Znajdź nas na    

20 wybitnych młodych naukowców odebrało stypendia "Polityki"

Warto być dziś w Polsce młodym naukowcem, otwierają się przed wami możliwości jakich w 20-letniej historii od transformacji ustrojowej jeszcze nie było – przekonywała podczas gali wręczenia stypendiów "Polityki" Zostańcie z nami! minister nauki Barbara Kudrycka.

Tygodnik "Polityka" przyznaje stypendia od dziesięciu lat, 10 października odebrało je dwudziestu utalentowanych młodych uczonych.

Laureaci stypendiów mimo młodego wieku odnoszą znaczące sukcesy badawcze nie tylko w skali Polski, ale i świata – reprezentują niemal wszystkie dziedziny naukowe: od astronomii, fizyki czy chemii, przez medycynę, biotechnologię aż po filozofię czy językoznawstwo. – W dziesięcioletniej historii programu Zostańcie z nami! nagrodziliśmy już 196 młodych naukowców. Ich kariery wspaniale się rozwijają, ich talenty nigdy nas nie zawiodły – podkreślał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".

Wieńczący galę wykład "Czy warto być naukowcem w Polsce?" wygłosiła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. – Nauka jest dziś niedofinansowana, uczelnie mają prawo narzekać na niskie zarobki, z takiej perspektywy mogłoby się wydawać, że nie warto uprawiać nauki. A jednak mamy coraz więcej kandydatów na studia doktoranckie, coraz więcej osób decyduje się na pracę naukową. Udowadniają, że pytanie o to, czy warto być uczonym, jest pytaniem retorycznym. U progu odpowiedzi na nie stoi odwieczna ciekawość i pragnienie przekraczania granic poznania i wyobraźni – mówiła minister. Zaznaczyła też, że wprowadzane zmiany systemowe w nauce i szkolnictwie wyższym oraz niespotykane dotąd unijne inwestycje tworzą dla młodych uczonych ogromne perspektywy. – W 2012 i 2013 roku będziemy w całej Polsce otwierać ogromne, najnowocześniejsze w Europie laboratoria badawcze. Pamiętajmy, że Polska jako jedyny kraj spośród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej zdecydowała się na tak znaczące alokacje właśnie w dziedzinie nauki i edukacji wyższej. Dzięki tym decyzjom nasi uczeni zyskują najnowocześniejszy warsztat badawczy – zaznaczyła minister. Wyjaśniła, że po reformie nauki i szkolnictwa wyższego młodzi naukowcy zyskują nowe źródła finansowania ich badań. Narodowe Centrum Nauki przeznaczy 20 procent swojego budżetu dla naukowców rozpoczynających karierę, środki na badania własne uczelni będą dedykowanie wyłącznie do młodych, specjalny moduł finansowy dla młodego pokolenia naukowców przewidziano także w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki, wzrosła niemal trzykrotnie liczba stypendiów ministra dla młodych naukowców, a 30 procent najlepszych doktorantów uzyska wyższe niż do tej pory stypendia. 

W dziesięcioletniej historii programu Zostańcie z nami! tygodnik "Polityka" nagrodził już 196 utalentowanych młodych polskich uczonych, dzieląc pomiędzy nich stypendia o łącznej wartości 5 milionów złotych. Stypendyści "Polityki" odnoszą wielkie sukcesy naukowe, zdobywają prestiżowe granty European Research Council czy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, kilku z nich zasiada w działającej przy ministrze nauki Radzie Młodych Naukowców, z tego grona wywodzi się też wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maciej Banach, który stypendium uzyskał w 2006 roku.

MNiSW


ostatnia zmiana: 2010-10-12
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności