„Kiedy Chiny się obudzą świat zadrży” miał powiedzieć Napoleon na wyspie Św. Heleny blisko 200 lat temu. Dzisiaj Chiny - wschodzące supermocarstwo - zajmują główną, strategiczną pozycję w relacjach zewnętrznych UE. Znaczenie i zakres kontaktów politycznych i ekonomicznych Europy z Chinami będzie znacząco poszerzać się w najbliższych latach – dotyczy to również Polski.
TWÓRCY SPECJALNOŚCI:
DR TOMASZ SKOWROŃSKI: Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (psycholingwistyka). W latach osiemdziesiątych współpracownik Marka Kotańskiego, kierował jednym z pierwszych ośrodków Monar.
Połączył studia psychologiczne w zakresie psychologii języka ze studiami sinologicznymi, w 1987/88 odbył roczny staż w Beijing Foreign Studies University. Po powrocie z Chin, od 1988 do 1997 był asystentem w Polskiej Akademii Nauk. W okresie studiów sinologicznych i pracy w PAN związany naukowo z Prof. Januszem Chmielewskim, wybitnym sinologiem klasycznym. W 1989/90 i 1992 przebywał w Chinach na stypendiach badawczych w Beijing Normal University. W latach 1993-1998 poza pracą naukową w PAN współpracował jako doradca ds. chińskich z zarządem Kredyt Banku i z Narodowymi Funduszami Inwestycyjnymi.
Od 1999 rozpoczął pracę w MSZ i przez ponad pięć lat pełnił funkcję Konsula RP, Kierownika Wydziału Konsularnego polskiej Ambasady w Pekinie (a przez pierwsze dwa lata służby zagranicznej w Chinach, wykonywał jednocześnie funkcję Konsula RP w Mongolii). Po powrocie z placówki dyplomatycznej podjął współpracę ze środowiskiem akademickim (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Wyższa Szkoła Prawa i Dyplomacji w Gdyni). Obecnie kieruje międzyuczelnianym projektem Boym Universities Consortium (z siedzibą w WSE), którego celem jest promocja polskiego szkolnictwa wyższego w Chinach.
MGR KONRAD GODLEWSKI: Dziennikarz, publicysta i tłumacz specjalizujący się w tematyce chińskiej. Pracował w gazetach ogólnopolskich - "Gazecie Wyborczej", "Dzienniku" i "Polska The Times", a także w Polskiej Agencji Prasowej. Publikował w “Przekroju”,“Focusie”, “Banku”, “Press”, a także w “Lampie”, “Czasie Fantastyki”, “Nowej fantastyce”, “Kulturze popularnej” oraz “Beethoven Magazine”. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2000-2002 studiował język chiński w Beijing Language and Culture University, a wcześniej na warszawskiej sinologii. Od 2006 roku prowadzi bloga Papierowy Tygrys.