Już 80 polskich uczelni przeciwdziała plagiatowaniu, korzystając z elektronicznego systemu "Plagiat.pl". Najnowszą placówką, która dołączyła do programu 20 maja jest Powszechna Wyższa Szkoła Humanistyczna "Pomerania" z Chojnic.
"Coraz szersze kręgi zatacza ochrona uczelni przed plagiatowaniem,
stanowiącym prawdziwą plagę (szacuje się, że nieoznaczone
zapożyczenia znajdują się w co najmniej 25 proc. prac bronionych
co roku w polskich szkołach wyższych) - podkreśla Bunda. -
Narzędziem służącym do zwalczania tego procederu jest
elektroniczny system 'Plagiat.pl', umożliwiający wykrywanie w
składanych przez studentów tekstach fragmentów prac obronionych
wcześniej i stron internetowych".
Osiemdziesiątą polską uczelnią, która podpisała umowę zobowiązującą ją do podjęcia antyplagiatowych działań, jest właśnie chojnicka PWSH. Jej przedstawicielka Ewa Baranowska mówi: "Co jakiś czas pojawiają się w mediach doniesienia o próbach zawłaszczenia czyjegoś dorobku intelektualnego. Jest to sytuacja niezwykle przykra dla całego środowiska akademickiego. Warto zatem przyczyniać się wszelkimi sposobami, by osoby, które takie kroki chciały czynić, miały świadomość, iż nie jest to możliwe w naszej uczelni. Uczciwość akademicka jest cechą, którą staramy się krzewić w naszych studentach i absolwentach. Dbamy również o wysoki poziom jakości kształcenia, a co za tym idzie pragniemy, by prace licencjackie naszych studentów nie były kopiowane z naruszeniem praw autorskich".
Baranowska uważa, że - jak nic innego - umożliwiają to zabezpieczenia oferowane przez omawiany system antyplagiatowy, które zapewniają możliwość umieszczenia każdej złożonej pracy dyplomowej w ogólnopolskiej bazie.
Serwis "Plagiat.pl" istnieje od połowy 2003 roku. Świadczy usługi zarówno dla szkół wyższych, firm komercyjnych, jak i instytucji publicznych (m. in. prokuratur i Najwyższej Izby Kontroli). Władzom uczelni umożliwia zarówno kontrolę antyplagiatową prac studenckich, jak i ich ochronę przed nieuprawionym wykorzystywaniem. "Dzięki weryfikacji w naszym serwisie, każde skopiowany fragment pracy dodanej uprzednio do bazy serwisu zostanie niechybnie wykryty. Warto pamiętać również o tym, że system antyplagiatowy to nie tylko narzędzie informatyczne, lecz także ludzie, którzy z nim pracują i zasady, które dotyczą w jakiś sposób wszystkich członków społeczności akademickiej. Ze skutecznymi i sprawdzonymi procedurami związana jest zarówno wysoka jakość kształcenia, jak i sprawiedliwe ocenianie osiągnięć studentów. Jednym z najbardziej frustrujących doświadczeń dzisiejszych absolwentów szkół wyższych jest świadomość, że pisząc prace samodzielnie, pracując nad nimi długimi tygodniami, dostają oceny identyczne jak koledzy, którzy skompilowali je w ciągu kilku godzin albo kupili za kilkaset złotych. Na uczelniach i wydziałach, które używają systemu, taka sytuacja jest niemożliwa - po prostu opłaca się być uczciwym" - mówi dr Sebastian Kawczyński, prezes zarządu Plagiat.pl.
Do tej pory do systemu przyłączyły się m.in.: Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Medyczna w Gdańsku, Uniwersytet Warszawski, WSHiP im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, Collegium Civitas oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.(PAP)