelnia: Politechnika Rzeszowska
Nick: elunia
Pytanie:
Zamierzam studiować zaocznie czy moja mama ma obowiązek płacić alimenty??
Do jakiego czasu ma obowiązek??
Uczelnia: wsb
Wydział: zarzadzanie i marketing

Nick: Artur Walczak
Pytanie:
Szanowni Państwo ,
Mam 20 lat. Do kiedy mam prawo żądać alimentów od ojca, jeżeli dopiero od października podejmę studia zaoczne, a póki co nie pracuję. Bardzo proszę o odpowiedź .
Uczelnia: Wyższa Szkoła Działalności Gospodarczej
Wydział: Informatyka i ekonometria

Nick: koszatka
Pytanie:
Czy mam szanse uzyskać od ojca zwiększenie alimentów, w sytuacji, gdy nie mieszkam juz w domu ale z chłopakiem? studiuje dziennie, mogę wiec pracować jedynie dorywczo, dostaje rentę rodzinna po mamie – ok.500zl. Moj ojciec, chociaż zarabia ok. 6tys,daje mi tylko 300 zł miesięcznie i twierdzi, że nie ma obowiązku więcej, ponieważ skoro mieszkam z chłopakiem to on powinien mnie utrzymywać. Te pieniądze, które mam wystarczają mi na bieżące utrzymanie, nie bardzo mogę jednak cos zaoszczędzić, a chciałabym odłożyć na studia podyplomowe. Czy mam szanse wygrać sprawę o podniesienie wysokości alimentów? Dodam ze te 300zl nie było mi przyznane przez sad tylko tak się z ojcem umówiłam, licząc na to, ze sfinansuje mi potem studia podyplomowe. On się jednak do tego nie kwapi, dlatego zaczęłam się zastanawiać nad złożeniem do sadu wniosku o przyznanie mi większej sumy pieniędzy.
Uczelnia: UG
Wydział: nauk społecznych

Nick: Magdalena
Pytanie:
Mam 22 lata i jestem studentką IV roku informatyki studiów zaocznych. Nie pracuję i nie pracowałam zawodowo, jestem na wyłącznym utrzymaniu mojej mamusi. Mój ojciec mieszka z nami, bardzo dobrze zarabia, jednakże nie poczuwa się ponoszenia żadnych kosztów mojego utrzymania i studiów. Gdzie mogłabym zwrócić się o pomoc w tej sprawie. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Uczelnia: Politechnika Rzeszowska
Wydział: Elektrotechniki i Informatyki

Nick: Adam
Pytanie:
W tym roku kończę 25 lat a studia kończę w przyszłym roku. Czy nadal będa mi przysługiwały alimenty.
Uczelnia: OWSIiZ
Wydział: administracja
Nick: anita adamiec
Pytanie:
Mam 19 lat i mieszkam z mamą, która nie pracuje i niema żadnych dochodów tak jak i ja, ponieważ jeszcze się uczę. Niedawno wyprowadził się od nas ojciec i zostaliśmy bez środków do życia. Proszę mi powiedzieć, co mogę zrobić i jakie pieniądze mam szanse uzyskać ja i moja mama od ojca. Bardzo liczę na odpowiedz i ewentualnie wzory dokumentów, jakie musze złożyć. Dziękuje, Anita.
Uczelnia: AE Jelenia Góra
Witam jestem studentką trzeciego roku. Ostatniego sierpnia kończę 25 lat otrzymuję rentę rodzinną po rodzicach mój miesięczny dochód wynosi 950 zł chcę sobie dorobić do renty. sama już nie wiem ile mogę dorobić i czy ma na to wpływ:- mój wiek ( bo gdzieś czytałam że studentka musi mieć poniżej 25 roku życia. -mój dochód chyba ma na to wpływ bo gdzieś czytałam że "Osoba uprawniona do jednego ze świadczeń emerytalno-rentowych może pobierać je w pełnej wysokości i dodatkowo dorabiać. Aby jednak taka sytuacja mogła mieć miejsce, należy pamiętać, by łączne przychody z tytułu zarobkowania nie przekroczyły wyznaczonego ustawą limitu, wynoszącego 70% miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Kwota równa 70% wynagrodzenia. o którym mowa wyżej, od 1 marca 2005 r. wynosi 1.683,90 zł." i o co właściwie chodzi z tymi 70% bo ja to odbieram tak że mogę dorobić do 70% od mojego dochodu miesięcznego czyli 665 złotych w skali roku o co tu chodzi bo się pogubiłam?
proszę o pomoc i z góry dziękuję. pozdrawiam.


Nick: Marcin
Pytanie:
Mam pytanie odnośnie renty rodzinnej, a mianowicie teraz będę na drugim roku informatyki i ekonometrii mam 20 lat. Chciałem sobie dorobić do renty, ale mam wątpliwości: jaka prace mogę podjąć czy są jakieś ograniczenia? Drugie pytanie jest związane z tym ze aby dostawać rentę trzeba się uczyć ale czy musi to być w systemie dziennym czy można tez w wieczorowym albo zaocznym?
Uczelnia: WSB w poznaniu
Wydział: wydział zamiejscowy w Chorzowie

Nick: Melisa
Pytanie:
W październiku tego roku ukończę 25 lat i w związku z tym prawo do renty rodzinnej wygasa. Czy moja mama może przejąć tą rentę na siebie? Mama ma 70 lat, emeryturę. Czy jest taka możliwość? Tata nie żyje 9 lat.
Uczelnia: Akademia Morska
Wydział: przedsiębiorczości i towaroznawstwa

Nick: mati
Pytanie:
Mam pytanko mam rentę po rodzicach i chce wziąć ślub cywilny to czy stracę rentę?

Nick: Hermanowski Paweł
Pytanie:
Jestem studentem ostatniego roku studiów uzupełniających magisterskich.(Koniec nauki w 2006 roku).Urodziłem się w 23 grudnia 1980, czyli w 23.12.2005 roku kończę 25 lat. W związku z tym mam pytanko. Czy będzie mi przysługiwała renta w 2006?
Uczelnia: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Wydział: Wychowanie Fizyczne
Nick: luris
Pytanie:
Bardzo proszę o poradę. W chwili obecnej jestem w ciąży. Moj chłopak obcokrajowiec, kiedy byłam w 4 miesiącu ciąży uznał dziecko i jednocześnie dał nazwisko i wyjechał z Polski. Niestety od tamtej nie mamy kontaktu. Zwracam się z prośbą o pomoc, ponieważ nie chce by dziecko nosiło jego nazwisko tylko moje. Czy jest to możliwe? Ewentualnie czy dziecko może nosić dwa nazwiska jego i moje. W jaki sposób można to załatwić? Nie zawarliśmy związku małżeńskiego a mi bardzo zależy by dziecko nosiło moje nazwisko. Jak tego dokonać?
Uczelnia: uj
Nick: norka
Pytanie:
Jestem studentka i jednocześnie pobieram rentę rodzinną. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie, od której pracodawca nie odprowadza składek ZUS-owskich. Żeby móc w przyszłości uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych, konieczne jest bycie zatrudnionym przez co najmniej rok i mieć w tym czasie opłacane składki. Moje pytanie brzmi: czy pracując przez rok na umowę zlecenie (będąc studentem) będzie mi po zakończeniu studiów przysługiwało prawo do zasiłku, jeśli zarejestruje się jako osoba bezrobotna? (czy będę musiała być zatrudniona na umowę, od której będzie pracodawca odprowadzał składkę ZUS?)
Uczelnia: UAM
Wydział: Wydział Nauk Społecznych
Nick: slums
Pytanie:
Witam, mam pytanie: czy studenci zakładający własną firmę są zwolnieni z płacenia ZUS-u, czy muszą go płacić jak wszyscy inni przedsiębiorcy?
Uczelnia: Nie studiuje, zamierzam po skończeniu LO...
Wydział: jw.

Nick: slawomir baran
Pytanie:
Mam pytanie, czy związku z zakładaniem działalności gospodarczej przez studentów coś się zmieniło , czy nadal muszą opłacać składki zus?
Uczelnia: Akademia Rolnicza
Nick: JeszczeStudentka:(
Pytanie:

Czy mogę ubiegać się o alimenty?

Jestem studentką studiów dziennych. Ponieważ jestem pełnoletnia i mama zapisała mi 4 hektary ziemi mój ojciec twierdzi, że nie musi mi pomagać w żaden sposób. Jestem właścicielką tej ziemi ale z tego tytułu nie mam żadnych dochodów. Ziemia ta jest w dzierżawie (w zamian za płacenie podatku gdyż na innych warunkach nikt jej nie chciał użytkować) więc ona faktycznie nie daje mi dochodu. Jedyny dochód jaki posiadam to stypendium socjalne w wysokości 290 zł miesięcznie (a opłata za akademik to 240 zł) Pomaga mi również mama (jej dochód to 600 zł miesięcznie).

Jestem w stanie utrzymać się sama w czasie wakacji natomiast w czasie roku akademickiego przy trybie i kierunku moich studiów jest to niemożliwe(mimo szczerych chęci wiem, że nie dam rady). Mieszkam w akademiku a do domu wracam tylko na weekendy. Właścicielem naszego domu jest mój brat(jest żonaty), który prowadzi gospodarstwo rolne. Dlatego też rachunki za prąd, wodę(telefon opłaca mam) są wysokie. Czy mój ojciec może przedstawić sądowi te rachunki(są one wystawione na niego) i powiedzieć że on je opłaca i w ten sposób (niby) mi pomaga? Czy w takiej sytuacji mam szanse na alimenty a jeśli tak to w jakiej wysokości (dochód ojca to 600 zł). Proszę o pomoc:(
Uczelnia: Politechnika Radomska
Wydział: Elektrotechnika
Pytanie:
Jestem mamą tegorocznej maturzystki, która chce podjąć w październiku studia w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej w Łodzi, w systemie zaocznym. Córka otrzymuje alimenty od ojca w wysokości 570 zł.(przyznane przez sąd).Córka chce podjąć pracę dorywczą aby zarobić na opłacenie studiów i w związku z tym mam pytanie: Czy wtedy mój były mąż będzie mógł domagać się obniżenia alimentów? Czy może sam obniżyć ich wysokość bez występowania do sądu? On twierdzi, że tak.
Pytanie:
Uczę się i chciałabym zasądzić od ojca alimenty. Nie mieszkam z Nim. Mam 19 lat. Mama zmarła rok temu.
Uczelnia: Szkoła dzienna
Pytanie:
Studiuję dziennie, nie mam dochodów własnych, lecz jestem 8 miesięcy po ślubie, czy mój ojciec może po zgłoszeniu tego faktu przestać płacić alimenty i czym grozi zgłoszenie tego faktu przez ojca przy pobieraniu alimentów przeze mnie przez czas trwania małżeństwa.
Uczelnia: UKSW
Wydział: WNH i S
Nick: Wiesław
Pytanie:
Córka ma 23 lata, przerwała studia dzienne po trzecim roku, pracuje w firmie gastronomicznej na czas określony. Czy mam obowiązek płacenia dalej alimentów? W przypadku kontynuacji studiów jak długo będę płacił alimenty na córkę?
Nick: Sticz
Pytanie:
Mam rentę rodzinną po tacie i jeśli pójdę na studia zaoczne to czy przysługuje mi ta renta? (na studia dzienne nie dostałam się). Proszę o odpowiedź.
Uczelnia: Uniwersytet im.A.Mickiewicza w Poznaniu
Wydział: biologia

Nick: Michal
Pytanie:
Witam. Mam 18 lat i mam rentę rodzinna po zmarłym ojcu w wysokości 1800zl netto. Ile mógłbym rocznie dorobić, żeby nie stracić tego świadczenia? Czy w moim przypadku lepiej byłoby pracować na umowę o prace czy umowę zlecenie? Jak na razie to chodzi o prace sezonową. Michal G.
Uczelnia: Liceum Ogólnokształcące
Wydział: o profilu: zarządzanie informacją

Nick: venom_pm84
Pytanie:
Odnośnie renty rodzinnej jeśli się dorabia te powiedzmy 80% średniej to zmniejsza mi rentę a jeśli stracę prace przywrócą mi do normy?
Uczelnia: PWSZ
Wydział: Chełm

Nick: zulusi
Pytanie:
Nosze się z zamiarem skorzystania z urlopu dziekańskiego i pyt. jest następujące: czy musze powiadamiać ZUS ze wziąłem dziekankę i czy w trakcie dziekanki przestaje być wypacane świadczenie z ZUS-u(renta rodzinna) i czy po przerwie (jeśli ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia) przysługuje mi renta?
Uczelnia: AR
Wydział:

Nick: Ewelina
Pytanie:
Witam, mam pytanie czy mam prawo do renty po matce. W październiku zaczynam 5 rok studiów, tylko że 10 września kończę 25 lat i powiedziano mi, że nie mam prawa do renty bo 25 lat osiągam na 4 roku studiów. Nadmieniam , że studiuje zaocznie i pracuje na 1/2 etatu tylko , że moje dochody są niewielkie. Proszę o pomoc.
Uczelnia: Uniwersytet Śląski
Wydział: Nauk o Ziemi w Sosnowcu

