Znajdź nas na    

Kim są najlepsi zagraniczni studenci w Polsce?

Anton Komyza z Ukrainy, Anna Sugiyama z Japonii, Gianluca Olcese z Włoch i Paweł Juszkiewicz z Białorusi są laureatami konkursu InterSTUDENT 2011. Studiujących w Polsce obcokrajowców wyróżnia co roku Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" we współpracy z Krajową Reprezentacją Doktorantów oraz Parlamentem Studentów RP.

Jak poinformowała Karolina Chróstna z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", w konkursie mogą wziąć udział studenci zagraniczni uczący się w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Laureaci, obok dobrych wyników w nauce, muszą wykazać się aktywnością naukową, kulturalną lub sportową. 

W drugiej edycji konkursu doceniono osiągnięcia czterech osób rekomendowanych przez przedstawicieli środowisk akademickich.

Anton Komyza z Ukrainy studiuje ekonomię i prawo na poziomie studiów licencjackich w Uczelni Łazarskiego. Uzyskał poparcie prof. n. dr. hab. Wojciecha Bieńkowskiego.

"Od pierwszego dnia studiów prawniczych zastanawiałem się nad wpływem prawa na inne aspekty życia. Był to jeden z kluczowych powodów, dla których zacząłem studiować ekonomię w Warszawie. Chciałem połączyć moją wiedzę o prawie z dogłębnym rozumieniem ekonomii. Łazarski wydawał się atrakcyjny, ponieważ prowadzi programy studiów w języku angielskim, które są certyfikowane przez Uniwersytet Walijski ()" - wyjaśnia wybór Polski na miejsce studiowania. Jego średnia ocen za ostatni rok studiów na Uczelni Łazarskiego wynosi 4,86, a na ukraińskiej akademii 4,75 (w skali do 5).

Włoch Gianluca Olcese jest doktorantem w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. W konkursie wspierał go prof. dr hab. Gościwit Malinowski. Olcese chce budować mocne relacje między Włochami i Polską. Doprowadził do uruchomienia specjalizacji italskiej w ramach kultury śródziemnomorskiej w swoim instytucie. Oprócz badań do własnej rozprawy doktoranckiej, uczy języka włoskiego studentów.

Jego zdaniem, w pracy naukowej najważniejszy jest kontakt z innymi ludźmi. "Myślę, że czytanie książek jest bardzo potrzebne, ale nie można tylko siedzieć w bibliotekach, trzeba też rozmawiać z innymi ludźmi, być otwartym i zdobywać różne doświadczenia. Patrzenie na rzeczywistość z różnych punktów widzenia daje możliwości lepszego jej zrozumienia" - deklaruje laureat.

Japonka Anna Sugiyama po ukończeniu licencjackich studiów religioznawczych i filozoficznych na Międzynarodowym Chrześcijańskim Uniwersytecie w Tokio postanowiła uzyskać dyplom magistra w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Wcześniej skorzystała z rocznej wymiany międzyuczelnianej w Czechach, wówczas zainteresowała się kulturą i historią Starego Kontynentu.

O tym, że na studia magisterskie wybrała właśnie UW, zdecydował program studiów realizowany w Instytucie Nauk Politycznych UW w języku angielskim. Jako stypendystka polskiego rządu wykroczyła poza wymagania programowe. Uzyskała bardzo dobre wyniki z egzaminów, wykazała się także ponadprzeciętną aktywnością, uczestnicząc w konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Poza pracą naukową pasją Anny jest teatr. Włączyła się w życie kulturalne UW jako animatorka teatru Kantaros przy Instytucie Filologii Klasycznej UW. Jej kandydaturę rekomendował dr Adam Szymański.

Nagrodę Specjalną Jury przyznało Pawłowi Juszkiewiczowi z Białorusi, studentowi pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, rekomendowanemu przez Samorząd Studentów UMK.

Od przyjazdu do Polski w 2003 roku Juszkiewicz angażował się czynnie w działalność organizacji studenckich, zdobywał nagrody i wyróżnienia, inicjował wiele akcji kulturalnych i społecznych. Jego działalność skupiała się głównie wokół spraw studentów zagranicznych na UMK, co zostało docenione przez Parlament Studentów RP. Zawsze marzył o studiach zagranicznych, bo reprezentowały one ideały oświeceniowe, stąd decyzja o studiach w Polsce. Nie bez znaczenia było także jego polskie pochodzenie, a znajomość języka polskiego upewniała go, że porozumiewanie nie sprawi mu większych trudności.

W jury II edycji konkursu InterSTUDENT zasiadali: prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska, prorektor ds. współpracy z zagranicą Szkoły Głównej Handlowej, Waldemar Siwiński - prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", Agata Kulesza - kierownik Biura KRASP, Kinga Kurowska - przewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Jacek Balcer - rzecznik prasowy PLL LOT i Dominika Kita - przewodnicząca Parlamentu Studentów RP. Partnerem Konkursu są Polskie Linie Lotnicze LOT.

Uroczyste wręczenie nagród InterSTUDENT 2011 odbędzie się 24 lutego w Łodzi, podczas ogólnopolskiej konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce".

Honorowym patronatem nad konkursem objęła prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-02-24
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności