Pilotaż obowiązkowego kształcenia studentów w zakresie własności intelektualnej pozwoli na wypracowanie jednolitych standardów, co do liczby godzin wykładowych i ćwiczeń na poszczególnych kierunkach studiów.
Jak precyzuje, było to rozporządzenie z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. Nr 164, poz. 1166 z późn. zm.).
"W załącznikach do tego rozporządzenia uregulowano, iż programy nauczania powinny przewidywać zajęcia dla studentów z zakresu ochrony własności intelektualnej.Obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim i Politechnice Świętokrzyskiej prowadzony jest pilotaż obowiązkowego kształcenia studentów w zakresie własności intelektualnej" - dodaje przedstawiciel UP RP.
Opublikowany na stronach serwisu Nauka w Polsce wywiad z prezes Adamczak, która informowała o obligatoryjnym wprowadzeniu do programów nauczania przedmiotu dotyczącego ochrony własności intelektualnej, wywołał duże zainteresowanie czytelników. W listach do redakcji pytano, kiedy ta regulacja będzie wprowadzona w życie i na jakiej drodze - ustawy czy rozporządzenia.
Uzupełniając informacje w tej sprawie Marcin Gędłek poinformował o zbliżającej się konferencji z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej, która będzie dotyczyć tematyki ochrony oznaczeń geograficznych. Konferencja odbędzie się 23 kwietnia w auli Biblioteki Narodowej w Warszawie. PAP - Nauka w Polsce