Nick: przyszła studentka
Pytanie:
Witam. Mam 19 lat, otrzymuje rentę po zmarłym ojcu (ok.700 zł), chciałabym jednak podjąć prace na wakacje. Proszę o odpowiedz na jakich warunkach i czy mogę zarabiać tak abym nie straciła prawa do renty. Oraz czy wiąże się to z jakimiś dodatkowym podatkami, z których będzie wynikać iż w praktyce mój dochód miesięczny będzie mniejszy.
W roku 2004, będąc jeszcze studentem pobierałem rentę rodzinną. W czerwcu otrzymałem stypendium naukowe w wysokości 5000 zł na zagraniczny staż naukowy. Staż odbywałem w Kanadzie w okresie od 04.09-10.10.2004. Pit-8B otrzymałem w marcu 2005 roku ale jak się okazało instytucja przyznająca stypendium nie wniosła zaliczki na podatek. W zeznaniu podatkowym za rok 2004 próbowałem odliczyć poniesione koszty pobytu, wyżywienia i podróży, urząd skarbowy stwierdził jednak że według przepisów nie mogę tak uczynić ponieważ kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki możliwe do powiązania z konkretnym przychodem, który powstał lub mógł powstać. Skoro decyzje o przyznaniu stypendium otrzymałem w czerwcu, wyjazd miał miejsce od 04.09 do 10.10.2004 r stypendium wpłynęło na moje konto w Polsce 16.09.2004 to czy nie jest logiczne, że poniosłem koszty przed otrzymaniem stypendium?

Dodatkowo chciałbym nadmienić, że stypendium nie dostaje się od tak, musiałem złożyć odpowiednie dokumenty m.in. zaproszenie kierownika laboratorium w Kanadzie, uzasadnienie proponowanego wniosku o stypendium, kalkulacje kosztów itd.

Czy mogę skorzystać z Art.21 u.40b rozdział 3 Zwolnienia przedmiotowe prawa podatkowego od osób fizycznych? Pomnożyć 380 zł x 12 miesięcy i tą kwotę odjąć od otrzymanego stypendium? Ewentualnie 380 zł x 6 miesięcy (od czerwca) do końca roku 2004. Życzę serdecznie wszystkim studentom którzy wyjeżdżają w ramach stypendiów większego szczęścia niż ja miałem, a wszystkim urzędnikom skarbowym ludzkiego podejścia do człowieka stojącego po drugiej stronie okienka, myślenia perspektywicznego i jeszcze większego szczęścia ich dzieciom. Szkoda, że w Polsce młodych ludzi, którzy wykazują chęć kształcenia, traktuje się po macoszemu. Za ewentualną pomoc z góry dziękuje.
Jestem studentką i zaszłam w ciążę z kimś kto obiecał, że kocha i będzie kochał, a teraz mnie porzucił. Oczywiście mój stan cywilny jest panieński. Jestem zrozpaczona i zawiedziona. Mam do siebie straszny żal, że nie poznałam się na nim wcześniej. Nie chcę już z nim mieć nic wspólnego, nie mogłabym być z nim. Mam pytania: czy dziecko będzie nosić moje nazwisko, czy mam prawo do alimentów? Czy taki człowiek ma prawo do ojcostwa?
Nick: ANIA
Witam, mam taki problem. Skończyłam pierwszy rok studiów na Politechnice Śląskiej, od 10 miesięcy pracuje na umowę zlecenie. Pracodawca nie opłaca mi żadnych składek, nawet składki zdrowotnej. Kto w takim razie mi ją płaci? W szkole nie płaciłam żadnego ubezpieczenia.
Nick: beazac
Czy mój ojciec ma prawny obowiązek płacić alimenty na moje utrzymanie gdy studiuje wieczorowo?
Nick: aleksandra
Jestem studentką trzeciego roku, ostatniego sierpnia kończę 25 lat, otrzymuję rentę rodzinną po rodzicach. Mój miesięczny dochód wynosi 950 zł, chcę sobie dorobić do renty. Nie wiem ile mogę dorobić i czy ma na to wpływ: mój wiek (bo gdzieś czytałam że studentka musi mieć poniżej 25 roku życia), mój dochód chyba ma na to wpływ (…)
proszę o pomoc i z góry dziękuję. pozdrawiam.
Poprzednie

Przegląd uczelni
w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
ATAS_220.jpg