Znajdź nas na    

Uczelnie niepubliczne równie dobre, jak państwowe

Rektorzy wyższych szkół prywatnych mówią jednym głosem: uczelnie niepubliczne kształcą studentów na poziomie porównywalnym do uczelni państwowych. Jednocześnie zapowiadają, że będą walczyć, by w ubieganiu się o środki publiczne na kształcenie panowały zasady "zdrowej konkurencji".

W tym roku uczelnie niepubliczne w Polsce świętują jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji spotkali się w Warszawie, by porozmawiać o dotychczasowym dorobku szkolnictwa niepublicznego.

Od 1991 do 2011 r. polskie uczelnie niepubliczne wykształciły ponad 1,6 mln absolwentów, z czego 370 tys. osób ukończyło studia na poziomie magisterskim.

"Nasza działalność wyzwoliła +moce przerobowe+ i wielką aktywność rozwojową także uczelni państwowych" - stwierdził rektor Akademii Finansów w Warszawie prof. Mirosław Zdanowski.

Jednocześnie, jak ocenił, uczelnie niepubliczne dobrze przygotowały absolwentów do "złych czasów", a poziom ich wykształcenia jest porównywalny, jeśli nie wyższy od poziomu studentów uczelni państwowych.

Rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu dr Krzysztof Pawłowski uważa, że dotychczasowe środowiska polityczne nie zrozumiały faktu, że szkoły niepubliczne dostarczyły na polski rynek co najmniej kilkadziesiąt ośrodków rozwoju w bezcennym obszarze - budowania gospodarki opartej na wiedzy.

"Z zerowym wkładem państwa zbudowaliśmy ośrodki, które mogą wykształcić ludzi, którzy w przyszłości stworzą polskie Nokie czy Google" - powiedział rektor Pawłowski.

Obowiązkiem władz uczelni niepublicznych jest, zdaniem rektora WSB, walczyć o równe prawa dla studentów studiów stacjonarnych. "Jeżeli mówimy o dostępie do środków publicznych na kształcenie, to nie mówimy o pieniądzach dla siebie. Jeżeli nie wprowadzimy zdrowej konkurencji w ubieganiu się o środki publiczne zarówno w zakresie dydaktyki, jak i badań naukowych to będzie źle"- podkreślił.

"Nie ma rozwoju nauki w oparciu o studia zaoczne. Byśmy mogli dawać doktoraty i doktoraty z habilitacjami potrzebujemy studiów stacjonarnych. Uważamy, że dotacja do studiów stacjonarnych powinna być równa dla studentów uczelni publicznych jak i niepublicznych" - powiedziała rektor Uczelni Łazarskiego w Warszawie prof. Daria Nałęcz.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, w Polsce istnieje 320 uczelni niepublicznych, spośród których 16 ma status uczelni akademickich, a 128 posiada uprawnienia magisterskie.

Uczelnie niepubliczne w liczbach:

  • kształcą 580 tys. osób (niemal 1/3 ogółu studentów),
  • na studiach stacjonarnych kształci się 98 tys. osób,
  • zatrudniają 16,5 tys. nauczycieli akademickich,
  • najwięcej uczelni jest w Warszawie- 60,
  • szkoły niepubliczne istnieją w 172 z 379 powiatów,
  • na uczelniach prywatnych studiuje 6,2 tys. obcokrajowców.

W lipcu br. liderami pod względem liczby studentów były: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi (21 429) Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego (14 498), Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (12 205) i Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (11 935).

Z okazji 20-lecia szkolnictwa prywatnego w sobotę 24 września w Akademii Leona Koźmińskiego odbędzie się Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego Uczelni Niepublicznych. Wykład inauguracyjny wygłosi rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-09-23
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności