Znajdź nas na    

Bezpieczeństwo wewnętrzne - nowy kierunek w WSZMiJO

Strona www: gallus.pl/

Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne są studiami o charakterze interdyscyplinarnym. Treści programowe łączą przygotowanie z dziedziny nauk prawnych, ekonomicznych, humanistycznych i zarządzania z przygotowaniem w zakresie organizacji i funkcjonowania administracji publicznej w Polsce.

Kompleksowo traktują i odnoszą się do koncepcji i sposobów przeciwdziałania zagrożeniom w sferze szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego.

Specjalności:
  • Bezpieczeństwo w aglomeracjach miejskich
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem aglomeracji miejskich oraz bezpieczeństwem ludności i zasobów szczególnego znaczenia. Na specjalności prowadzone będą zajęcia związane z szeroko pojmowaną tematyką bezpieczeństwa na poziomie branżowym (bezpieczeństwo transportowe, ekologiczne, finansowe, energetyczne, zdrowotne itp.).

Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w administracji publicznej z ukierunkowaniem na jednostki organizacyjne służb państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne (m.in.: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Straż Miejska, Straż Pożarna, Biuro Zarządzania Kryzysowego w terenowych urzędach administracji państwowej).
  • Bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem w systemach i sieciach teleinformatycznych, zwalczaniem terroryzmu komputerowego - cyberterroryzmu i przestępczości komputerowej.

Na specjalności prowadzone będą zajęcia związane z bezpieczeństwem w handlu elektronicznym, zastosowaniem rozwiązań informatycznych dla bezpieczeństwa wydatków publicznych po wprowadzeniu budżetowania zadaniowego. W programie studiów przewidziano, także zajęcia z grafiki komputerowej i prezentowane możliwości jej zastosowania w celu wsparcia działalności organizacyjnej i szkoleniowej w bezpieczeństwie.

Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w administracji publicznej w komórkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne (m.in.: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Straż Miejska, Straż Pożarna, Biuro Zarządzania Kryzysowego w terenowych urzędach administracji państwowej) oraz w komórkach zajmujących się ochroną danych osobowych oraz ochroną informacji niejawnej.

PROFIL ABSOLWENTA

Realizacja programu studiów na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne pozwoli osoby studiującej nabycie ogólnej wiedzy interdyscyplinarnej z zakresu zarządzania, podstaw nauk społecznych i socjologii, informatyki oraz umiejętności wykorzystania ich w pracy zawodowej.

Absolwent zrozumie oraz będzie potrafił analizować proces ustawodawczy. Nauczy się rozumieć kategorie bezpieczeństwa i stosować zasady prawne wraz z procedurami bezpieczeństwa. W ramach nauczania student jest objęty cyklem zarządzania podczas zagrożeń oraz sytuacji kryzysowej w skali globalnej, narodowej, regionalnej i lokalnej. Po ukończeniu edukacji absolwentowi znane powinny być zasady funkcjonowania podmiotów, które, na co dzień realizują proces bezpieczeństwa. Absolwent powinien umieć dostrzegać problemy, gromadzić je i przetwarzać oraz udostępniać i przekazywać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (w szczególności technologii informatycznych), a także czynnie uczestniczyć w pracy zespołowej. Student podczas nauki pozna język specjalistyczny niezbędny do realizacji zadań na zajmowanych stanowiskach. Wiedza podstawowa pozwoli poznać uwarunkowania działalności administracji państwowej we współczesnym systemie polityczno - społecznym.

Poznane zasady i mechanizmy funkcjonowania organizacji, pozwolą na zajmowanych stanowiskach skutecznie i efektywnie wykorzystać potencjał organizacji. Umiejętności z zakresu planowania i realizowania przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem narodowym, pozwolą zrozumieć i wykorzystać uwarunkowania prawne w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Absolwenci posiądą umiejętności w zakresie rozpoznawania i diagnozowania problemów bezpieczeństwa narodowego, oraz finansowania działań z nimi związanych. Umiejętności podstawowe to samodzielne dostrzeganie, diagnozowanie i analizowanie problemów wynikających z dynamiki działań. Aby posiąść umiejętność rozwiązywania wymienianych problemów niezbędna jest praktyka z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego.

Umiejętności kierunkowe to kreowanie i przeprowadzanie zmian w różnych obszarach zarządzania bezpieczeństwem wewnętrznym; kierowania niewielkimi zespołami oraz nadzór nad przedsięwzięciami organizacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem narodowym. Absolwent będzie znał różnorodne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, zagrożenia militarne, polityczne, gospodarcze, ekonomiczne, ekologiczne, cybernetyczne i inne.

Absolwent będzie potrafił analizować, oceniać i interpretować wszelkiego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa, skutecznie realizować zadania związane z zapewnianiem bezpieczeństwa innym. Projektowanie i korzystanie z nowych technik informatycznych będzie wynikiem przyswojenia i przygotowania się do nowych wyzwań i zagrożeń cywilizacyjnych dwudziestego pierwszego wieku oraz budowaniem społeczeństwa informacyjnego jednocześnie absolwent wykaże się dużą innowacyjnością

Absolwent będzie potrafił przeciwdziałać przestępczości komputerowej w przyszłym miejscu pracy oraz nabędzie wiedzę związaną z handlem elektronicznym, który da możliwość zapewnienia przejrzystej walki z korupcją. Będzie także przygotowany do administrowania systemami informatycznymi na potrzeby budżetu zadaniowego oraz zastosowania grafiki komputerowej w bezpieczeństwie.


ostatnia zmiana: 2010-06-18
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności