Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" i Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich przygotowała raport o uczelniach niepublicznych w ramach obchodów 20-lecia ich istnienia. Blisko 320 uczelni niepublicznych. Tyle uczelni niepublicznych istnieje w Polsce, na których studiuje niemal jedna trzecia wszystkich studentów - 580 tys. osób.
Z raportu wynika, że od 1991 do 2011 r. uczelnie niepubliczne wykształciły ponad 1,5 mln absolwentów, z czego 370 tys. osób ukończyło studia na poziomie magisterskim. Obecnie w prywatnych szkołach wyższych studiuje 580 tys. studentów, z czego 98 tys. w trybie stacjonarnym. Niepubliczne uczelnie zatrudniają 16,5 tys. nauczycieli akademickich.
Spośród 320 uczelni niepublicznych 15 to uczelnie akademickie, a 305 - zawodowe.
Najwięcej uczelni niepublicznych jest w Warszawie - 60, ale istnieją one w 172 z 379 powiatów. "To dowód, że wykształcenie wyższe przyszło bliżej studenta" - mówił podczas prezentacji raportu prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński.
Prywatne szkoły wyższe, jak zauważają autorzy raportu, dysponują nowoczesnymi obiektami - łącznie to ponad 2 mln m kw. powierzchni dydaktycznej, z czego 1,5 mln stanowi własność uczelni.
Zdaniem prof. Mirosława Zdanowskiego, rektora Akademii Finansów w Warszawie, szkoły niepubliczne poniosły porażkę w walce o równą konkurencję w szkolnictwie wyższym, ale mają prawo do ogromnej satysfakcji z powodu liczby studentów, których wykształciły, i z tego, że spowodowały wzrost aktywności także wśród uczelni publicznych.
"Wciąż brak równego traktowania uczelni publicznych i niepublicznych przez wszystkie rządy. To państwo polskie w gruncie rzeczy strzela sobie w stopę" - mówił rektor Wyższej Szkoły Biznesu - NLU w Nowym Sączu dr Krzysztof Pawłowski.
Rektorzy przyznali też, że zbyt mało jest kierunków z wykładowym językiem angielskim i wciąż nie jesteśmy konkurencyjni dla zachodnich uczelni pod względem prestiżu, choć możemy się okazać bardzo konkurencyjni pod względem opłat za naukę, zwłaszcza po podniesieniu czesnego w Wielkiej Brytanii.
Raport "Perspektyw" powstał na podstawie badań ankietowych, danych GUS i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Zdaniem jego autorów państwo powinno uruchomić ustawową możliwość finansowania studiów stacjonarnych na uczelniach niepublicznych, potrzebne jest wsparcie dla rozwoju studiów dla osób powyżej 30. roku życia i rozwój programów międzynarodowych, w tym studiów w języku angielskim.(PAP)