Modernizacja uczelni i wsparcie młodych naukowców to priorytety prezydencji Polski w Unii Europejskiej. A poza tym ograniczenie biurokracji w następnym programie ramowym to niektóre priorytety prezydencji, głosi Kudrycka.
Równie ważnym tematem będzie wykorzystanie środków w ramach programu ramowego. Rozpoczynają się bowiem prace nad kolejnym ósmym programem ramowym na rzecz badań, mającym obowiązywać od 2014 r. Czego przede wszystkim chce środowiska naukowe i akademickie? Po pierwsze chcą uproszczenia procedur biurokratycznych, wiążących się z wnioskowaniem o fundusze i rozliczaniem się z nich. "Zależy nam na uproszczeniu i ujednoliceniu procedur" - podkreśliła Kudrycka.
Dla Polski priorytetem jest też rozwój europejskich uniwersytetów, które powinny być nie tylko liderami w kształceniu młodych ludzi oraz w prowadzeniu badań naukowych, ale też w stymulowaniu innowacji, np. poprzez współpracę z firmami. "Komisji Europejskiej będzie zależało na tym, aby osiągnąć wyższy wskaźnik osób z wyższym wykształceniem w grupie wiekowej 30-34 lata. Do 2020 r. ma on sięgnąć 40 proc. Polska ma bardzo dobre wskaźniki skolaryzacji, przyjmujemy, zatem że do 2020 r. będziemy mieć 45 proc. osób z wyższym wykształceniem w tym przedziale wiekowym" - wyjaśniła Kudrycka.
Wiele będzie się też mówiło o młodych, także tych spoza UE. "Zależy nam na lepszym wykorzystaniu potencjału młodych naukowców do prowadzenia badań i do kierowania zespołami badawczymi, czyli na udrożnieniu ich kariery. Z tym wiąże się kolejne zagadnienie, czyli zwiększenie finansowania programów wspierających mobilność, zwłaszcza studentów i młodych naukowców. Nam ponadto zależy na rozszerzeniu programów finansowania wyjazdów zagranicznych studentów o doktorantów, a także na zwiększeniu finansowania mobilności obywateli krajów partnerstwa wschodniego" - powiedziała minister nauki.PAP