Zakończyła się I edycja konkursu PZU SA na najlepszą pracę magisterską i doktorską z dziedziny aktuarialnej. To jedno z nielicznych przedsięwzięć promujących aktuariat w Polsce. Konkurs PZU SA ułatwia karierę przyszłym aktuariuszom i otwiera nowe możliwości osobom, które już posiadają licencje.
Prace do konkursu mogli zgłaszać autorzy, a także ich promotorzy oraz władze uczelni, w których powstały. Warunkiem udziału było obronienie prac w roku akademickim 2004/2005, a w przypadku magistrantów ukończenie studiów w przewidzianym terminie. Prace oceniało jury złożone z przedstawicieli PZU i PZU Życie SA oraz ekspertów z prestiżowych polskich uczelni. W tym honorowym gronie znaleźli się: prof. Marian Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego, który pełnił rolę Przewodniczącego jury, Charles Levi - Dyrektor Zarządzający do spraw aktuarialnych w PZU i PZU Życie SA, dr Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego, Robert Pusz z Biura Aktuarialnego PZU SA, prof. Tomasz Rolski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Lesław Gajek z Politechniki Łódzkiej.
Nagrodę w wysokości 15 000 złotych otrzymał Maciej Gzik za pracę magisterską pod tytułem „Koncepcja ubezpieczeniowej gry kierowniczej. Zarządzanie zakładem ubezpieczeń majątkowych”. W kategorii doktoratów zwyciężyła praca Renaty Onisk pod tytułem „Metody ustalania wartości zakładu ubezpieczeń na życie”, która otrzymała nagrodę w wysokości 20 000 złotych. Nagrody pieniężne przyznano również promotorom.
Do konkursu zgłoszono opracowania o różnorodnej tematyce. Największym powodzeniem cieszyły się ubezpieczenia zdrowotne, życiowe oraz komunikacyjne, a także zagadnienia związane z wypłacalnością firm ubezpieczeniowych. O zwycięstwie zadecydowało spełnienie kryteriów określonych w regulaminie konkursu takich jak: innowacyjność, adekwatność modelowania, poziom przygotowania oraz praktyczne zastosowanie. Jurorzy przyznawali dodatkowe punkty za oryginalność i znajomość aktualnych problemów związanych z aktuariatem.
„Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w Polsce uprawnienia aktuariuszy posiada ponad 150 osób .– powiedział Charles Levi, dyrektor zarządzający do spraw aktuarialnych w PZU i PZU Życie SA. – Choć ich liczba podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat, to nadal jest przysłowiową kroplą w morzu potrzeb. W Polsce wciąż brakuje aktuariuszy, a popyt na ich usługi rośnie z roku na rok. Ponad połowa z nich pracuje w zakładach ubezpieczeniowych. Konkurs PZU SA jest inicjatywą, która propaguje wiedzę nt. aktuariatu i sprzyja jego rozwojowi. Kierujemy go do zdolnych, młodych osób, które dopiero myślą o zawodzie aktuariusza, jak i tych, którzy już posiadają licencję Ministerstwa Finansów. Konkurs jest jednym z przykładów zaangażowania PZU SA we wspieranie nauki i edukacji. W przyszłym roku planujemy kolejną edycję”.
Aktuariusz to jeden z nowych zawodów na polskim rynku pracy. W ubezpieczeniach zajmuje się szacowaniem prawdopodobieństwa zdarzenia (np. kradzieży samochodu, nagłej śmierci) oraz wysokości szkód. Z racji wykonywanego zawodu powinien posiadać wiedzę z zakresu rachunku prawdopodobieństwa, statystyki, matematyki finansowej, teorii ryzyka, demografii i tablic trwania życia, a także rachunkowości ubezpieczeniowej. W Polsce od aktuariuszy obok wykształcenia wyższego wymaga się specjalistycznego egzaminu w Ośrodku Doskonalenia Kadr Ministerstwa Finansów. Od dwóch lat egzamin ten odbywa się pod egidą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).