Dołącz do najlepszych studiując w Szkole Głównej Handlowej. Kandydaci nie muszą wybierać kierunku studiów w momencie przystępowania do rekrutacji lub też deklarować go zaraz po zakwalifikowaniu na studia!
Uczelnia wychodzi z założenia, że wśród tysięcznej grupy maturzystów rozpoczynających naukę tylko nieliczni potrafiliby świadomie i z całą odpowiedzialnością dokonać wyboru kierunku studiów, a tym samym potrafiliby już na wstępie swojej edukacji podjąć trudną decyzję o tym, jaki będzie profil ich wiedzy i zakres kwalifikacji. Tymczasem to właśnie te czynniki w dużej mierze zadecydują o ścieżce kariery zawodowej późniejszego absolwenta.
Charakter stacjonarnych studiów licencjackich
Studia I stopnia - licencjackie stacjonarne są wyodrębnionym organizacyjnie i programowo pierwszym etapem studiów wyższych i mają charakter akademicki. Kończą się one nadaniem tytułu zawodowego licencjata. W SGH studia licencjackie trwają 6 semestrów i odpowiadają 180 punktom ECTS.
Celem kształcenia jest przekazanie gruntownej wiedzy
ogólnoekonomicznej i podstawowego zakresu wiedzy kierunkowej oraz
kształtowanie umiejętności niezbędnych absolwentom do podjęcia studiów
magisterskich, bądź też do podjęcia pracy zawodowej lub prowadzenia
własnej działalności gospodarczej. Studia I stopnia dają absolwentowi
dobre uniwersyteckie podstawy teoretyczne i metodyczne z zakresu
ekonomii i polityki gospodarczej, matematyki i metod ilościowych,
finansów i rachunkowości, zarządzania, prawa oraz międzynarodowych
stosunków gospodarczych i politycznych, jak i podstawową wiedzę
specjalistyczną. Studia te poszerzają też wiedzę o podstawowych
instytucjach społecznych i kulturze.
Studia stacjonarne pozwalają też dobrze opanować 2 języki obce.
Absolwenci studiów licencjackich powinni opanować umiejętności: logicznego myślenia, analizy i syntezy, adaptacji do zmieniających się warunków, umiejętność podejmowania decyzji, pracy w zespole, komunikowania, a także umiejętność uczenia się i aktualizowania wiedzy.
Przebieg stacjonarnych studiów licencjackich
Kandydaci nie muszą wybierać kierunku studiów w momencie przystępowania do rekrutacji lub też deklarować go zaraz po zakwalifikowaniu na studia. Uczelnia wychodzi z założenia, że wśród tysięcznej grupy maturzystów rozpoczynających naukę tylko nieliczni potrafiliby świadomie i z całą odpowiedzialnością dokonać wyboru kierunku studiów, a tym samym potrafiliby już na wstępie swojej edukacji podjąć trudną decyzję o tym, jaki będzie profil ich wiedzy i zakres kwalifikacji. Tymczasem to właśnie te czynniki w dużej mierze zadecydują o ścieżce kariery zawodowej późniejszego absolwenta.
Tak odpowiedzialnej i rzutującej na przyszłe losy decyzji nie można więc podejmować bez wcześniejszego zapoznania się z szerokim zakresem zagadnień, jakie są przedmiotem rozległych nauk społeczno-ekonomicznych wykładanych w SGH. Mając to na względzie, uczelnia wprowadziła system kształcenia, który stwarza studentom możliwość odłożenia w czasie decyzji o wyborze kierunku studiów, tak aby wybór ten dokonany był w sposób maksymalnie świadomy i przemyślany.
Rekrutacja na studia stacjonarne licencjackie odbywa się na
uczelnię, a dopiero przed końcem I roku nauki, student zobowiązany jest
do wyboru określonego kierunku
(makrokierunku) studiów. Kierunek obejmuje odpowiedni zestaw
przedmiotów, których dobór odbywa się według ściśle określonych zasad.
W ramach kryteriów, ustalonych przez Senat Akademicki SGH, słuchacze
Studium Licencjackiego dokonują wyboru interesujących ich zajęć oraz
wykładowców prowadzących poszczególne zajęcia.
Kompletna oferta dydaktyczna uczelni wraz ze wspomnianymi powyżej zasadami doboru zajęć opisywana jest corocznie w "Informatorze SGH", który wydawany jest przez Ośrodek Rozwoju Studiów Ekonomicznych. Informator ten zawiera spis wszystkich przedmiotów, jakie mogą zostać uruchomione przez poszczególnych wykładowców w danym roku akademickim.
Studia kończą się z chwilą uzyskania dyplomu licencjata, po uprzednim uzyskaniu absolutorium i otrzymaniu pozytywnej recenzji pracy licencjackiej.
Przebieg niestacjonarnych studiów licencjackich - popołudniowych
Kompletna oferta dydaktyczna uczelni wraz ze wspomnianymi powyżej zasadami doboru zajęć opisywana jest corocznie w "Informatorze SGH", który wydawany jest przez Ośrodek Rozwoju Studiów Ekonomicznych. Informator zawiera spis wszystkich przedmiotów, jakie mogą zostać uruchomione przez poszczególnych wykładowców w danym roku akademickim.
Zgodność programów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych sprawia,
że studenci studiów popołudniowych mogą, w miarę wolnych miejsc,
uczestniczyć w zajęciach skierowanych dla studentów stacjonarnych,
odbywających się w godzinach porannych.
Dla najlepszych studentów studiów popołudniowych stworzona została
możliwość przeniesienia się na studia stacjonarne. Podstawą
kwalifikacji studentów będzie skumulowana średnia ocen z przebiegu studiów.
Przebieg niestacjonarnych studiów licencjackich sobotnio-niedzielnych
Kandydaci nie muszą wybierać kierunku studiów w momencie przystępowania do rekrutacji lub też deklarować go zaraz po zakwalifikowaniu na studia. Rekrutacja odbywa się na uczelnię, a dopiero przed końcem I roku nauki, student zobowiązany jest do wyboru interesującego go kierunku (makrokierunku) studiów. Kierunek obejmuje odpowiedni zestaw przedmiotów, których dobór odbywa się według ściśle określonych zasad. W ramach kryteriów, ustalonych przez Senat Akademicki SGH, słuchacze Studium Licencjackiego dokonują wyboru interesujących ich zajęć oraz wykładowców prowadzących poszczególne zajęcia.
Kompletna oferta dydaktyczna uczelni wraz ze wspomnianymi powyżej zasadami doboru zajęć opisywana jest corocznie w "Informatorze SGH", który wydawany jest przez Ośrodek Rozwoju Studiów Ekonomicznych. Informator zawiera spis wszystkich przedmiotów, jakie mogą zostać uruchomione przez poszczególnych wykładowców w danym roku akademickim.
Studia kończą się z chwilą uzyskania dyplomu licencjata, po uprzednim uzyskaniu absolutorium i otrzymaniu pozytywnej recenzji pracy licencjackiej.