Rada Unii Europejskiej wyznaczyła kolejne, nowe cele polskim uczelniom. Jakie to cele? Między innymi zwiększenie konkurencyjności, nowy ranking uczelni, mobilność studentów i naukowców oraz zachęcanie szkół do współpracy z biznesem.
Wszystkie te cele mają na celu unowocześnienie polskiego szkolnictwa.
"Dziś wiele uczelni w Europie nie jest wystarczająco przygotowanych do globalnej konkurencji o studenta, badaczy i o środki finansowe" – podsumowała Krystyna Szumilas. Do głosu doszły też sugestie, że europejskie programy studiów często nie są dostosowane do wymagań rynku pracy, a świat nauki i biznesu - nazbyt od siebie odległe.
"Sytuacja ekonomiczna zaostrzyła sytuację młodych ludzi na rynku
pracy. Dobre wykształcenie może chronić przed bezrobociem. Przyjęte
konkluzje są wyrazem dążenia do zwiększenia naszych wysiłków w
modernizowaniu szkół wyższych" - kontynuowano na posiedzeniu.
Ustalono także, że państwa członkowskie powinny współpracować z instytucjami szkolnictwa wyższego, która pozwoli na spełnienie kluczowego zapisu strategii Europa 2020: pod koniec dekady liczba młodych osób (30-34 lata) z wyższym wykształceniem powinna sięgać w Europie 40 proc.
Szalenie ważne jest nie tylko umożliwianie studentom podejmowania studiów po licencjacie w dowolnej europejskiej uczelni (dzięki systemowi punktów ECTS), ale też przyciąganie do europejskich uniwersytetów studentów i naukowców spoza UE.
Rada Unii Europejskiej ma nadzieję, że unijne kraje będą promować interdyscyplinarne studia i badania, a także "walczyć ze stereotypami i usuwać przeszkody, które nadal utrudniają kobietom osiąganie najwyższych szczebli w kształceniu pomagisterskim i badaniach – w szczególności w niektórych dyscyplinach i na stanowiskach kierowniczych".
W Unii Europejskiej funkcjonuje ponad 4 tys. instytucji szkolnictwa wyższego - kształcą 19 milionów studentów i zatrudniają 1,5 miliona nauczycieli, naukowców i badaczy. (PAP)