System ten został opracowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jego zadaniem jest podniesienie jakość nauki i dydaktyki.
"Raport prawdopodobieństwa określa procentowo, jaka część pracy jest identyczna z fragmentami tekstów, znajdujących się w bazach danych zgromadzonych w systemie i zasobach internetu. Zawiera także źródło wykrytych nieuprawnionych zapożyczeń oraz tekst dokumentu z zaznaczeniem fragmentów zakwalifikowanych jako identyczne" - powiedziała Pasieczna.
Podkreśliła też, że system gwarantuje dostarczenie wyników w ciągu dwóch godzin od zgłoszenia pracy, a dostęp do niego możliwy jest z każdego komputera na świecie przez internet.
Z tego systemu będzie korzystać Państwowa Komisja Akredytacyjna, która m.in. ocenia poziom prowadzonych kierunków studiów w uczelniach publicznych i niepublicznych.
Komisja uzyska dostęp do trzech nowoczesnych programów informatycznych wykrywających i identyfikujących naruszenie praw autorskich. Z nowego systemu korzystać będzie także działający przy ministerstwie zespół ds. Dobrych Praktyk Akademickich.
"Od nowego roku akademickiego PKA będzie podczas akredytacji sprawdzać prace dyplomowe z użyciem systemu. Zweryfikuje, czy dana uczelnia ma odpowiednie i wystarczające systemy zabezpieczające i monitorujące jakość i rzetelność prac dyplomowych" - podkreśliła rzeczniczka.
System antyplagiatowy, który sprawdza wiarygodność i samodzielność prac pisanych przez studentów został stworzony przez informatyków Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i wdrożony na tej uczelni w 2005 roku.(PAP)