Znajdź nas na    

Jak nie dopuścić do deficytu uczonych?

W Polsce, a także w innych krajach europejskich, obserwuje się małe zainteresowanie młodzieży podejmowaniem studiów (także doktoranckich) w dziedzinach nauk przyrodniczych i technicznych, a zwłaszcza matematyczno-fizycznych, które stanowią podstawę postępu technologicznego.

O tym w jaki sposób pokonać tę barierę i nie dopuścić do deficytu uczonych w tych obszarach będą dyskutować 22 i 23 października w Politechnice Łódzkiej prorektorzy ds. nauki i rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych z całej Polski.

Trudno jest mówić o społeczeństwie wiedzy i kreatywności bez zmian legislacyjnych, dlatego pod koniec ubiegłego roku na posiedzeniu rządu ministrowie przyjęli przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pakiet pięciu ustaw reformujących system badań naukowych. W spotkaniu prorektorów weźmie udział prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która omówi jeden z projektów Zasady finansowania szkolnictwa wyższego. Projekt ten wprowadza model, w którym pieniądze przeznaczane na badania będą sukcesywnie wzrastać, a sposób ich wydawania będzie uzależniony od osiągnięć badawczych.

Nowy sposób finansowania odpowiada standardom światowym, w których badania opłacane są z kilku źródeł. Pani Minister odpowie na pytania, jakich zmian możemy oczekiwać w finansowaniu nauki. Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, dlatego część spotkania będzie poświęcona tematom związanym z krajową infrastrukturą informatyczną Nauki Polskiej.

Goście spotkania będą mówić również o roli uczelni w strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce i modelu transferu technologii z uczelni do przemysłu.

Spotkanie z prof. Barbarą Kudrycką i władzami Politechniki Łódzkiej, odbędzie się 23 października o godz. 10.45 w Rektoracie Politechniki Łódzkiej (ks. Skorupki 6/8).

ostatnia zmiana: 2009-10-21
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności