Znajdź nas na    

Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj

Do 10 czerwca 2010 r. każdy wyborca może złożyć wniosek z prośbą o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.

Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób studiujących lub pracujących poza miejscem stałego zamieszkania, a także dla żołnierzy i innych funkcjonariuszy odbywających służbę poza miejscem zameldowania.

Praca lub studia w innym mieście czy wyjazd wakacyjny nie powinny przekreślać uczestnictwa w wyborach. Dzięki możliwości dopisania się do spisu, wyborcy nie muszą wracać do miejsca pobytu stałego. To niewątpliwe ułatwienie dla tysięcy Polaków, pozwalające na zaoszczędzenie czasu - mówi Joanna Załuska, koordynator kampanii
z ramienia Fundacji im. Stefana Batorego.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy złożyć osobiście najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów, tj. do dnia 10 czerwca 2010 r., w urzędzie gminy na obszarze pobytu czasowego wyborcy. W treści wniosku należy podać nazwisko, imię, imię ojca, datę
i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania. Dodatkowo będziemy proszeni o wskazanie miejsca głosowania. Spis obwodów, podobnie jak wzór wniosku, powinny być dostępne na miejscu. W niektórych przypadkach informacje te można znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin.

Należy pamiętać, że wyborca, który zdecydował się na dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego, powinien tam zagłosować również w drugiej turze wyborów 4 lipca. Ujęcie w spisie wyborczym w innej gminie powoduje wykreślenie nazwiska wyborcy z gminy, w której jest on zameldowany. Głosowanie w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.

Koalicja „Masz głos, masz wybór”
Koalicja „Masz głos, masz wybór” (www.maszglos.pl) skupia kilkanaście opiniotwórczych i cieszących się autorytetem organizacji pozarządowych, które wspólnie działają na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach. Organizacje te z powodzeniem przeprowadziły dwie skuteczne kampanie profrekwencyjne: „Zmień kraj. Idź na wybory”, przed wyborami parlamentarnymi 2007 oraz „Pępek Europy”, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2009. W 2010 roku koalicja zamierza zrealizować dwie ogólnopolskie kampanie: przed wyborami prezydenckimi i samorządowymi. Koalicja zabiega także o zmiany w prawie wyborczym, które mają ułatwić obywatelom udział w głosowaniu (dzięki jej staraniom udało się wprowadzić do prawa wyborczego procedurę głosowania przez pełnomocnika).

Organizacje wchodzące w skład koalicji
Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja FOR, Fundacja Projekt: Polska, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Instytut Spraw Publicznych, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Forum Europejskie przy Centrum Europejskim UW, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Forum Polonia (Irlandia), Związek Firm Public Relations, Interactive Advertising Bureau Polska (IAB).

W skład koalicji wchodzą również agencje: PZL, Profile, On Board Public Relations, Partner of Promotion, Dom Mediowy Mediaedge: CIA oraz Value Media.


ostatnia zmiana: 2010-06-01
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności