Jak wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2009 roku 4659 osób otrzymało tytuł naukowy doktora. Gdzie kształcą się polscy doktorzy? Jakie typy uczelni mogą poszczycić się największym odsetkiem nadanych tytułów?
Nie jest niespodzianką, że najwięcej tytułów doktora nadano w województwie mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim – to przecież w tych województwach studiuje najwięcej osób. Ilu doktorów wydały poszczególne województwa?
Jakie typy szkół są najbardziej produktywne, jeśli chodzi o nadawanie tytułów doktora? Tutaj również nie ma zaskoczenia – pierwsza trójka to uniwersytety, wyższe szkoły techniczne oraz akademie medyczne. Jak kształtuje się cała lista?
W 2009 roku więcej kobiet, niż mężczyzn otrzymało tytuł
naukowy doktora. Kobiety stanowią 50,26% ogółu odznaczonych. W zbiorczej
klasyfikacji nie dominuje żadna z płci. Dominacja pojawia się dopiero w obrębie
poszczególnych typów uczelni – kobiety dominują na uniwersytetach (53%),
akademiach rolniczych (53%), wyższych szkołach pedagogicznych (63%) oraz
akademiach medycznych (64%).
Natomiast mężczyźni dominują na wyższych szkołach technicznych (67%), wyższych szkołach artystycznych (52%), akademiach wychowania fizycznego (60%), wyższych szkołach teologicznych (67%), wyższych szkołach wojskowych (77%), wyższych szkołach morskich (86%) oraz na uczelniach niepublicznych (54%). Na wyższych szkołach ekonomicznych występuje równowaga.
Opracowano na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.