Znajdź nas na    

Zarządzanie innowacją - wykład i warsztaty

Strona www: www.wsnhid.pl/

Zarządzanie Innowacją. Konkurencyjność dzięki innowacji opartej na designie (design-driven innovation) – to temat przewodni wykładu oraz warsztatów, które poprowadzi 10 września 2009 roku w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa prof. Roberto Verganti.


Profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, światowy ekspert zarządzania designem.

Wykład i warsztaty są bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program

8.30 – rejestracja uczestników
9.00-10.30 - wykład
10.30-11.00 - przerwa
11.00-12.30 - warsztaty
12.30-13.00 - przerwa
13.00-14.30 - warsztaty

Profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, naucza w Szkole Zarządzania i Szkole Designu, dyrektor MaDe In Lab – laboratorium zaawansowanego kształcenia w zakresie zarządzania designem i innowacjami, profesor wizytujący Copenhagen Business School, członek kolegium redakcyjnego „Journal of Product Innovation Management”, rady doradczej Design Management Institute, gościł w Harvard Business School w latach 1997–1998 oraz 2007–2008. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat śledził rozwój innowacji w ponad 100 przedsiębiorstwach, począwszy od wielkich rynkowych graczy, takich jak Microsoft i Vodafone, a skończywszy na małych i dynamicznych firmach, takich jak Alessi i Nintendo. Wyniki przeprowadzonych przez niego badań ukazywały się w wielu czasopismach, w tym w „Management Science” i „Harvard Business Review.”

Za badania w zakresie zarządzania designem we Włoszech otrzymał Compasso d’Oro – najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie designu we Włoszech. Jest założycielem i prezesem PROject Science – instytutu doradczego dla biznesu w zakresie rozwijania innowacji strategicznych. Występował w roli doradcy wielu instytucji władz szczebla rządowego i samorządowego przy kształtowaniu polityki związanej z designem i innowacją. W 2009 roku nakładem Harvard Business Press ukazała się jego najnowsza książka „Design-Driven Innovation”.

WYKŁAD

Innowacja jest siłą napędową konkurencji. Tworzy korzyści, zapewnia wzrost, kształtuje tożsamość marki i stanowi strategiczne zasoby. Przedsiębiorstwa, które oparły swój sukces na innowacjach, potrafią przetrwać w gospodarczo niestabilnych czasach, ponieważ innowacje kreują nowe rynki. Innowacje nie są kwestią przypadku, powstają w procesie, w ramach sprecyzowanej strategii. Bez odpowiedniej strategii firmy nie wykorzystują pojawiających się szans, w związku z czym są prześcigane przez konkurencję. Bez określonego procesu nie są w stanie zarządzać ryzykiem innowacji, a ich projekty kończą się niepowodzeniem. Jak tworzyć innowacje, których klienci się nie spodziewają, a które z czasem pokochają? W jaki sposób opracowywać produkty i usługi odróżniające się od rozwiązań o dominującej pozycji na rynku? Jak sprawiać, by wzbudzały one w odbiorcach gorące emocje?

W trakcie wykładu Roberto Verganti zdradzi, w jaki sposób liderzy wielkich korporacji (takich jak Apple czy Whole Foods Market), a także mniejszych firm (jak np. Alessi, Artemide czy Nintendo) budują stabilną i zrównoważoną przewagę konkurencyjną właśnie dzięki innowacjom, które nie wynikają ze zjawisk rynkowych, lecz same przyczyniają się do tworzenia nowych rynków. Liderzy ci angażują się w działania konkurencyjne z wykorzystaniem produktów i usług o radykalnie nowym znaczeniu – uwzględniających zupełnie nowe przesłanki stojące za ich nabyciem. Wykorzystując fascynujące przykłady firm z Europy i innych kontynentów, prelegent pokaże jak stworzyć nową wizję i jak skutecznie przedstawić ją odbiorcom. Omówi też strategie i procesy zwiększające efektywność złożonych i wielowymiarowych sieci powiązań w ramach działalności firmy, z uwzględnieniem zaangażowania nie tylko odbiorców, ale również „interpretatorów” takich jak naukowcy, klienci, dostawcy, pośrednicy, projektanci czy artyści, którzy posiadają dogłębną wiedzę na temat lokalnych rynków oraz zdolność ich kształtowania.

WARSZTATY

Po zakończeniu wykładu Roberto Verganti poprowadzi warsztaty z grupą 30 uczestników. Podczas tego spotkania zgłębiana będzie tematyka koncepcji, strategii i procesów związanych z innowacjami opartymi na designie.

Warsztaty zostaną podzielone na dwie sesje, obejmujące pracę w małych grupach:
  • Sesja pierwsza: uczestnicy przeanalizują konkretne przykłady innowacyjności opartej na designie i omówią podstawy osiągniętego sukcesu. Następnie zidentyfikują i przedstawią inne przykłady innowacji opartych na designie, z którymi spotkali się w swojej działalności zawodowej, lub które wypracowali we własnym zakresie.
  • Sesja druga: uczestnicy omówią wyzwania dotyczące innowacyjności w kontekście dwóch istniejących firm (Bang& Olufsen w branży sprzętu audiowizualnego i Xo-Care w branży medycznej) oraz przedstawią proces, który ich zdaniem doprowadziłby do wypracowania innowacji opartych na designie na potrzeby tych firm.

Dlaczego warto?
  • dowiesz się jak tworzyć oraz rozwijać skuteczne strategie innowacji oraz efektywne procesy innowacji
  • poznasz metody przewidywania, planowania i wcielania w życie innowacji
  • otrzymasz wskazówki jak tworzyć strukturę organizacyjną, która umożliwi rozwijanie innowacji
  • zrozumiesz jak ważna jest umiejętność rozpoznawania zewnętrznych partnerów, z którymi możliwe będzie podjęcie współpracy przy tworzeniu tego procesu
  • poznasz przykłady firm, które oparły swoją strategię o innowacje i osiągnęły sukces

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy - formularz3_design.pdf (89.03 KB)- przesłać go na adres mailowy: wielkopolska@umww.pl lub pod numer faksu: 061 65 80 705

UWAGA!

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Podczas wykładu i warsztatów zapewniamy tłumaczenie z języka angielskiego na język polski.

Dodatkowe informacje: Departament Gospodarki UMWW tel. 061 65 80 700

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Pro Design.

Projekt współfinansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.



ostatnia zmiana: 2009-09-07
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności