27 najwyżej ocenionych wniosków zostanie zrealizowanych w ramach konkursu "kierunków zamawianych". Program ma przyczynić się do zwiększenia liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.
Na pierwszym miejscu listy rankingowej uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zostanie dofinansowany kwotą ponad 14 mln złotych. Będzie mógł zwiększyć liczbę absolwentów matematyki i informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki.
Wśród dofinansowanych kierunków znalazły się m.in.: chemia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu; informatyka na Uniwersytecie Wrocławskim; ochrona środowiska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; informatyka w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej; budownictwo na Politechnice Łódzkiej; fizyka na Uniwersytecie Warszawskim.
Inne dofinansowane uczelnie to: Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Podlaska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Rzeszowska im. I.Łukasiewicza, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.
Program pilotażowy "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych" w roku akademickim 2008/2009 realizowało 46 uczelni wyższych.
Na kierunkach zamawianych rozpoczęło naukę ponad 2000 studentów. Połowa z nich otrzymała stypendia w wysokości 1000 zł. W ramach programu uczelnie organizują dla studentów m.in.: kursy wyrównawcze z matematyki i fizyki, kursy z języka angielskiego, obozy naukowe, zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, kursy dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe, wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentów.(PAP)