Znajdź nas na    

Nasze szkoły biznesowe w światowej czołówce

Dwie polskie uczelni biznesowe - Akademia Leona Koźmińskiego i Szkoła Główna Handlowa, po raz kolejny znalazły się w czołówce najlepszych szkół biznesowych na świecie.

Obie uczelnie znalazły się w czołówce rankingu za sprawą studiów magisterskich związanych z zarządzaniem lub pokrewnych dziedzin. W rankingu wzięło udział 65 uczelni z całego świata.
 
Akademia Leona Koźmińskiego uplasowała się na 35, a Szkoła Główna Handlowa na 50 miejscu.

W rankingu - oprócz dwóch uczelni polskich - na znalazła się jeszcze tylko jedna uczelnia z regionu - Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze, która zajęła 52. miejsc.

Tegoroczny ranking Masters in Management "Financial Times" wygrał szwajcarski Uniwersytet St. Gallen przed CEMS, ESCP Europe, HEC Paris i EML Lyon Business School. Francuskie uczelnie wciąż wyraźnie przewodzą w rankingu - w pierwszej dwudziestce znalazło się aż 11 szkół z Francji.

Jak informuje rzecznik ALK Ewa Barlik, na świecie działa ponad 10 tysięcy szkół biznesu. Konkurencja między nimi jest bardzo duża i ma charakter globalny, gdyż studenci coraz częściej wybierają naukę poza krajem ojczystym. Wówczas wyjazd na studia pozwala im zdobyć międzykulturowe doświadczenie. Studia magisterskie z zarządzania stały się specjalnością europejską. Dlatego w rankingu "FT" znalazły się aż 62 uczelnie z Europy i zaledwie trzy azjatyckie - Indian Institute of Management (IIM) w Ahmedabadzie, który uplasował się na wysokim 7. miejscu, National Chengchi University z Tajwanu i Shanghai Jiao Tong University.

"Utrzymanie się w światowej czołówce nie jest łatwe, bo na świecie pojawia się coraz więcej dobrych uczelni biznesowych, które dysponują dużymi pieniędzmi i stać je na import know how z uniwersytetów o długich tradycjach i silnej marce. Dlatego uważam, że osiągnęliśmy wielki sukces zdobywając tak wysoką pozycję w tym zestawieniu" - komentuje wyniki rankingu "FT" rektor ALK prof. Witold Bielecki.

"FT" podaje również, ile zarabiają absolwenci poszczególnych uczelni trzy lata po zakończeniu studiów. Blisko 87 tys. dolarów rocznie wynoszą uśrednione zarobki absolwenta St. Gallen. Na więcej może liczyć absolwent indyjskiego IMM - ponad 103 tys. dolarów. Ukończenie ALK daje natomiast szansę na 46 847 dolarów rocznej pensji. Według rankingu, średnie roczne zarobki absolwentów SGH, którzy na rynku pracy są już od trzech lat, wyniosły ponad 51 tys. dolarów. Wynagrodzenia na podobnym poziomie deklarowali absolwenci Uniwersytetu Bocconi, norweskiej BI School of Management czy tajwańskiego National Chengchi University. Najmniej wśród ujętych w rankingu uczelni, w granicach 36 tys. dolarów rocznie, zarabiają absolwenci zarządzania z Portugalii.

Na miejsce w rankingu "Financial Times" Masters In Management 2011 składają się wyniki z trzech obszarów badania.

Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają oni na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy tempa awansu w korporacyjnej hierarchii. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców w radzie doradczej itp. W tej części rankingu ocenia się także odsetek obcokrajowców wśród wykładowców danej uczelni i cudzoziemców w ogóle studentów. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych i naukę języków obcych.

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-09-21
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności