Opublikowano właśnie tegoroczny ranking uczelni wyższych w Polsce według czasopisma Perspektywy i Rzeczpospolitej. Na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych 2011. Dalej miejsca zajęły: Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.
Rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow przyznała, że przyjemniej być przed krakowskim UJ niż za nim, ale ranga tych dwóch uczelni niewiele się różni. Zaznaczyła, że sukces uczelni to zasługa wykładowców i ich studentów. Jej zdaniem, UW powinien być uniwersytetem badawczym i rozwijać te dyscypliny, w których jest najlepszy.
Do pierwszej dziesiątki najlepszych uczelni w Polsce należą: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Łódzka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Politechnika Gdańska odnotowała największy awans względem zeszłego roku - skoczyła, aż o 16 pozycji. Wśród uczelni niepublicznych po raz dwunasty pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. To ponowie bardzo dobry wynik.
Rektor uczelni,zdradził, że nie będzie szczegółowo zapowiadać swoich dalszych działań, ale je zrealizuje. Akademia Leona Koźmińskiego ma być konkurencyjna na rynku międzynarodowym i powinna mieć 50 proc. zagranicznych studentów. Podobnie z kadrą wykładowców - już teraz - zwrócił uwagę rektor -cudzoziemcy stanowią wśród nich około 18 proc.
Ranking uczelni akademickich został oparty na sześciu grupach kryteriów. Są to m. in. prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki studiowania, umiędzynarodowienie i innowacyjność.
"Mamy wiele szkół wyższych, wielu studentów, a jednocześnie zagrożenie niżem demograficznym - warto wiedzieć, które uczelnie są najlepsze, oparta o twarde dane" - powiedział prof. Kleiber. Dodał, że po roku 1989 w Polsce bardzo wzrosła liczba wyższych uczelni i nadszedł czas, by "poważnie myśleć nie o ilości, a jakości (uczelni)".
Poza rankingiem uczelni akademickich przygotowano także ranking w
siedmiu grupach kierunków studiów, który wskazuje mocne strony uczelni i
jest szczególnie pomocny kandydatom na studia. Trzy z nich zdominował
Uniwersytet Warszawski: kierunki społeczne, kierunki przyrodnicze,
rolnicze i leśne oraz kierunki ścisłe. W kierunkach ekonomicznych
najlepsza okazała się warszawska SGH; w kierunkach technicznych i
informatyce - Politechnika Warszawska; w kierunkach humanistycznych -
UJ, a w kierunkach medycznych Collegium Medicum UJ.(PAP)