Znajdź nas na    

Znowu o stypendiach

Od nowego roku akademickiego zmienia się podstawa dofinansowania studentów z rodzin najuboższych - tym sposobem większa ilość studentów dostanie stypendia. Jak już wczoraj pisaliśmy, stypendia naukowe z kolei dostaną tylko wybrani ponieważ zmienia się system ich przyznawania.

Wszystkie te zmiany są wynikiem tego, że w lutym br. Sejm znowelizował ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którą od 1 października 2011 r. zmienią się proporcje między środkami na stypendia o charakterze socjalnym, a środkami na stypendia za wyniki w nauce lub sporcie, wydawanymi z funduszu pomocy materialnej. Obecnie proporcje te wynoszą 50 proc. na pomoc socjalną i 50 proc. na pomoc za wyniki w nauce; po zmianach proporcje te będą wynosić odpowiednio 60 proc. i 40 proc.

Według resortu, stypendia socjalne mają realnie pomagać niezamożnym studentom w pokryciu kosztów nauki i utrzymania. Z kolei stypendia naukowe, które będą zastąpione przez tzw. stypendia rektora, mają być przyznawane przede wszystkim najlepszym studentom.

Kudrycka podkreśliła, że zmiany zasad przyznawania stypendiów były ze studentami i uczelniami konsultowane od trzech lat.

W Polsce na pomoc materialną dla studentów i doktorantów przeznacza się 1,5 mld zł rocznie. Korzystają z niej zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych uczelni publicznych i niepublicznych. Według resortu, duża część tej pomocy nie trafiała jednak do najuboższych studentów. W znowelizowanej ustawie zapisano, że większa pomoc zostanie skierowana do najuboższej młodzieży poprzez podniesienie o 30 proc. górnego progu dochodu, uprawiającego do ubiegania się o stypendium socjalne. W roku 2009/2010 próg dochodu na osobę w rodzinie wyniósł 602 zł; w nowym roku akademickim wynosić będzie 782 zł.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-06-01
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności