Znajdź nas na    

Nowe kierunki i specjalności na polskich uczelniach

Informatykę, regionalistykę oraz ekonomię sektora publicznego na Uniwersytecie Łódzkim, Technologie Energii Odnawialnej na SGGW oraz inżynierię biomedyczną prowadzoną wspólnie przez Pomorską Akademię Medyczną i Politechnikę Koszalińską, będzie można studiować od nowego roku akademickiego. Uczelnie poszerzają swe oferty o nowe specjalności i kierunki.

UNIWERSYTET ŁÓDZKI

Od nowego roku łódzka uczelnia uruchamia jeden nowy kierunek - informatykę  - oraz dwie specjalności: regionalistykę oraz ekonomię sektora publicznego. Będzie je można studiować na wydziale ekonomiczno-socjologicznym.

Jak powiedział dziekan wydziału prof. Jan Gajda, uruchomienie kierunku informatyka ma związek z powstaniem na uczelni Centrum Informatyczno-Ekonometrycznego. Centrum mieścić się będzie w przebudowywanym budynku dawnej przychodni lekarskiej dla studentów i pracowników akademickich.

"Inwestycja zostanie zakończona o wiele wcześniej niż planowano, ponieważ będzie już gotowa jesienią tego roku. Dzięki temu mogliśmy uruchomić nowy kierunek" - powiedział. Dodał, iż wyjątkowo, bo tylko w tym roku akademickim nabór na informatykę będzie wolny. Oznacza to, że będą przyjmowane wszystkie chętne osoby, które zdały egzamin maturalny.

Studia na informatyce będą dwustopniowe (najpierw studia licencjackie, później magisterskie) i odbywać się będą w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Oprócz informatyki UŁ przygotował dla przyszłych studentów dwie nowe specjalności - regionalistykę na kierunku gospodarki przestrzennej i ekonomię sektora publicznego na ekonomii. Pierwsza z nich ma przygotować specjalistów od analiz m.in. migracji, rozwoju miast, przemysłu polityki miejskiej i regionalnej; druga ma przede wszystkim wykształcić ekonomistów, którzy w profesjonalny sposób będą np. umieli kierować szpitalami, szkołami, placówkami kulturalnymi czy instytucjami administracji publicznej.

Zarówno na regionalistyką jak i ekonomię sektora publicznego władze uczelni chcą przyjąć od nowego roku akademickiego po 60 osób. Studia będą trzyletnie i zakończę się egzaminem licencjackim.

SGGW

Technologie Energii Odnawialnej - to nowy makrokierunek, który od roku akademickiego 2010/2011 uruchamia Wydział Inżynierii Produkcji SGGW wspólnie z Wydziałem Inżynierii i Kształtowania Środowiska.

"Zależy nam na kształceniu absolwentów, którzy będą w stanie przygotowywać rzetelne programy energetyczne - m.in. dla samorządów lokalnych - z zakresu odnawialnych źródeł energii i jednocześnie będą potrafili oceniać ich wpływ na środowisko - powiedział prof. dr hab. Andrzej Chochowski, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. - Do tej pory brakowało kierunku studiów, który obejmowałby tę tematykę całościowo".

Korzystanie z energii odnawialnej to w chwili obecnej nie tylko wymóg Unii Europejskiej, ale i potrzeba rynku. Na całym świecie podejmowane są prace nad ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i zmniejszeniem zużycia tradycyjnych nośników energii. Poszczególne kraje przestawiają się stopniowo na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Potrzebni są odpowiednio przygotowani specjaliści i inżynierowie, potrafiący zastosować wiedzę od oceny potencjału OZE poprzez jej wyprodukowanie, albo pozyskanie, przygotowanie do bezpośredniego wykorzystania, aż po problemy eksploatacji maszyn i urządzeń.

"Od października tego roku przyjmiemy na studia I stopnia 60 osób w systemie stacjonarnym i 60 w niestacjonarnym. Natomiast od marca roku przyszłego na studia II stopnia - 60 osób w systemie stacjonarnym, a 30 w niestacjonarnym" - dodaje dziekan prof. Chochowski.

Absolwenci, prócz możliwości pracy na rzecz samorządów terytorialnych i agencji rządowych, będą mogli sami zostać prywatnymi wytwórcami energii. Wykształcenie pozwoli im na zarządzania małą firmą sektora energetycznego, racjonalne wdrażanie technologii energii odnawialnej w oparciu o zidentyfikowane przez siebie lokalne źródła ekologiczne - zapewniają przedstawiciele SGGW.

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA i PAM

Nowy kierunek uruchamiany od nowego roku na Pomorskiej Akademii Medycznej i Politechnice Koszalińskiej to inżynieria biomedyczna. Ze strony Politechniki kierunek powstanie w ramach Instytutu Mechatroniki Nanotechnologii i Techniki Próżniowej.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Instytutu, absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę m.in. z zakresu informatyki medycznej, elektroniki medycznej, biomechaniki inżynierskiej, inżynierii biomateriałów. Nauczą się korzystać z nowoczesnej aparatury, systemów diagnostycznych i terapeutycznych.

Inżynieria biomedyczna to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy zlokalizowana na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych.

"Pomysłodawcą kierunku był profesor Jerzy Ratajski, dyrektor Instytutu" - poinformował prof. Stanisław Mitura, kierownik Zakładu Inżynierii Biomedycznej w Instytucie Nanotechnologii i Techniki Próżniowej Politechniki Koszalińskiej.

Profesor Mitura jest pionierem inżynierii biomedycznej w Polsce i wybitnym specjalistą inżynierii materiałowej. Jego dorobek obejmuje ponad 160 publikacji, kilkanaście monografii i 5 patentów. Zajmuje się głownie syntezą cienkich warstw z wykorzystaniem procesów plazmochemicznych.

"Będziemy przyjmować studentów na mechatronikę ze wskazaniem inżynieria biomedyczna" - zapowiada prof. Mitura.  PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-03-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności